hamburger-icon

Kliker.info

Obama uzvraća udarac : Dan prije debate izvučen dokumentarac iz “povijesnog naftalina”

Obama uzvraća udarac : Dan prije debate izvučen dokumentarac iz “povijesnog naftalina”

07 Oktobra
05:22 2008

Kada je Sarah Palin, prvo u Koloradu, pa onda u Kaliforniji, prvi put citirajući, njoj nedopadljivi “liberalni” New York Times, “otkrila” Amerikancima, “Obamine veze s domaćim teroristima”, svi su već uveliko slutili: Završna runda predsjedničkih izbora već je započela. “Bit će interesantno i prljavo”, najavljivali su sastavljači dnevnih listova, računajući valjda na višu nakladu.

DOKUMENTARAC IZ “POVIJESNOG NAFTALINA”
Bez oklejevanja i odmah, na te, “niske udarce” iz McCainove kampanje, koje su čak tako opisali i neki konzervativni komentatori, Barack Obama je u ponedjeljak lansirao multimedijalnu kampanju, u kojoj se bavi neslavnim dijelom prošlosti svog republikanskog rivala.Manje od 24 sata prije druge TV debate, lansiran je 13 minutni dokumentarni film, koji do u detalje podsjeća na učešće Johna McCaina u ne sasvim zaboravljenoj aferi “Keating Five” (Keatingova petorka), o zajmovno-kreditnom skandalu od 1989 do 1991 godine.Primjenjujući istu taktiku, i princip “krivice zbog pridruživanja” (“guilt-by-association”), na temelju koje mu republikanci nastoje podmetnuti zbog poznastva s bivšim prolijevim radikalom Bill Ayersom, Obama je u svom odgovoru McCainu mnogo precizniji: Javnost je uputio na webstranicu KeatingEconomics.com, koja poput dijelova holywoodskog thrilera podsjeća na nezaboravne detalje skandala.U e-mailu upućenom novinarima, odmah iza optužbi koje je preko vikedna iznjela Sarah Palin, iz Obaminog su stožera najavili, da će uslijediti “cijela kampanja”, od pojavlivanja surogata na TV, do “tabele fakata”. To se i dogodilo.

McCAIN POČEO NAGLO ZABORAVLJATI …
U jednom takvom e-mailu upućenom na adresu dopisnika Jutarnjeg iz New Yorka, šef kampanje demokratskog predsjedničkog kandidata, David Plouffe, objašnjava, kako je krajem 1980-tih McCainova “agresivna potpora deregulaciji” iznova je stavila, upravo ovogodišnjeg republikanskog kandidata za Bijelu kuću – u epicentar obnovljenog interesa o tome: gdje su početci kolapsa ovog financijskog sustava? Potom se navodi primjer pada “skandaloznih proporcija” kreditne udruge Lincoln Savings and Loan, jedne od najvećih kreditnih ustanova prije skoro 30 godina u Americi koju je vodio najveći McCainov politički sponsor Charles Keating. “Više od 23.000 investitora izgubilo je svoje uštedjevine. Sveukupno, kriza uštedjevina i zajmova iznudila je intervenciju spašavanja bankovnih depozita na stotine tisuća obitelji, i to je američke porezne obveznike, tada koštalo 124 milijarde dolara”, kaže Plouffe, dodajući: “Zar vam to ne zvući poznato”? Paulsonov paket za spašavanje Wall Streeta koga su oba doma američkog kongresa usvojili, a Bush odmah pretvorio u zakon težak je 700 milijardi dolara. Prije skoro 20 godina današnji dollar vrijedio je 60 posto više.U pomenutoj krizi 1990, glavnu je ulogu imao je upravo McCainov politički “patron” Keating. Zbog svojih bankovnih spekulacija, on je zbog toga završio u zatvoru. McCain je pak, sa još četvoricom kompanjona izveden pred etički komitet u Senatu, (Senate Ethics Committee), gdje je bio prinudjen ponizno se izvinjavati.

McCAIN NIJE NAUČIO SVE ŽIVOTNE LEKCIJE
Iako je taj senatski komitet 1991, oslobodio McCaina od optužbi za korupciju, jasno je da su mrlje prošlosti – ostale još uvjek politički iskoristive za njegove sadašnje političke oponente. Nesposobnost, da na vrijeme procjeni ekonomski ambijent, (“poor judgment” – slaba procjena), ostaje ono što će Obamina kampanja nastavlja koristiti protiv McCaina, i što mu prigovara kao glavni nedostatak za poziciju predsjednika. No, i Obamu, iz suprotnog kampa — optužuju za isti “nedostatak”.Direktor Obaminih komunikacija Dan Pfeiffer kaže: “McCainovo učešće u Keatingu je prozor u njegovu ekonomsku prošlost, sadašnjost i budućnost”!  U dokumentarcu o “Keatingovoj petorci” prikazan je i William K. Black, bivši državni bankovni kontrolor, koji kaže: “Keatingova petorka uključuje sve ono što je dovelo do moderne krize. Senator McCain nije naučio lekciju, i nastavio je pratiti politike koje će prouzrokovati katastrofe”! U biografskoj knjizi iz 1999, autora Roberta Timberga, “John McCain: An American Odyssey,” (John McCain i američka odiseja) opisano je koliko mnogo je afera oko Keatinga ipak utjecala na senatora, posebnu na njegovu suprugu Cindy. Negdje u to doba, Cindy je preživljavala osobnu zdravstvenu, ali i legalnu dramu zbog predoziranja s “pain killersima” (tabletama protiv bolova), koje je, radeći kao medicinska sestra, uzimala bez odgovarajućih liječničkih recepata. Zbog toga je završila na sudu.Pored svega što se McCainu pripisuje, zna se, da je senator više puta, privatnim zrakoplovom Charlesa Keatinga putovao na imanje ovog beskrupuloznog bankara na Bahamima. “On je sasvim kasno shvatio”, da je njegov glavni politički sponsor “izgradio svoju financijsku imperiju na životnim uštedjevinama starih umirovljenika… koji su bespomoćno gledali kako se njihovi snovi ruše zajedno sa rezervama Keatingove Lincoln Savings and Loan Association”, piše u pomenutoj knjizi.

NEZGODNO VRIJEME ZA POLITIČKU AMNEZUJU
“McCainova kampanja izbjegavala o ovom skandalu govoriti, ali sa toliko mnogo paralela s aktualnom krizom, McCainova ‘povijest Keatinga’ je relevantna za glasače, koji zaslužuju da znaju fakte”, inzistira David Plouffe.Povrh svega, u McCaina se upire prstom kao na jednog od onih koji su ovu, aktualnu krizu oko Wall Streeta “orginalno započeli”, prije više od četvrt stoljeća.I dok su McCainove veze sa skandalom skoro piramidalnog sloma uštedjevina  Amerikanaca s kraja 80-tih u Linclon Savingsu, kroničari izuzetno dobro arhivirali. Optužbe na račun Obame, koji je u doba, kad je Bill Ayers izvodjen na sud (1974), bio samo dječak, ipak se, bez ijedne filmske vrpce ili pouzdanog dokumenta — samo svode na aktiviranje “prljave mašte” i iluzija koje su najdalje od istine. Sve ovo navode iscrpno američke novine.No, dio manje slavne životne priče, od one koji svi znaju o McCainovom herojstvu u Vijetnamu, postao je  glavna politička boja, iz znanog, “dozvoljenog” izbornog spectra, tako dobro vizuelno opisanog i u filmu “Primary colors” (1998),  za politički poster republikanskog predsjedničkog kandidata. Pred sam kraj ove kampanje i kriza na Wall Streetu svemu je više nego kumovala.  (Kliker.info-JL)

 

 

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku