Nova drama : Pirova pobjeda Urugvaja, Južna Koreja golom u nadoknadi osigurala plasman u osminu finala (video)

02 Decembra
19:28 2022

Urugvaj je postigao prve pogotke na aktuelnom Mundijalu u Kataru, pobijedio Ganu, ali nije se plasirao u osminu finala. Južna Koreja je u nadoknadi došla do pobjedničkog gola protiv Portugala i ostvarila prolazak u nokaut fazu.

Susret trećeg kola grupe H ipak je loše počeo za Urugvaj, dosuđen je penal za Ganu u 17. minuti. No, nastavljeno je prokletstvo afričkog tima, kojem ni 2010. jedanaesterci nisu bili sretni protiv Urugvaja.

Loptu je uzeo kapiten Andre Ayew, šutirao – ali Sergio Rochet je odbranio njegov udarac. Ko zna kako bi se utakmica završila da je nogometaš Al Sadda zatresao mrežu…

Kazna je Ganu, kojoj je i remi bio dovoljan za prolazak u nokaut fazu SP, stigla u 26. minuti. Lawrence Ati je odbranio udarac Luisa Suareza, ali na pravom mjestu se našao De Arrascaeta i “odbijanac” pospremio u mrežu za vodstvo Urugvaja.

Samo šest minuta kasnije, isti igrač je nakon asistencije Suareza prelijepim golom udvostručio prednost La Celeste – 0:2.

U drugom poluvremenu Urugvajci su (i pored nekoliko solidnih prilika za Ganu) sačuvali prednost, ali to nije bilo dovoljno za prolazak među 16 najboljih reprezentacija planete.

Naime, u drugom meču iste grupe, Južna Koreja je u dramatičnom finišu došla do trijumfa nad Portugalom. Ricardo Horta je poentirao već u petoj minuti, da bi azijska selekcija izjednačila u 27. minuti. Gol je zabio Young-Gwon Kim nakon kornera. Lopta je pogodila Ronalda i odbila se, a Korejanac je uklizao i poslao je u gol.

Kada se činilo da će susret biti zaključen rezultatom 1:1, Koreja je došla do trijumfa vrijednog osmine finala. Strijelac je u nadoknadi, nakon kontranapada, bio Hee-Chan Hwang.

Uz posljednji zvižduk sudije uslijedilo je veliko slavlje Korejanaca na tribinama, njihova selekcija je zahvaljujući više postignutih pogodaka završila na drugom mjestu grupe, ispred Urugvaja.

Portugal je ranije osigurao prvo mjesto grupe sa šest bodova, Koreja je druga sa četiri (gol-razlika 4:4), Urugvaj ima isto toliko bodova (gol -razlika 2:2), a Gana tri.