Nikad ružniji derbi : Kralj Ibra presudio “svojima” (Video)

14 Novembra
23:12 2010

Milan je, kao gost, slavio protiv Intera minimalnu pobjedu na Giuseppe Meazzi u derbi susretu 12. kola italijanske Serije A. Zlatan Ibrahimović presudio je "svom" klubu pogotkom iz penala u ranoj petoj minuti susreta.Veliko rivalstvo Intera i Milana nekada je važnije i od samog uspjeha. U ovim susretima obično nema favorita i nikada ga nije ni bilo. Samo je jedno uvijek sigurno. Stadion Giuseppe Meazza pun kao i uvijek u vrijeme odigravanja ove utakmice.Prvi ovosezonski Derby della Madonina odigran je večeras, a ovaj put uspješniji su bili "gosti", odnosno nogometaši Milana koji su iskoristili krizu Intera, koji od odlaska Josea Mourinha nikako da pronađe pobjednički mentalitet.Ovaj put je milanski okršaj bio još zanimljiviji, jer je Zlatan Ibrahimović, bivši član Intera, u dresu Milana istrčao na teren. I jedni i drugi ove sezone nalaze se u vrhu Serije A, stim što su Rossoneri u derbi ušli sa tri boda više.Počelo je dobro po Milan. Najprije je Seedorf u trećoj minuti pucao preko gola Castelazzija na ubačaj Abatea sa desne strane. Dvije minute kasnije, rezultat više nije bio onaj početnički – 0:0. Seedorf je poslao dugu loptu za Ibrahimovića, švedskog napadača u svom šesnaestercu srušio Marco Materazzi, a sudija Paolo Tagliavento bez omišljanja pokazao na bijelu tačku. Ibrahimović je, hladnokrvno, pogodio mrežu "svog" kluba.U 13. minuti Robinho je dobro ubacio sa desne strane, ali Ibrahimović ne uspijeva zahvatiti loptu. Dobru šansu Ibrahimović propušta u 20. minuti, kada je volej udarcem, iskosa s desne strane, pucao visoko preko gola iskusnog golmana domaćih.Dvije minute poslije, Robinho je, na ubačaj Ibrahimovića, pogodio, ali pogodak je poništen zbog nedozvoljene pozicije.  Do kraja prvog dijela bilježimo dobru priliku za Inter. Wesley Sneijder je sa nekih 23 metra, iskosa s lijeve strane, topovski pucao, ali je lopta završila u vanjskom dijelu mreže gola Abbiatija.

Treba napomenuti kako je domaći trener Rafael Benitez već u 36. minuti morao vršiti izmjenu. Povrijeđenog Obija zamijenio je Coutinho. Na poluvremenu je u svlačionici ostao Diego Milito, a njegovo mjesto zauzeo je Makedonac Goran Pandev. I gostujući trener Massimiliano Allegri rano je mijenjao. U svlačionici je ostavio Gattusa koji je imao jedan žuti karton i kojeg je glavni sudija u par navrata upozoravao. U igru je ušao iskusni Andrea Pirlo.Kad nema Gattusa, onda je tu Abate, koji je u 60. minuti isključen nakaon fizičkog obračuna sa Pandevom. Po žuti karton su dobili Pandev i Abate, ali je potonjem ovo bio drugi. Allegri je, stoga, morao izvaditi Robinha, a odbranu u defanzivnom dijelu popuniti ulaskom Antoninija.Sa igračem  više, Inter je zaprijetio već u 62. minuti. Sneijder je topovski pucao sa nekih 24 metra, no ravno u naručje Abbiatija, pred čijim golom se sve više stvarala opasnost. Dvije minute kasnije, Pandev iz prve šutira, no traljavo, tek do Abbiatija dolazi lopta.Zlatan Ibrahimović je u 65. minuti još jednom pokazao svoje ljudske kvalitete. Nasrnuo je na Materazzija, a "nagrađen" je, dakako, javnom opomenom. Imao je Inter sreće u 67. minuti, kada je Seedorf, na dodavanje Ibrahimovića, prizmeno šutirao sa 18 metara, a lopta okrznula lijevu stativu Castelazzija. Uzvratio je Stanković na drugoj strani, ali iznad gola je otišao njegov pokušaj.Par minuta kasnije, ponovo je svoj udarac oprobao Sneijder, ali nisu bile namještene nišanske sprave holandskog reprezentativca. Lopta je otišla pored lijeve stative Abbiatijevog gola. Inter je pokušavao petnaestak minuta doći do poravnanja, no crveno-crni su odolijevali svim napadima aktuelnog prvaka Evrope, te na kraju sačuvali zlata vrijednu pobjedu nad gradskim rivalom. Milan je preuzeo vrh Serije A sa 26 bodova, jednim više od drugoplasiranog Lazija. Inter ima šest bodova manje i nalazi se tek na petoj poziciji. (Kliker.info-SportSport)