Neočekivani preokret : Veliki Brazil na koljenima, Holandija u raju(VIDEO)

02 Jula
16:13 2010
Peterostruki svjetski prvak, Brazil, zaustavljen je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva. Iako je Robinho doveo Karioke u vodstvo, autogolom Felipe Mela i pogotkom Wesley Sneijdera došlo je do potpunog preoketa i Holandija je na kraju slavila veliki uspjeh. Oranje su prvi polufinalisti i čekaju boljeg iz susreta Urugvaj – Gana, koji je na rasporedu večeras od 20:30 sati.Prvih 45 minuta proteklo je u dominaciji brazilske reprezentacije, koja je na odmor otišla s minimalnom prednošću i to zahvaljujući golu Robinha. Istaknimo kako je došlo do promjene u samom početku utakmice. Naime, holandski selektor Bert van Maarvijk morao je ubaciti iskusnog Ooijera umjesto standardnog stopera Mathijsena, koji se povrijedio neposredno pred početak susreta.Već u sedmoj minuti Robinho je na asistenciju Dani Alvesa matirao Stekelenburga, no južnokorejanski pomoćni sudija se oglasio i gol je poništen. Odluka je ispravna, doduše sa malim zakašnjenjem.Tri minute kasnije, Brazilci dolaze do vodstva. Felipe Melo je sjajnom loptom tačno sa polovine igrališta uposlio Robinha, koji je holandsku odbranu uhvatio na spavanju, a onda sa nekih 15-ak metara plasirao loptu pored nemoćnog Stekelenburga.Već u narednom napadu dobra prilika za Holandiju.
Ujedno, prva na današnjem susretu. Dirk Kuyt je s nekih desetak metara iz kosa s lijeve strane snažno šutirao u bliži ugao, ali je Julio Cesar loptu izbacio u korner, nakon kojeg se ništa značajno nije dogodilo.U 17. minuti slobodni udarac za Tulipane . Robin van Persie iz izgledne prilike šutira visoko preko gola Julio Cesara. Bilo je to nekoliko minuta dominacije holandskih nogometaša. A, onda nova šansa za Brazil u 24. minuti. Dani Alves je napravio nekoliko driblinga na desnoj strani, potom ubacio u srce holandskog šesnaesterca, ali je Romin stoper Juan desnom nogom s nekih sedam metara loptu poslao visoko preko gola. Očito da Juan puno više  zna glavom.Dani Alves je u 29. minuti izveo slobodni udarac sa desne strane, a Luis Fabiano njegov ubačaj glavom skrenuo ka golu Stekelenburga, no odlazi to iznad okvira gola. Sevillin napadač se, doduše, nalazi u veoma teškoj poziciji.Dvije minute kasnije, Kaka je dobio loptu na rubu šesnaesterca, plasirao je u gornji suprotni ugao, ali je sjajnom paradom Stekelenburg skrenuo loptu u korner. U 36. minuti opasnost pred golom Julio Cesara. Wesley Sneijder je snažno tukao iz slobodnog udarca, ali lopta odlazi ravno u ruke dobro postavljenog Cesara.Do kraja prvog dijela bilježimo još silovit pokušaj Maicona, koji je iz pozadine natrčao i iz kosa s desne strane zatresao mrežu, ali sa vanjske strane. Krenuli su Tulipani dosta agresivnije u nastavku, a do poravnanja su stigli već u 55. minuti.Ponovo je pogodak postignut nakon loše intervvencije zadnje linije. Sneijder je oštro ubacio iz slobodnog udarca, Julio Cesar je promašio loptu, a lopta od nes(p)retnog Felipe Mela završila u mreži Brazila. Pet minuta kasnije Dani Alvesu su braniči Holandije ostavili puno prostora, a Barcelonin krilni igrač šutirao malo pored desne stative Stekelenburga.Sneijder je u 63. minuti pogodio brazilskog kapitena Lucija u ruku i to u šesnaestercu Brazila.
Tražili su nogometaši u narandžastim dresovima penal, ali se japanski arbitar nije oglasio.
 U 65. minuti Kaka je, nakon što se lopta odbila od poda, plasirao loptu, a ona otišla metar pored lijeve stative Ajaxovog čuvara mreže.I što se bližio kraj utakmice, gledali smo sve bolju predstavu na terenu. Holandija je uspjela doći i do vodstva i to u 68. minuti. Robben je izveo korner sa lijeve strane, Kuyt loptu prenio na drugu stranu, a omaleni Wesley Sneijder glavom matirao Julio Cesara za potpuni preokret i veliko slavlje Oranja.Nevolje brazilskog selektora Carlosa Dunge su se nastavile. Felipe Melo je nagazio Robbena koji je ležao na travnjaku, te je vezni igrač Juventusa diretkno isključen od strane japanskog sudije. Tako su Holanđani imali gol prednosti i igrača više u polju petnaestak minuta prije kraja. Nervoza na licima brazilskih nogometaša sve je više bila prisutna, dok su Holanđani imali sve više prostora za kontranapade. Tako je u 77. minuti Holandija imala dobru šansu, no napravili su Maarwijkovi izabranici potez više i sve upropastili. Deset minuta prije kraja Van Persie je katastrofalno izveo slobodni udarac. Ponovo je napadač Arsenala loptu poslao visoko iznad gola.Nešto kasnije Lucio je poluvolejom šutirao nakon kornera, no lopta se od jednog holandskog igrača odbila u korner. Nakon ubačaja Maicona, lopta skoro da je završila u mreži Stekelenburga, no na kraju još jedan korner za Karioke, a i ovaj put opasnost pred golom Stekelenburga.U 84. minuti dvije stopostotne šanse, po jedna na obje strane. Prvo je Sneijder zaprijetio Cesaru, a na drugoj strani Kakin prodor i skoro siguran pogodak nakon udarca blokira jedan igrač holandske selekcije. Kuytov pravi slalom spriječio je Lucio klizećim startom. Imali su Tulipani u par navrata priliku da riješe pitanje pobjednika.Dramatična završnica nije donijela promjenu rezultata i Holandija je, možemo slobodno reći, u raju!  (Kliker.info-SportSport)