Napeto do kraja : Rusi i Poljaci remizirali za nastavak neizvjesnosti

13 Juna
04:58 2012

Poljaci, svjesni da bi ih poraz od Rusije u drugom kolu A grupe doveo na korak od eliminacije sa šampionata na kojem su jedni od organizatora, od starta meča su krenuli sa namjerom da što prije postignu gol.U prvih pola sata zbornaja nije bila ni sjenka ekipe koja je "samljela" Čehe u prvom kolu, pa je domaćin imao veliku šansu u sedmom minutu. Centrirao je Obranijak, Vasilevski promašio loptu, a udarac Beniša sa tri-četiri metara odbranio je Malafejev.

Oprobao je Muravski u 11. minutu udarac sa 17-18 metara, ali je njegov volej otišao preko gola. Sedam minuta kasnije, na veliku žalost krcatog stadiona u Varšavi, poništen je pogodak Polanskog zbog nedozvoljene pozicije. Žirkov se "izvukao" na vrijeme i napravio ofsajd zamku.Ponovo je Malafejev bio na mjestu u 26. minutu; odbranio je šut Vasilevskog. Pokušaj Keržakova u 28. minutu bio je uvod u vođstvo Rusa, devet minuta kasnije. Aršavin je centrirao iz slobodnjaka, a Džagojev glavom zatresao mrežu Titona.

Rusi su praktično ni iz čega poveli, ali se Poljaci nisu predavali.I u drugom poluvremenu su diktirali tempo, pa je Malafejev bio prinuđen da još jednom spašava gol svoje reprezentacije. U pitanju je bio 50. minut kada je Obranijak centrirao, Levandovski izbjegao ofsajd zamku, ali čuvar mreže "zbornaje komande" bio nepremostiva prepreka.

A, onda sedam minuta kasnije, delirijum na stadionu. Blaščikovski je sjajan solo-prodor krunisao još preciznijim udarcem sa 17 metara. Neodbranjivo čak i za večeras svemoćnog Malafejeva.Napali su Poljaci potom još jače, pa se fudbalerima Rusije otvorilo mnogo prostora za kontre, a jednu od njih nije realizovao Džagoev u 68. minutu. Minut kasnije, Malafejev je priredio još jednu fantastičnu odbranu. Skinuo je "zicer" Polanskom.

Nacionalni tim Poljske kao da je ostao bez daha u završnici utakmice, pa bilježimo još samo jedan pokušaj da se ugrozi ruski gol – šut Obranijaka u 81. minutu, iskosa sa desne strane, ali je to uradio "mlako".Rusi su do kraja držali loptu u nogama, sprečavajući svaku mogućnost da se ispred Malafejeva stvori još koja šansa.U posljednjem kolu grupne faze Polajci će morati da pobijede Češku ukoliko žele u drugi krug.

Tabela: Rusija 4, Češka 3, Poljska 2, Grčka 1.

Statistika

Poljska – Rusija 1:1 (0:1)

Strijelci: Blaščikovski u 57. za Poljsku, a Džagoev u 37. za Rusiju.

Nacionalni stadion u Varšavi.

Gledalaca: 58.000.

Sudija: Štark (Njemačka).

Žuti kartoni: Levandovski (Poljska), Denisov i Džagoev (Rusija).

POLJSKA: Titon, Pišček, Vasilevski, Perkis, Beniš, Dudka (73. Mjeržejevski), Polanski (84. Matuščik), Blaščikovski, Muravski, Obranijak (90+2. Brožek), Levandovski. Selektor: Žmuda.

RUSIJA: Malafejev, Anjukov, Berezucki, Ignaševič, Žirkov, Širokov  (Kliker.info-Sportsli žurnal)