MOSTAR: Derbi bez pobjednika

12 Marta
04:18 2007

Nešto ranije je počeo derbi susret u Mostaru pred nešto više od 4000 gledalaca na stadionu Pod Bijelim Brijegom. Uslove za igru ometa nešto jači vjetar, ali on za sada ne pravi probleme igračima Zrinjskog koji su do sada dva puta priprijetili golu Muhameda Alaima. I dalje susret u Mostaru protiče u ispitavanju snaga, a nešto bolje su u utakmicu ušli igrači Zrinjskog koji su u 9. minuti izveli i prvi korner na utakmici.

Vodstvo od 1:0 Zrinjskom u 11. minuti donosi Ivica Džidić nakon što je slobodan udarac sa lijeve strane preciznim centaršutem izveo Ivanković, a na drugoj stativi se najbolje snašao kapiten Zrinjskog. Nadamo se da će nam ovaj rani pogodak Mostaraca donijeti otvorenu igru kakvu i očekujemo od derbija proljetnog dijela Premijer lige BiH.

Stopostotna prilika za Matiju Matka koji izlazi sam pred golmana Sarajeva, ali napadač Zrinjskog šuta visoko preko gola i propušta Mostarcima donijeti vodstvo od 2:0. Smajić stvara novu priliku za Zrinjski, ali sa desetak metara iskosa šutira visoko preko gola tako da je i dalje bez promjene rezultata u Mostaru, a do poluvremena je ostalo još nešto više od pet minuta.

Prvo poluvrijeme je završeno rezultatom 1:0 nakon što je još jednom gol Sarajeva sačuvao Muhamed Alaim u poslednjoj minuti prvog poluvremena kada je odbranio udarac Zorana Rajovića. Prije toga Matija Matko je još jednom pokazao neefikasnost, njegova lopta završila je na vratnici Alaimovog gola. U posljednjim sekundama prvog poluvremena Šaraba nije uspio iz slobodnog udarca ugroziti Mitrovića, njegova lopta završila je daleko izvan okvira gola.

Počelo je drugo poluvrijeme derbi susreta Pod Bijelim Brijegom koje će se odigrati pod svjetlošću reflektora, a za početak nastavka tekstualnog prenosa ćemo reći samo još to da su ekipe i u drugo poluvrijeme ušle u istim sastavima u kakvim su odigrale prvo. I drugo poluvrijeme nešto bolje otvara Zrinjski, a prvu izgledniju priliku stvara Ivica Džidić koji šutira za malo pored gola.

Iako ne uspjeva stvoriti neke izglednije prilike Zrinjski, pola sata prije kraja derbi susreta u Mostaru, i dalje vodi sa 1:0. Prva izmjena na utakmici, kod Zrinjskog Landeka ulazi u igru umjesto Ivankovića nakon što je prethodno Romeo Mitrović pravovremenom intervencijom minut ranije osujetio jednu izglednu priliku Sarajlija.

I dok navijači Zrinjskog pirotehničkim sredstvima stvaraju dimnu zavjesu oko gola Alaima, sudija Novo Panić se nije odlučio kao jedanaesterac okarakterizirati jednu sumnjivu situaciju u šesnaestercu Sarajeva. Do kraja susreta je ostalo još dvadesetak minuta.

Nascimento Marciano u 75. minuti postiže pogodak sa bijele tačke i poravnava rezultat na 1:1. Ovaj jedanaesterac, koji bi mogao odlučiti čak i o tituli prvaka Bosne i Hercegovine, je skrivio golman Zrinjskog Romeo Mitrović fauliravši u svom šesnaestercu Almira Turkovića, a potpuno opravdano je sudija Novo Panić ovaj prekršaj okarakterizirao kao jedanaesterac.

Nakon izjednačujućeg pogotka Marciana ni jedna ni druga ekipa ne uspjevaju stvoriti izglednije prilike, a do kraja kraja susreta u Mostaru je ostalo još pet minuta sudijske nadoknade. Kraj susreta Pod Bijelim Brijegom koji je završen bez pobjednika i rezultataom 1:1 zahavljujući čemu je Sarajevo zadržalo prednost od četiri boda na prvenstvenoj tablici.