Moćni Elf pregazio lale : Gomez ponovo blistao i poslao Holanđane kući

13 Juna
20:43 2012

Njemačka je u drugom kolu grupe B Evropskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini došla i do druge pobjede i tako osigurala plasman u nokaut fazu. Elf je večeras savladao Holandiju sa 2:1. Mario Gomez blistao je i na ovom susretu, a dobru partiju pružio je i njegov saigrač iz Bayern Munchena, Bastian Schweinsteiger.Prvo veće uzbuđenje desilo se u 7. minuti kada je centrirao Van Bommel, međutim Van Persie se nije baš najbolje snašao pred golom Neuera. Odmah nakon toga na drugoj strani zaprijedio je Oezil, ali Stekelenburg je odbranio. Holandija je dosta bolje otvorila susret, ali Nijemci su došli do vodstva.

Schweinsteiger je uposlio Gomeza, koji se okrenuo u šesnaestrecu, a zatim sa desetak metara zatresao mrežu Oranja. Poslije primljenog pogotka Robben je pokušao, ali na golu je siguran bio Neuer. Badstuber je imao veliku priliku u 37. minuti, ali je glavom šutirao ravno u Stekelenburga.Gomez je u 38. minuti još jednom pokazao svoju klasu. Napadač Bayern Munchena iskosa sa desne strane sjajno je pogodio i udvostručio prednost Elfa. Do odlaska na odmor pokušao je Schweinsteiger, ali ovaj put Stekelenburg je uspio sačuvati svoj gol.Bert van Marwijk odmah na početku drugog poluvremena u igru je uveo Van der Vaarta i Huntelaara, te krenuo dosta ofanzivnije, a Nijemci su stvorili prvu pravu priliku, a blizu pogotka bio je Hummels. Nedugo nakon toga Mathijsen je šutirao preko gola Neuera.

Robben je u 58. minuti sjajno šutirao sa 20-ak metara, međutim Neuer se nije dao savladati. Holanđani nisu uspjevali ništa opasno napraviti. Krilni igrač Bayern Munchena još jednom je pokušao, ali veoma slabo. Ipak, Oranje dolazi do pogotka u 73. minuti.Van Persie je snažno šutirao sa ivice šesnaesterca i pogodio mrežu Neuera. Zanimljivo, napadač Arsenala šutirao je desnom nogom, a ovo je bio prvi pogodak Holanđana na ovom Euru. Očekivalo se zanimljivih preostalih 17 minuta, međutim nije tako bilo. Holandija je napravila nekoliko prilika, ali bez promjene rezultata.

Njemačka – Holandija 2:1

Strijelci: 1:0 Gomez (24), 2:0 Gomez (38), 2:1 Van Persie (73). Stadion: Stadion Metalista. Sudija: Jonas Eriksson. Žuti kartoni: Boateng (Njemačka), De Jong, Willems (Holandija).
NJEMAČKA: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm, Boateng, Khedira, Schweinsteiger, Oezil (od 81. minute Kroos), Muller (od 90. minute Bender), Podolski i Gomez (od 72. minute Klose).
HOLANDIJA: Stekelenburg, Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems, Van Bommel (od 46. minute Van der Vaart), De Jong, Sneijder, Robben (od 83. minute Kuyt), Van Persie i Afellay (od 46. minute Huntelaar). (Kliker.info-SC)