Marokanci izbacili Portugal, Ronaldo i društvo idu kući (VIDEO)

10 Decembra
22:14 2022

Fudbaleri Maroka senzacionalno su pobijedili Portugal 1:0 i plasirali se u polufinale Svjetskog prvenstva.

Portugalci su zaprijetili golu Maroka poslije samo pet minuta. Joao Felix lijepo je ispratio slobodan udarac svog tima i dobro šutirao glavom, ali golman Maroka Yassine Bounou sigurno interveniše i šalje loptu u korner. Odgovorili su izabranici Walida Regraguija odmah u narednom napadu. Youssef En Nesyri ostao je potpuno sam na petercu Portugala, šutirao glavom neometan, ali lopta odlazi preko gola Dioga Coste.

Raphael Guerreiro našao se u nastavku meča u šansi, krasno zahvatio loptu iz voleja, ipak njegov šut blokirala je dobrana Maroka. Afrička reprezentacije nije se libila ni napadati i dali su do znanja, da nisu u četvrtfinalu da bi se branili. Hakim Ziyech krenuo je u solo prodor po strani u 17. munuti, namjestio se na jaču lijevu nogu, ali šutirao je neprecizno pored gola.

Bruno Fernandeš nesportski je udario Bounou nakon jednog centaršuta. Marokanski golman uhvatio je loptu, a onda je udarac Brune bio bespotreban. Izvinio se portugalski veznjak ubrzo i meč je nastavljen.

Joa Felix propustio je drugu dobru šansu za Portugal na isteku pola sata. Duga lopta iz zadnje linije evropske selekcije. Loša rekacije odbrane Maroka, zatim šut Felixa zakačio je jednog od obbrambenih fudbalera Maroka i umalo prevarila Bounoua, ali na svu sreću po Maroka, završila pored gola.

Reprezentacija sa afričkog kontinenta bila je ravnopravan protivnik u prvom poluvremenu Portugalu. Selim Amallah poslije organizovane i uigrane akcije Marokanaca, izborio je dobru poziciju na petercu protivnika, ali nije dobro zahvatio loptu i onda odlazi pored gola Coste.

Definitivno najopasniji po gol Maroka u prvom dijelu bio je Joao Felix. Napadač Atletico Madrida u finišu prvog dijela, nakon centaršuta Guerreira, šutirao je preko gola.

Šok za Portugal tri minute prije kraja prvog dijela. Yahya Attiat-Allah uputio je jak centaršut u šesnaesterac Portugala, Diogo Costa loše je procijenio let lopt, a najspretniji u skoku bio je Youssefa En Nesyri za vodstvo Maroka 1:0.

Već u narednom napadu fudbaleri Portugala mogli su do poravnanja, ali je fenomenalan lob šut Brune Fernandeša završio na prečki marokanskog gola i ostalo je 1:0 nakon prvog poluvremena.

Tražili su Portugalci i penal u posljednjim minutama prvog poluvremena, kada je pao Bruno Fernandeš, ali sudija Facundo Tello nije pokazao na bijelu tačku.

Krenuli su fudbaleri Maroka i po drugi gol, ali malo im je falilo u petoj minuti nastavka da dođu do još jednog dola. Slobodan udarac izveo je Hakim Ziyech, niko nije dirao loptu, a Diogo Costa ponovo uz muke nesigurno, više sretno izbacuje loptu u korner.

Cristiano Ronaldo ušao je u igru u 51. minutu, zamijenivši Rubena Nevesa. Santoš je izvršio tada dvostruku izmjenu, jer je uz Ronalda, ušao i Joao Cancelo umjesto Raphaela Guerreira.

Zbog povrede utakmicu u 57. minuti morao je napustiti Romain Saiss. Walid Regragui primoran je bio ubaciti Achrafa Darija.

Sastav sa Pirinejskog polutoka imao je u nastavku meča terensku inicijativu, ali nisu uspjeli “probiti” veoma disciplinovanu odbranu Maroka. Bruno Fernandeš uputio je novi odličan udarac prema golu Bounoua, ali snažan šut Portugalca završio je tik iznad prečke.

Igra u ovom meču preselila se na polovinu Maroka i u nastavku, a Portugalci su svim silama tražili gol za poravnanje. U tim napadima, “sijevnula” je kontra Regraguijeve ekipe, ali spetljali su se u završnici akcije. Ounahi je servirao loptu za Cheddiru, ali fudbaler Barija nije iskontrolisao loptu u odlučujućem momentu.

Sedam minuta prije kraja vrhunska odbrana golmana Maroka spšava njegovu selekciju. Kombinovali su Felix i Ronaldo, a ovaj prvi je šutirao sa vrha 16-terca na asistenciju Ronalda, ali Bounou ne dozvoljava poravnanje Portugalcima.

Prijetio je u posljednjim minutama utakmice i Cristiano Ronaldo, ali Yassine Bounou bio je nerješiva enigmna za Portugal, jer je doslovno “zaključao” svoj gol. Walid Cheddira dobio je crveni karton u 93. minuti i dao nadu Portugalcima da za pet minuta dođu do izjednačenja.

Zakaria Aboukhlal izašao je jedan na jedan na Dioga Costu u 96. minutu, ali fudbaler Toulousea nije pogodio.

Uzbudljiva završnica donijela je i promašaj Pepea glavom sa pet metara.

Izdražli su “Lavovi sa Atlasa” sve napade Portugala i 8 minuta sudijske nadoknade, te zasluženo se plasirali u polufinale Mundijala.

Marokanci će na megdan pobjedniku večerašnjeg klasika koji počinje od 20 sati između Engleske i Francuske.