Ludnica u grupi E: Njemačka ide kući, hrabri Japanci pobijedili Španiju za prvo mjesto u grupi (Video)

01 Decembra
22:29 2022

Nevjerovatan rasplet u grupi E na Svjetskom prvenstvu desio se u dvije večerašnje utakmice.

Njemačkoj je trebala pobjeda protiv Kostarike kako bi se plasirala u osminu finala, ali uz poraz Japana. Španiji bio dovoljan remi u duelu s Japanom, a “igrao” je Furiji i poraz ukoliko Kostarika ne ostvari trijumf.

I nakon prvog poluvremena djelovalo je da će evropske selekcije opravdati ulogu favorita. Nijemci su vodili sa 1:0 pogotkom Sergea Gnabryja iz desete minute, Španci imali minimalnu prednost zahvaljujući golu Alvara Morate.

Drugih 45 minuta serviralo je čudesan scenario. Japanci su izjednačili početkom poluvremena, Balde je izgubio loptu na lijevoj strani, ona dolazi do Ritsua Daana, koji topovskim udarcem zabija za 1:1 u 48. minuti. Imao je golman Unai Simon loptu na ruci…

Samo pet minuta kasnije Samuraji dolaze do preokreta. Doan je poslao loptu na drugu stativu, neko na gol-aut liniji spašava loptu i vraća je u sredinu gdje ju je Ao Tanaka zakucao u gol. VAR je pregledavao je li lopta prešla liniju i utvrdila da nije prešla crtu i gol je priznat. Mnogi Japanci na tribinama počeli su plakati od radosti!

Preokret se dogodio i na stadionu Al Bayt. Kostarikanci su izjednačili u 59. minuti. Kontrapad, Neuer prvo brani udarac Fullera, ali na odbijenu loptu natrčava Yeltsin Tejeda i zabija za 1:1.

Zatim je Musiala čak dva puta pogodio stativu, da bi Nijemci bili kažnjeni za te promašaje u 70. minuti, kada Vargas poentira za 1:2. No, vrlo brzo Njemačka je izjednačila preko Havertza.

Kai Havertz je zatim pogodio za novo vodstvo Nijemaca, nakon ubačaja Gnabryja odlično je utrčao i zatresao mrežu za 3:2. Fullkrug potom potvrđuje trijumf Elfa golom za 4:2.

Tim rezultatom je i zaključen meč, kao i nastup Njemačke na SP, jer je na drugom terenu ostalo 2:1 za Japan. Pobjeda Nijemaca nad Kostarikom bila je Pirova…

Japan je osvojio prvo mjesto u grupi sa šest bodova, Španija je druga sa četiri, koliko ima i Njemačka, ali uz mnogo lošiju gol-razliku.

Japanci će u osmini finala igrati protiv Hrvatske, a Španija protiv Maroka.