London : Arsenalu gradski derbi (VIDEO)

17 Decembra
11:50 2007

Ekipa Arsenala je i nakon 17. kola zadržala prvo mjesto na tabeli engleske Premier lige i to zahvaljujući minimalnoj pobjedi nad Chelseaom do koje su Topnici došli pogotkom Williama Gallasa. Bez obzira na to što je danas imao vrlo težak zadatak protiv ekipe Chelsea, Arsenal je u gradskom derbiju ipak uspio slaviti pobjedu od minimalnih 1:0 i tako nakon 17. kola zadržati prvu poziciju na prvenstvenoj tabeli. Iako drugoplasiranom Manchester Unitedu, koji je u prvom današnjem derbiju sa 1:0 savladao Liverpoola, i dalje bježi samo jedan bod, Topnici su nakon ovog kola prednost nad Chelseaom povećali na šest, dok Liverpoolu bježe čak deset bodova.Igrač odluke u ovom londonskom derbiju je bio William Gallas koji u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena koristi dobro izveden korner Francesca Fabregasa sa lijeve strane i vrlo lošu intervenciju istrčalog Petr Cecha, te glavom donosi svom timu prvu pobjedu nad Chelseaom na domaćem terenu od oktobra 2003. godine.Ako uporedimo prvo i drugo poluvrijeme susreta na Emirates stadionu, onda možemo sa sigurnošću reći da nam je prvi dio meča, koji je sa tribina pratilo nešto više od 60 000 gledalaca donio puno manje uzbuđenja. Od prilika Arsenala vrijedi izdvojiti tek šut Tomasa Rosickog u 37. minuti koji odlazi za malo pored gola Chelsea, dok na drugoj strani najbolje prilike za Chelsea stvaraju Shaun Wright-Phillips u 14. i Andriy Shevchenko u 33. minuti kada njegov šut sa dvadesetak metara zaustavlja golman domaćih Manuel Almunia.I dok u prvom poluvremenu još vrijedi izdvojiti povredu Johna Terrya, koga u 38. minuti mijenja Tal Ben-Haim, nastavak susreta donosi mnogo više uzbuđenja čime je ovaj susret apsolutno opravdao epitet derbija. Od izglednijih prilika do 75. minute vrijedi izdvojiti onu John Obi Mikela u 60. kada njegov šut zaustavlja Almunia koji je tek u poslednjih 15 minuta susreta bio na pravim iskušenjima, isto kao i njegov kolega na drugoj strani terena.U 75. minuti se u u još jednoj odličnoj prilici našao Shaun Wright-Phillips koji sa tri metra, osim lagano i smireno, loptu topovski zapucava pored gola Arsenala, a tri minute kasnije je za malo neprecizan u ekipi Chelsea bio i rezervista Salomon Kalou. U međuvremenu je za Arsenal odličnu priliku, nakon dodavanja Alexandera Hleba, imao Robin Van Persie koji ipak šutira za malo iznad prečke gola Chelsea.Robin Van Persie, koji je u igru ušao u 69. minuti umjesto Emmanuela Ebouea, je u centru pažnje bio i u 85. minuti kada je i zatresao mrežu Cecha, ali je pogodak poništen zbog ranije sviranog ofsajda. U 90. minuti je, zbog navodnog faula, poništen i pogodak Emmanuela Adebayora, a nešto ranije su odlične prilike za Topnike imali Van Persie i Fabregas, ali u dva navrata odlično reaguje Petr Cech. A da ne bude ništa manje hvaljen, Manuel Almunia se pobrinuo zaustavljajući odličan šut Shevchenka iz slobodnog udarca u trećoj minuti nadoknade čime je i okončan ovaj londonski derbi. (Kliker.info-Sportin)