Liga prvaka : Raul pogodio za prolaz Reala

26 Novembra
02:45 2008

Real Madrid je slavljem u Bjelorusiji protiv BATE Borisova osigurao prolazak dalje kao i Porto pobjedom na gostovanju kod Fenerbahcea. Bayern je na Allianz Areni lako dobio Rumunje, a AaB je preokrenuo vodstvo Celtica.Sumnjiivim pogotkom Nicklasa Bendtnera, inače 150. Arsenala u natjecanju Lige prvaka, londonski klub je izborio osminu finala, ali je time i izbacio kijevski Dinamo. Cesc Fabregas je u 87. minuti izveo slobodni udarac sa svog dijela terena, makar nije niti lopta mirovala, niti je glavni sudac dao znak za izvođenje istoga. No, lopta je završila u posjedu džokera s klupe Bendtnera, a danski nogometaš se othrvao pratnji, te zabio za pobjedu Arsenala 1-0. Taj jedini pogodak na utakmici nije bio pravi odraz cijele utakmice, jer je momčad za koju je vrlo dobro igrao hrvatski nogometaš Ognjen Vukojević, zaslužila barem jedan. Arsenal je vodio igru, ali su daleko bolje šanse imali gosti. U 38. minuti je povratni u sastav i pokajnik William Gallas poklonio loptu Bangouri koji je pogodio vratnicu. U drugom poluvremenu je bilo još izraženijih prilika za goste, ali jednom je neprecizan bio Milevski (77. minuta), još je nekoliko puta zaprijetio Bangoura. S druge strane, Arsenal je komplicirano tražio put do vratiju, te je najkonkretnija šansa bila ona na startu drugog dijela kada je, opet Gallas, nespretno zaustavio loptu na putu prema kijevskoj mreži. Ognjen Vukojević je bio zapažen, pogotovo po neumornom radu na sredini terena, gdje je zasjenio i novog kapetana Arsenala Cesca Fabregasa.. Ovakav kraj za kijevski Dinamo, ali i pobjeda Porta u Istanbulu kod Fenerbahçea 2-1 je dovela do neinteresantnog posljednjeg kola. Arsenal i Porto su sigurni na prva dva mjesta, a Dinamo će tek braniti treće mjesto i plasman u Kupu Uefe. Momčadi Manchester Uniteda i Villarreala osigurale su plasman u osminu finala Lige prvaka, nakon što su na El Madrigalu međusobno odigrale 0-0. Bila je to četvrta utakmica ovih klubova u Ligi prvaka. Prve dvije su odigrali u sezoni 2005/06., a gotovo je nevjerojatno da su sva četiri susreta završila rezultatom 0-0!

U ovom je susretu Manchester United bio bolja momčad, bliže pobjedi, ali nije uspio iskoristiti niti jednu od prilika. Samo je Cristiano Ronaldo imao više pokušaja u okvir gola (4) od cijele momčadi Villarreala, koja je samo tri puta zapucala u okvir Manchesterovog gola, a ukupno pet puta. Gosti su imali 13 pokušaja, devet u okvir gola. Ronaldo je u 41. minuti pogodio i gredu, a u 82. minuti je iznudio izravni crveni karton Capdevile, koji je bio isključen zbog grubog prekršaja na portugalskom krilnom napadaču. S rezultatom 0-0, na koji su ”Žuta podmornica” i ”Crveni vragovi” već pretplaćeni u međusobnim dvobojima, na kraju su zadovoljni bili i jedni i drugi, budući da su i matematički obje momčadi potvrdile plasman u osminu finala.
U danskom Aalborgu je istoimeni domaćin pobijedio Celtic sa 2-1, čime je osigurao treće mjesto koje vodi u Kup Uefe. Naime, Aalborg sada ima 5 bodova, a Celtic je ostao na dva. Bila je to prilično izjednačena utakmica u kojoj je domaćin u završnici sretno osigurao sva tri boda. Gosti su poveli u 53. minuti vrlo lijepim pogotkom glavom Barryja Robsona. Izjednačio je Caca u 73. minuti, a domaćin je do pobjede stigao u 87. minuti, kada se nakon ubačaja s desne strane lopta odbila od Celticovog igrača Garyja Caldwella iz blizine u Borucovu mrežu.

Lak posao Bavaraca
ogometaši Bayerna i Lyona na suvereni način su prošli natjecanje u skupini F Lige prvaka, te su i prije posljednjeg kola osigurali prolaz u osmini finala. Do toga je Bayern došao lakom pobjedom 3-0 protiv Steaue, dok je sedmerostruki francuski prvak u posljednjih isto toliko godina, Lyon, bio uspješan na Artemio Franchiju, te je s 2-1 pobijedio Fiorentinu. Lyon je unatoč lošoj najavi ove utakmice (poraz u prvenstvu kod PSG-a 1-0) u Firenci odigrao pametnu utakmicu, te su šokirali domaćina nakon prvih pola sata igre. Jednom je strijelac bio Makoun, drugi put Benzema i time nije bilo koristi što je domaća momčad imala i više loptu u svom posjedu i više prilika i više udaraca prema Lyonovim vratima. Čak 20 puta su igrači Fiorentine pucali prema Llorisu, od toga je sedam udaraca odlazilo u okvir vratiju, ali je samo jedna završila u mreži, ona u posljednjoj minuti prvog dijela kada je strijelac bio Alberto Gilardino. Time će se Fiorentina boriti barem za nastavak natjecanja u Kupu Uefa, gdje su prošle godine igrali polufinale i bili poraženi od Rangersa. Za taj doseg ne smiju biti poraženi u  Bukureštu kod Steaue. Rumunjska momčad je gostovala kod Bayerna i nakon što je prvih 45 minuta izdržala bez primljenog pogotka, u nastavku je potonula. Napadački tandem Klose – Toni tri puta je bio precizan, te je Bayern ostvario treću pobjedu u ovoj skupini.

Raulov pogodak za prolaz    Nakon odigranog 5. kola Lige prvaka u skupini H, poznato je da su plasman u osminu finala izborili Juventus i Real Madrid. Dva favorita ove skupine ostvarili su rezultate koji im garantiraju plasman u nokaut fazu. Real je u Minsku pobijedio domaći BATE Borisov sa 1-0, dok su Zenit i Juventus u Sankt Peterburgu odigrali 0-0. Juventus je vodeći na ljestvici s 11 bodova, Real ima dva boda manje, a Zenit s 5 bodova i BATE Borisov s dva ostali su bez izgleda za plasman među 16 najboljih. Ruski klub će se barem utješiti plasmanom u Kupu Uefe. Realov trener Bernd Schuster strahovao je da bi teren u Minsku mogao biti veliki problem za njegovu momčad. Međutim, teren je bio sasvim dobar, a dovoljno dobar za tri boda bio je i Real, koji je pogodak postigao već u 7. minuti. Royston Drenthe ubacio je s lijeve strane nisku loptu, a Realov kapetan Raul je zakucao iz blizine loptu pod gredu i tako postigao svoj 62. gol u Ligi prvaka, a 64. u svim natjecanjima Uefe, čime se izjednačio s Milanovim napadačem Filippom Inzaghijem. Real je u Minsku bio očekivano bolji suparnik od BATE Borisova, imao je više opasnih akcija, ali mu je na kraju Raulov pogodak bio sastvim dovoljan za ostvarenje cilja – plasman u osminu finala. Zenit i Juventus odigrali su u H skupini u Sankt Peterburgu utakmicu bez golova. Dario Knežević zbog ozljede nije konkurirao za momčad Juventusa dok je Ivica Križanac odigrao svih 90 minuta u domaćoj momčadi koja je imala čak 66% posjeda lopte i terensku nadmoć svih 90 minuta, ali su Zenitovi nogometaši jako teško pronalazili rješenja za zgusnutu Juventusovu obranu.
U prvom poluvremenu je Juventus imao puno bolje prilike, iako je Zenit bio nadmoćniji. U 10. minuti je Camoranesi izveo slobodni udarac s desne strane, a Mellberg je udarcem glavom uzdrmao vratnicu. U 22. minuti je Iaquinta nakon prodora Molinara s desne strane pogodio drugu vratnicu. Domaćin je u nastavku još žešće navalio na gol torinske momčadi, ali opet bez konkretnog učinka. Gol nisu uspjeli zabiti iako su imali prilika. U 66. minuti je Danny izbio sam pred Manningera, ali je previše oklijevao sa udarcem, pa je u posljednji trenutak uklizao Marchisio i otklonio opasnost. Samo minutu kasnije je Pogrebnjak pokušao udarcem iz daljine, ali je pogodio vratnicu. U 82. minuti je meč loptu za domaćina imao Danny, no, njegov je udarac, malo iskosa s desne strane, otišao malo pokraj gola.

SKUPINA E
Aalborg – Celtic 2-1 (Caca 73, Gary Caldwell 87-ag//Barry Robson 53)
Villareal – Manchester United 0-0. Crveni karton: Joan Capdevilla (Vill, 82)

1. Manchester United 5 2 3 0 7:1 9*
2. FC Villarreal 5 2 3 0 9:5 9*
3. Aalborg BK 5 1 2 2 7:12 5
4. Celtic Glasgow 5 0 2 3 2:7 2

SKUPINA F
Bayern – Steaua Bukurešt 3-0 (Miroslav Klose 57, 71, Luca Toni 61)
Fiorentina – Lyon 1-2 (Alberto Gilardino 45//Jean Makoun 15, Karim Benzema 27)

1. Bayern München 5 3 2 0 9:2 11*
2. Olympique Lyon 5 3 2 0 12:7 11*
3. AC Fiorentina 5 0 3 2 4:8 3
4. Steaua Bukurešt 5 0 1 4 3:11 1

SKUPINA G
Arsenal – Dinamo Kijev 1-0 (Niklas Bendtner 87). Crveni karton: Oleksandr Alijev (Din,89)
Fenerbahče – Porto 1-2 (Kazim Kazim 63//Lisandro Lopez 19, 28)

1. FC Arsenal 5 3 2 0 11:3 11*
2. FC Porto 5 3 0 2 7:8 9*
3. Dinamo Kijev 5 1 2 2 3:4 5
4. Fenerbahče Istanbul 5 0 2 3 4:10 2