Liga prvaka : Povijesni uspjeh Kopenhagena, Inter stradao od Werdera (Video)

08 Decembra
07:18 2010

I prije posljednjih 90 minuta u skupini A znalo se da će Tottenham i Inter igrati u osmini finala Lige prvaka, a Twente sezonu nastaviti u Europa ligi.To što se nije znalo bio je konačan poredak momčadi na ljestvici, točnije, koja će momčad kao prvoplasirana u grupi imati nominalno lakši ždrijeb u nokaut fazi natjecanja, a te su dvojbe rasplinute u utorak navečer.Novo razočaranje upriličio je pritom Inter koji je u Bremenu kod Werdera poražen 3-0 i koji je ostao na drugom mjestu unatoč tomu što je Tottenham kod Twentea uzeo samo bod odigravši 3-3. Da je branitelj naslova upisao pobjedu, s obzirom na rezultat u Enschedeu, Inter bi preuzeo vrh ljestvice, ovako je produbio krizu i ponovno zaljuljao klupu svom treneru Rafaelu Benitezu.Činjenica je da je Inter zaigrao u kombiniranom sastavu, no to nikako ne umanjuje pobjedu domaćina koje je u 39. minuti razgalio Prödl, a u 49. u ekstazu bacio Arnautović. Priču je zaključio prizemnim udarcem iz daljine Pizzaro pred sam kraj susreta.

U Nizozemskoj je Tottenham tri puta vodio, a Twente tri puta stizao rezultat. Menadžer engleskog Premierligaša Harry Redknapp također se odlučio na travnjak poslati "šareni" sastav pa je tako nakon dva i pol mjeseca u startnoj postavi Spursa zaigrao Vedran Ćorluka, a jedan od rijetkih ogleda u gotovo kompletnoj minutaži (izašao u 86.) odradio i Niko Kranjčar. Neizostavni Luka Modrić nije bio niti na klupi momčadi zbog povišene tjelesne temperature, ali vjerojatno ne bi zaigrao niti da mu je zdravstveni karton ostao prazan. Stipe Pletikosa nije konkurirao za utakmicu.S druge strane, one domaćina, Dario Vujičević na travnjak je ušao u 73. minuti.Bilo je svega na toj utakmici pa je tako golman Boschker promašio povratnu loptu i dao gostima uvodnu prednost koju je Landzaat u 22. poravnao s bijele točke. Morao je pritom dva puta izvoditi najstrožu kaznu, a u drugom pokušaju lopta je prošla između nogu golmana Gomesa koji se bacio u lijevu stranu. Dva gola Defoea davala su prednost Spursima u nastavku utakmice, no Rosales i Chadli sve vraćali na nulu svojim udarcima…

Iznimno loša sezona u njemačkom nogometnom prvenstvu ne ostavlja traga na Schalke kada su utakmice Lige prvaka u pitanju. Klub iz Gelsenkirchena osvojio je skupinu B elitnog europskog turnira.Pred posljednje, šesto kolo razigravanja po grupama najveća dvojba bila je hoće li Lyon ili Schalke skupinu proći s najvećim bodovnim učinkom, a u utorak je stigao i odgovor u vidu Schalkeove 2-1 pobjede kod Benfice, odnosno podjele bodova u Francuskoj gdje je Hapoel iz Tel Aviva prvo gubio, potom vodio da bi u konačnici remijem zaključio sezonu u Europi. Treće mjesto i Europa liga pripali su lisabonskom klubu.Schalke je do trinaestog boda stigao uz 90 minuta Ivana Rakitića, zaslužnog i za vodstvo gostiju. Naime, hrvatski nogometni reprezentativac ubacio je s lijeve strane loptu u kazneni prostor Benfice te ciljano pogodio Raula koji ju spušta na nogu strijelca Jurada. Raul si je pri spuštanju lopte pomogao i rukom što sudac Howard Webb nije primijetio.

Unatoč rano (19. minuta) primljenom golu Benfica je nastavila dobro igrati, bili su daleko opasniji (21-6 u udarcima), ali i neprecizniji (3-4 za Schalke u okvir gola), pa im niti posjed lopte od 62 posto nije mnogo značio. Svoj su jedini gol postigli u smiraju utakmice (87. minuta) preko Luisãa nakon što je Höwedes već plasirao loptu za 2-0.Lyon je bez pomoći Dejana Lovrena odigrao 2-2 protiv Hapoela. Apsolutno najdojmljiviji trenutak utakmice bio je pogodak gostiju za 2-1 kojeg je "škaricama" u mrežu Llorisa pospremio Zahavi. Miralem Pjanić izašao je iz igre u 68. minuti, tek koji trenutak prije vodstva Hapoela. Zamijenio ga je Lacazette, strijelac gola za 2-2.

Na kraju natjecanja u skupini C Lige prvaka možemo konstatirati kako Manchester United ipak nije uspio nakon šest ogleda ostati bez netaknute mreže, kao i da je turski Bursaspor ipak uzeo prvi bod u posljednjem kolu.Manchester United i Valencia (1-1) su se na Old Traffordu borili za prvo mjesto u skupini, te je dugo vremena momčad s Mestalle prijetila da bi mogla u tom pogledu zagorčati život Alexu Fergusonu i njegovim igračima. Nakon što je domaći sastav, u skoro kompletno najjačoj postavi, propustio nekoliko izglednih prilika, uslijedila je kazna na drugoj strani.Dobro su kontru izveli igrači Valencije u 32. minuti, Dominguez je lijepo vidio natrčalog Pabla Hernandeza, a ovom nije bilo teško svladati Bena Amosa za 1-0 gostujuće momčadi. I nakon toga je Manchester United dominirao, te su se "nastanili" u suparničkom šesnaestercu. Nekada nisu imali niti sreće, pa je tako Wayne Rooney udarcem iz daljine uzdrmao gredu. Ipak, bolju igru je domaća momčad naplatila u 62. minuti kada je Anderson na asistenciju Parka izjednačio na 1-1. Do kraja je mogla domaća momčad i pobijediti, no na kraju je semafor ispisao miroljubivi remi.

Isti rezultat se dogodio u Bursi gdje je turski prvak Bursaspor došao do prvog boda u svojoj premijernoj sezoni nastupanja u Ligi prvaka. Za taj bod su morali pošteno "krvariti" jer su već od 20. minute bili u rezultatskom minusu (strijelac Miller za Škote). Ipak, srčana igra domaćih na kraju se isplatila, a jedanaest minuta prije kraja je Yildirim postigao gol za 1-1. Bio je to tek drugi pogodak Bursaspora u šest ovosezonskih utakmica, no pošteno su ga proslavili s navijačima, pa se tako jedan od njih probio sve do travnjaka i bacio u klupko svojih miljenika.Europa liga je, dakako, za Bursaspor ostala miljama daleko, a u njoj će se naći škotski prvak.

Jedina neizvjesnost prije utorka po pitanju koja će momčad proći u osminu finala Liga prvaka je bila ona vezana uz danski FC Kopenhagen i ruski Rubin Kazan u skupini D.Danskom prvaku je bila potrebna pobjeda da se uopće ne moraju obazirati na događanja na Camp Nou, a upravo su to i učinili. Pobijedili su na svom stadionu atenski Panathinaikos 3-1 i tako se plasirali među šesnaest najboljih momčad Europe za ovu sezonu.FC Kopenhagen uistinu ništa nije prepustio slučaju, već je od prve do posljednje minute svog ogleda diktirao tempo. Uz to su vrlo brzo stisnuli Panathinaikos na njihovu polovicu i samo se čekala egzekucija. Erupcija je prvi put nastala u 26. minuti kada je Vingaard prvi put svladao Tzorvasa. Konačna potvrda da se neće dogoditi ništa nepredviđeno uslijedila je početkom drugog dijela. U 50. minuti je Spyropoulos srušio u svom šesnaestercu Gronkjaera, a dotični je iskusni igrač sam izveo penal i pogodio za 2-0.

Do kraja je grčka momčad još stigla sama sebi zabiti, a nesretnik je bio francuski nogometaš Djibril Cisse. Ipak, da ne otputuju iz Danske bez pogotka pobrinuo se Kante u samom smiraju ogleda. Bio je to tek drugi pogodak ove sezone Panathinaikosa u skupini Lige prvaka.Josep Guardiola, trener Barcelone, je odlučio protiv ruskog Rubin Kazana odmoriti gotovo cijelu momčad. Od standardnih igrača u prvih jedanaest su se našli tek Pique i Busquets, a u nastavku je još travnjak pod nogama osjetio Lionel Messi. Unatoč posve kombiniranoj momčadi Barcelona je pobijedila 2-0. Slomili su Katalonci rusku momčad u nastavku. Fontas je pogodio u 51., a Victor Vazquez u 82. minuti.Unatoč tome što je gostima iz Rusije "igrala" samo pobjeda bili su nemoćni i protiv onih koji u Barceloni ili sjede na klupi ili na tribinama ili igraju za drugu momčad. Barcelona je bila bolja i na kraju slavila novu zasluženu pobjedu.Rubinu ostaje mala utjeha što će nastaviti europski put ove sezone i kao treća momčad skupine idu u Europa ligu.