Liga prvaka : O'Shea zabio za pobjedu Manchester Uniteda

30 Aprila
03:26 2009

Manchester United je načinio prvi korak prema finalu Lige prvaka. Mogli su i oba, da na vratima Arsenala nije bilo Almunie, da su Ronaldo i Tevez bili veće sreće… Na uzvrat polufinala LP-a, na Emirates, Man Utd nosi 1-0, željeni rezultat njihova menadžera. Iako minimalan, često i “fatalan” za suparnika, posebno ako “crveni vragovi” i u drugih 90 minuta održe moć nad Arsenalom, kakvu su prikazali u srijedu na Old Traffordu. Protivnik, naime, veći dio susreta nije sugerirao da može nauditi Unitedu. Menadžer manchesterske momčadi Sir Alex Ferguson u 13 godina svoga rivaliteta sa suprotstavljenim kolegom Arsenom Wengerom dva je puta izbacio Arsenal iz polufinala engleskog Kupa. Sve nekako sugerira da će mu to poći za rukom i u Ligi prvaka, a pošto je u posljednjem susretu izjednačio ‘rezultat’ s Wengerom, u njihovih 37 utakmica, na 14-14. I to spomenutim, uvijek nezgodnim rezultatom od 1-0, bez primljenoga gola na svom travnjaku.

Čak 205. utakmica Man Utd-a i Arsenala završena je 82. pobjedom “crvenih vragova”, ili 56. na Old Traffordu, a ovoga puta za možda najveći ulog dosad. Cijelo prvo poluvrijeme Manchester United bio je apsolutno jača momčad, dominantna i maštovita, sa znatno više ideja i manevara u napadu, a Arsenal neobjašnjiv, gotovo razočaravajući… Najviđeniji čovjek Wengerove momčadi bio je vratar Almunia, jedini zaslužan što United iz prvih 45 minuta nije izašao s osjetnijom razlikom od jednoga gola prednosti. United čak i nije igrao na razini kakvu nudi svakotjedno u Premiershipu. Što je, usput, pogodak engleskih izvjetitelja u najavama ovog okršaja, a pretpostavkom da će se uslijed uloga ponešto opreznijim pristupom obje momčadi u kontinentalnoj maniri pričuvati za drugu utakmicu polufinala.
Dakle, da nije Almunie, Manchester bi lako na odmor odnio i tri pogotka “viška”, no Španjolac je odlično reagirao kod prvog udarca O’Sheae, potom Ronalda glavom, na ubačaj Teveza. Umalo je i ozbiljnije ozlijeđen, kada mu je Tevez kopačkama uklizao u prsa, vrat… Svemoćan nije bio jedino u 17. minuti, kada je loptu Carricka skrenuo Silvestre i branič Uniteda O'Shea “pričekao” za pogodak, 1-0.
Arsenal je do konca poluvremena tek uspio ponešto izravnati odnos u posjedu lopte, ali jedva dva udarca Fabregasa na gol Van der Sara, jedan čak pored gola, svjedočila su kako “gunnersi” nisu odgovorili zadatku polufinala Lige prvaka, prvog europskog sudara velikih rivala i engleskih divova. Konačno, igrač kojeg menadžer Utd-a Sir Ferguson smatra najbržim napadačem u Engleskoj Walcott, samo je jednom ozbiljnije potrčao Old Traffordom prema nizozemskom golmanu, no do tamo nije stigao.United je sve vrijeme kontrolirao susret, samouvjereno stajao daleko od gola. I činilo se da ih na putu prema finalu LP-a protivnik ne može zaustaviti.

Međutim, u 20 minuta drugog dijela napokon se stekao dojam dvaju jednako motiviranih momčadi, iako je domaćin i dalje ostao znatno moćnija i opasnija ekipa. I s klupe Uniteda najbrže se odgovorilo ubacivanjem Berbatova i Giggsa u igru. Napokon, cijeli stadion se uhvatio za glavu kada je odzvonila vratnica od udarca lopte Ronalda s oko 25 metara. Opalio je, ničim izazvan, a vratar ostao ukopan. Zakuhao je ponešto i Giggs kasnije, a u svojoj 800. utakmici, no bez novog pogotka, s obzirom na to da je loptu iz sredine, a u trku na gol, primio u zaleđu.Naš Edurado priliku je dobio u 83. minuti susreta, umjesto Adebayora, igrača koji je nedavno zanimanje Milana usporedio s dječačkom maštarijom izmjenjivanja pogleda s curom “kalibra” Beyonce. Odradio je korektno ponuđene minute, izborio slobodan udarac.I jurnulo se obostrano u završnici utakmice prema vratarima po pogodak, koji bi izmijenio polazišne točke prije uzvrata na Emiratesu, no posljednji udarci večeri, umjesto prema golu, poletjeli su dalje od okvira.I iz sinoćnjeg polufinala, 4. engleskog u natjecanju u samo pet godina, svakako će engleska momčad u rimsko finale Lige prvaka, a kako se plasman poslije 0-0 na Camp Nou smiješi i drugoj londonskoj momčadi Chelsea, ne čudi poziv talijanskog ministarstva unutarnjih poslova da iz Engleske u patrole ulicama Rima stignu uniformirani otočki policajci.Uzvrat “crvenih vragova” i “gunnersa” na rasporedu je 5. maja.

Manchester United – Arsenal   1-0

Stadion: Old Trafford. Gledatelja: 76.200. Sudac: Claus Bo Larsen (Danska). Strijelac: 1-0 O’Shea (17.). Žuti kartoni: Tevez (Man. Utd.).

Manchester United: Van der Sar, O'Shea, Ferdinand (od 88. Evans), Vidić, Evra, Fletcher, Carrick, Anderson (od 67. Giggs), C. Ronaldo, Tevez (od 67. Berbatov), Rooney.

Arsenal: Almunia, Sagna, Toure, Silvestre, Gibbs, Diaby, Song, Walcott (od 71. Bendtner), Fabregas, Nasri, Adebayor

(od 83. Eduardo).            (Kliker.info-Jutarnji list)