Liga prvaka : Milan i Real krenuli po trofej Lige prvaka

19 Septembra
10:56 2007
Dočekali smo i taj dan. Počela je Liga prvaka. Ždrijeb u Monte Carlu odlučio je da će prve utakmice najprestižnijeg europskog klupskog natjecanja igrati momčadi iz skupina od A do D. Dokaz da nema slabih protivnika dokazao je Rosenborg u iznenađenju kola u skupini B na Stamford Bridgeu, gdje je norveški prvak otkinuo dva boda Chelseaju.Werder iz Bremena, Dinamov protivnik u 3. pretkolu Lige prvaka, namučio je španjolskog nogometnog giganta na Santiago Bernabeuu u prvom kolu skupine C. Real iz Madrida je slavio 2-1 i imao nekoliko prilika za povećanje vodstva, ali niti njemački predstavnik nije bio daleko od iznenađenja. Nakon uvodnog ispitivanja snaga Španjolci su u 17. minuti poveli na dodavanje Ruuda Van Nistelrooyja sa lijeve strane te je Raul glavom lako poentirao za prvi gol ‘Kraljevskog kluba’ u ovosezonskom natjecanju Lige prvaka. To je ukupno 57. gol najboljeg strijelca LP-a, koji je u 84. minuti zaradio ovacije stadiona kada je  napuštao travnjak. Vodstvo domaćina nije trajalo dugo. Odmah u sljedećoj akciji Tošić je nabacio, a loptu je pored Ikera Casillasa skrenuo Sanogo za izjednačenje i muk na Santiago Bernabauu. Obje momčadi su se redale u prilikama i vidjela se kvaliteta zbog koje obje momčadi igraju u prestižnom  natjecanju. Diego je mučio Španjolce, ali vidjelo se da nedostaje napadač tipa Ivana Klasnića koji bi mogao zatresti mrežu protivnika. Na odmor se otišlo rezultatom 1-1 na nezadovoljstvo raspjevanog stadiona. Schuster tražio zgoditak  U nastavku Bernd Schuster je tražio napadačku igru i uveo Robinha koji je radio velike probleme obrani momčadi iz Njemačke. U jednom od brojnih napada Španjolaca Guti je podvalio loptu do Van Nistelrooyja koji matira večeras sjajnog Wiesea. Njemački vratar je do drugog pogotka domaćina ‘skinuo’ nekoliko zicera Raula i društva, ali udarac nizozemskog napadača nije mogao zaustaviti. Nizozemcu je to 50. pogodak u Ligi prvaka.U samoj završnici susreta Arjen Robben je imao priliku riješiti sve dvojbe oko pobjednika, ali nije dobro dodao Robinhu te je rezultat ostao 2-1 za domaćina. Hrvatski reprezentativac Jurica Vranješ igrao je cijeli susret i zaradio žuti karton. U drugom dijelu susreta imao je priliku za pogodak, ali je slabo zahvatio loptu.
U drugom susretu skupine C Olympiacos je pogotkom Argentinca Luciana Gallettija potvrdio svoju premoć pred praznim tribinama Georgios Karaiskakis stadiona. Grčki predstavnik je prošle sezone zaradio kaznu Uefe zbog navijačkog nasilja. Navijači su se okupili ispred stadiona i fanatično bodrili svoju momčad tako da se njihovo navijanje moglo čuti i na samom terenu. Lazio je prijetio nešto u prvom dijelu, ali pogodak u 55. minuti Talijane je natjerao na napadačku igru. To se isplatilo kada je Luciano Zauri u 77. minuti izjednačio rezultat na žalost domaćina i tako svojoj momčadi osigurao bod na teškom gostovanju u Grčkoj.U skupini A Liverpool je na gostovanju kod Porta izvukao bod. Vratar Pepe Reina je u kaznenom prostoru srušio Sektiouija i sudac Ljuboš Michel je pokazao na 11 metara. Lucho Gonzales je nepogrešiv sa bijele točke i Porto je poveo 1-0. U nastavku igre Liverpool pritišće, ali Porto testira Reinu koji čuva mrežu. Liverpool je konačno iskoristio pritisak na zadnji red Portugalaca. Nakon ubačaja sa lijeve strane Kuyt se najbolje snalazi u gužvi peterca i glavom matira
 vratara Nuna. Porto je u nastavku prijetio, no Reina je bio siguran, a u 13. minuti nastavka susreta Pennant je totalno nepotrebno zaradio drugi žuti karton. Prekršaj na obrambenom igraču u borbi za loptom koja odlazi u gol aut nije vrijedno žutog kartona, ali momčad Rafe Beniteza ostala je sa desetoricom igrača. Porto je tražio pobjednički zgoditak, ali Englezi se nisu dali i ipak su izvukli boda iz Portugala.

Marseille u završnici do 3 boda

Drugi susret u skupini A igrali su na Velodromu Olympique Marseille i Bešiktaš. Francuzi su imali velik broj prilika, ali Djibril Cisse, Ziani i društvo nisu svladali turskog vratara Hakana Arikana do pred sam kraj kada je strijelac bio prvo Julien Rodriguez u 76. te Cisse u 90. minuti. Marseille je svladao turskog predstavnika za prva tri boda u natjecanju i povratku na stare slave. Nakon neodlučenog rezultata u domaćem prvenstvu Marseille je pokazao karakter u Europi. Francuzi u sljedećem susretu odlaze na Anfield, gdje će igrati protiv ‘Redsa’.

Rosenborg dokazao da nema lakih protivnika

U skupini B dogodilo se najveće iznenađenje. Rosenborg je na gostovanju kod favorita Lige prvaka u Londonu kod Chelseaja izvukao 1-1. Iako je Chelsea pucao 29 puta po golu Norvežana nije uspio ostvariti očekivanu pobjedu.
Nakon slobodnog udarca Mikaela Dorsina sa lijeve strane Miika Koppinen je volejem pogodio uz samu vratnicu gola Petra Cecha. Norvežani su poveli, a navijači na Stamford Bridgeu nisu mogli vjerovati. Trener engleske momčadi Jose Mourinho derao se na svoje igrače koji su imali više od igre, ali Hirschfelda nisu uspjeli svladati. Omjer udaraca Chelseaja i Rosenborga na poluvremenu bio je 12-3 za Engleze. Ovim se rezultatom otišlo na poluvrijeme i veliko iznenađenje je bilo na pomolu. U svlačionici su očito pale teške riječi Portugalca te je njegova momčad krenula po gol. Već u 53. minuti Andrej Ševčenko zatresao je mrežu Hirschfelda za izjednačenje na veliku radost prepunog Stamford Bridgea. U nastavku domaćini još više prijete, ali udarci Michaela Essiena iz daljine odlaze pored gola, dok napadačima vratar Norvežana brani udarce koji su ‘fijukali’ po golu.- Vrlo sam razočaran rezultatom. Za gol nam je trebalo 20 udaraca, a za 2 vjerojatno bi bilo potrebno 40, dok bi za tri tada bilo dovoljno 60 udaraca. Čestitam Rosenborgu na bodu i igrali su dobru utakmicu. Branili su se cijelo vrijeme i vrlo su organizirana momčad, ali mi smo unatoč tome trebali pobijediti. Moramo dobivati utakmice u kojima smo izraziti favoriti. Još jednom čestitam momčadi koja nam je zabila gol iz jedine prilike na utakmici. Možda ćemo sada Valenciji zabiti 4 komada – bio je ljut nakon neodlučenog ishoda trener Mourinho.

Norveška je momčad napravila podvig vrijedan više od jednog boda.

Debi Ivana Rakitića u Ligi prvaka za Schalke na Schalke Areni pokvario je David Villa koji je svojoj Valenciji donio tri vrlo vrijedna boda s gostovanja u skupini B. Schalke je cijeli susret bio bolja momčad, ali do zgoditka nisu mogli doći te je španjolski napadač ponovno dokazao svoju vrijednost kada je sjajno primio loptu na dodavanje Luisa Miguela i prošao Neuera. U skupini D Milan je imao jedan od najlakših poslova u prvom kolu. ‘Rossoneri’ su već na samom startu pokazali da neće lako prepustiti pokal te su pogotkom Andrea Pirla u 9. minuti iz ‘slobodnjaka’ prekrasnim pogotkom prvi puta matirali gostujućeg vratara Quima. Na drugi pogodak nije se dugo čekalo te je Pirlo ovoga puta bio asistent kada je pronašao Pipa Inzaghija koji volejem trese mrežu. Pred sam kraj susreta gosti uspijevaju smanjiti na 2-1. Strijelac utješnog pogotka bio je Nuno Gomes koji je uklizao na loptu sa lijeve strane. Hrvatski reprezentativac Dario Šimić bio je na klupi Milana.

Srna kapetan Šahtjora

U drugom susretu iste skupine susret na Olimpijskom stadionu između Šahtjora i Celtica hrvatski reprezentativac Darijo Srna počeo je kao kapetan ukrajinske momčadi. Ukrajinci su krenuli žestoko od samog početka i već u 5. minuti zabili su prvi pogodak u ovosezonskoj Ligi prvaka. Strijelac je bio Brandao koji je na dodavanje Ferdinanda sa ruba kaznenog prostora svladao poljskog vratara Artura Boruca. Samo tri minute trebalo je domaćinu za 2-0. Razvan Rat nabacio je loptu, a glavom mrežu pogađa Cristiano Lucarelli. Srna je odigrao odličnu utakmicu, a u 30. minuti je zaradio žuti karton zbog prekršaja nad Nakamurom. U srijedu se igraju utakmice skupine E, F, G i H.      (Kliker.info-JL)