Liga prvaka : Messi u šest minuta donio preokret u Donjecku

02 Oktobra
04:05 2008

Pogocima Lea Messija Barcelona je na gostovanju u Donjecku stigla do velka tri boda, dok je drugi španjolski predstavnik, Atletico, također s maksimalnim bodovnim kontom nakon dva kola. Debitanti u Ligi prvaka, Anorthosis i Cluj, bili su uspješni i u drugom kolu. Ciprani su svladali Panathinaikos, dok su Rumunji osvojili bod protiv Chelseaja.Bordeaux i Roma u prvom su kolu poraženi i ova im je utakmica bila šansa za popravak lošeg starta. Bordeaux je bolje otvorio svoj ‘popravni’. Do vodstva su došli u 18. minuti preko Gourcuffa. Igrač koji je došao na posudbu iz Milana odigrao je dupli pas s Jussieom i s lakoćom svladao Donija. Stoper Bordeauxa Henrique je u 36. minuti zaradio crveni karton ostavivši svoju momčad na cjedilu.
Baptista odlučio u Bordeauxu
Talijani preuzimaju inicijativu koju su kapitalizirali u 64. minuti kada izjednačuje Mirko Vučinić. Nogometaši Bordeauxa ostali su bez snage što je iskoristio Baptista nakon slobodnog udarca okrenuvši rezultat u Rominu korist nakon 71 minute. Bivši napadač Reala zabija i u 82. minuti pa su sve dileme oko pobjednika bile rješene.Nakon povijesnog uspjeha u Rimu, nogometaši rumunjskog Cluja u drugom su kolu ugostili doprvaka Europe, londonski Chelsea. U prvom dijelu mreže su mirovale, ali daleko od toga da je Cluj bio u podređenom položaju. Uspjeli su umrtviti igru Engleza i odsjeći Drogbu od ostatka momčadi što se pokazalo kao sjajan potez. Scolari, menadžer Chelseaja, nije uspio pronaći put do gola Rumunja niti u drugom poluvremenu pa se bajka u Transilvaniji nastavlja i nakon drugog kola Lige prvaka.

Nastavlja se san Ciprana, Werderu bod na San Siru    Anorthosis je u prvom kolu izvukao remi u Bremenu i osvojio svoj prvi bod u Ligi prvaka, dok je Panathinaikos na domaćem terenu izgubio od Intera. Utakmica je imala velik ulog jer pobjednik ostaje u borbi za drugo mjesto i prolaz u drugi krug. Ciprani u vodstvo dolaze nakon 11 minuta igre. Čast da ponese naslov prvog, povijesnog pogotka Anorthosisa u Ligi prvaka ponio je – igrač Panathinaikosa. Naime, nakon dugog ubacivanja sa strane u peterac, Jose Sarriegi nespretno reagira i glavom šalje loptu u vlastitu mrežu. No, Ciprani se nisu zadovoljili minimalnim vodstvo pa je samo četiri minute kasnije Dobrašinović povećao prednost. Iz jedanaesterca u 28. minuti smanjuje Salpingidis, nakon što je u kaznenom prostoru rukom igrao Leiwakabessy. No, pogodak Grcima nije puno značio jer 12 minuta prije kraja na 3-1 povisuje Taher za veliko slavlje u Nicosiji.Nakon slabog starta, Werder je došao po iskupljenje na – San Siru. Inter je dočekao bremenski Werder nakon teškog poraza u gradskom derbiju, ali nogometaši Josea Mourinha od početka su utakmice preuzeli sve konce igre. Domaćini su rano poveli. U 13. minuti proradila je brazilska veza u Interu. Adriano je asistirao Maiconu, a potonji iz blizine efektno prebacuje vratara Wiesea.Nakon pogotka Nijemci podižu razinu igre što je urodilo plodom u 62. minuti kada Claudio Pizzaro zabija iz blizine na centaršut Özlija za zasluženo osvojen bod.

Messi ‘show’ u Donjecku     Barcelona je došla u Donjeck na krilima pobjede nad Sportingom, dok Šahtjor prolazi turbulentno razdoblje u  ukrajinskom prvenstvu.Barca je zaprijetila u 7. minuti kada Eto'o pronalazi Henryja, ali udarac Francuza brani Pyatov. U istoj je minuti Srna skrenuo pozornost na sebe. Hrvatski je reprezentativac sjajno probio desnu stranu, vratio Ilsinhu, ali Puyol blokira njegov udarac. Brazilac je propustio i najbolju šansu prvog dijela. Brandao dodaje Fernandinhu koji prosljeđuje za Ilsinha, ali njegov udarac refleksno brani Victor Valdes. Vjerojatno je i sam pomislio kako će završiti kao tragičar utakmice. Međutim, 23-godišnji Brazilac u posljednjoj je minuti prvog dijela, nakon jedne duge lopte i nesigurne reakcije Piquea, izdržao dvoboj s Puyolom i osigurao svojoj momčadi prednost uoči poluvremena.Prvu priliku u drugom dijelu imao je Daniel Alves. Sa 30-ak metara jako je opalio iz slobodnog udarca, ali krajnjim naporom brani Pyatov. Messi je utakmicu počeo na klupi, Guardiola ga uvodi tek nakon sat vremena, a Argentincu je trebalo samo osam minuta da ‘zakuha’ izglednu situaciju. Messi sjajnom okomitom loptom pronalazi Eto'a, ali Kamerunac se u situaciji jedan-na-jedan s golmanom spetljao i pucao pored vrata.Kada se već očekivalo kako će Ukrajinci napraviti najveće iznenađenje kola i srušiti Barcu, Katalonci dolaze do sretnog izjednačenja. Bojan Krkić ubacio je s desna, Pyatov katastrofalno ispušta iz ruku laganu loptu, a Messi iz blizine zabija za izjednačenje. No, to nije bio kraj Messi ‘showa’. U zadnjim sekundama susreta Messi je izašao sam pred Pyatova i donio pobjedu svojoj momčadi.Sporting i Basel u prvom su kolu zabilježili poraze i u Lisabonu su hvatali posljednju ‘slamku’ spasa. Na prvi se pogodak čekalo do 55. minute. Tada Romagnoli donosi prednost Portugalcima. Minimalni zaostatak Švicarci su držali do 86. minuta kada Derlei otklanja sve nedoumice i donosi tri boda Sportingu.PSV je na Anfield stigao nakon teškog poraza na domaćem terenu od Atletica i bez prevelikih očekivanja. Njihov je pesimističan pristup bio i realan. Kapetan Gerrard izveo je udarac iz kuta, na loptu je naletio Torres, no brani Isaksson. Odbijena lopta dolazi do Nizozemca Dirka Kuyta koji kroz šumu nogu pogađa za rano vodstvo, već u četvrtoj minuti. Vodstvo je povećao Robbie Keane, ujedno postignuvši svoj prvi pogodak u dresu Liverpoola nakon što je ovog ljeta prešao iz Tottenhama. Torres se izborio za centaršut na desnoj strani, a Irac u maniri iskusnog strijelca, iz voleja, zabija za 2-0. I Steven Gerrard se upisao u stirjelce efektnim pogotkom iz slobodnog udraca u 76. minuti, a samo nekoliko sekundi kasnije smanjuje Koevermans.Strijelci su od samog početka bili raspoloženi i u Madridu. Igrala se 4. minuta kada Francuzi gube loptu na polovini igrališta, sjajan dugi pas poslao je Maxi Rodriguez, a mladi Argentinac Sergio Aguero je neumoljivo realizirao prvu priliku na utakmici. Na odgovor Marseillea nije se dugo čekalo. Bonnart je centrirao s desne strane na drugu vratnicu gdje loptu dočekuje Niang i izjednačuje u 16. minuti. Izjednačen rezultat održao se samo šest minuta. Tada Mariano Pernia iskosa izvodi slobodan udarac, a prizemnu loptu Raul Garcia samo dodiruje, što je bilo dovoljno da prevari vratara Mandandu za veliko slavlje na Vincente Calderonu. Iako je počelo burno, s mnogo pogodaka, mreže se u Madridu više nisu tresle i Atletico s maksimalnim učinkom završava prvih 180 minuta Lige prvaka.

SKUPINA A

CFR Cluj – Chelsea 0:0

Girondins Bordeaux – AS Roma 1:3 (Yoann Gourcuff 18/Mirko Vučinić 64,Julio Baptista 71, 83). CRVENI KARTON: Henrique (Bordeaux,36)

1. FC Chelsea 2 1 1 0 4:0 4

2. CFR Cluj 2 1 1 0 2:1 4

3. AS Roma 2 1 0 1 4:3 3

4. Girondins Bordeaux 2 0 0 2 1:7 0

SKUPINA B

Inter Milano -Werder Bremen 1:1 (Maicon 13//Claudio Pizarro 62)

Anorthosis Famagusta – Panathinaikos Atena 3:1 (Jose Sarriegi 11-ag, Siniša Dobrašinovic 15, Taher 78// Dimitris Salpingidis 28 pen)

1. Inter 2 1 1 0 3:1 4

2. Anorthosis Famagusta 2 1 1 0 3:1 4

3. Werder Bremen 2 0 2 0 1:1 2

4. Panathinaikos Atena 2 0 0 2 1:5 0

SKUPINA C:

Šahtar Donjeck – Barcelona 1:2 (Ilsinho 45//Leo Messi 88, 90+4)

Sporting Lisabon – Basel 2:0 (Leandro Romagnoli 55, Derlei 86)

1. FC Barcelona 2 2 0 0 5:2 6

2. Šahtar 2 1 0 1 3:3 3

3. Sporting 2 1 0 1 3:3 3

4. FC Basel 2 0 0 2 1:4 0

SKUPINA D

Liverpool – PSV Eindhoven 3:1 (Dirk Kuyt 5, Robbie Keane 34, Steven Gerrard 76//Danny Koevermans 78)

Atletico Madrid – Olympique Marseille 2:1 (Sergio Aguero 4, Raul Garcia 22//Mamadou Niang 16)

1. Atlético Madrid 2 2 0 0 5:1 6

2. FC Liverpool 2 2 0 0 5:2 6

3. Olympique Marseille 2 0 0 2 2:4 0

4. PSV Eindhoven 2 0 0 2 1:6 0