Liga prvaka : Golijada na Stamford Bridgeu, Bayern sačuvao čast (VIDEO)

15 Aprila
03:42 2009

Događaji sa 90-minutnog okršaja na Stamford Bridgeu prepričavat se još dugo vremena, a snimku te utakmice trebali bi prikazivati mladim naraštajima kako bi i oni spoznali svu čar nogometne igre. Preokreti i u igri i u rezultatu, spektakularni pogoci, ponekad i početničke pogreške najvećih zvijezda i najskuplje plaćenih igrača, neočekivani i začuđujući potezi… Sve se to vidjelo u utakmici koja je ogledni primjer zašto je nogomet najpopularniji i najbolji sport na svijetu. Iako će treneri i ostali stručnjaci izdvojiti veći broj pogrešaka, nama je ipak draži ovakav nogomet s ukupno 12 pogodaka u 180 minuta nego onih dosadnih 0-0 i 1-0 kakvi su još donedavno dominirali kada je Chelsea vodio Mourinho, a Liverpool trenirao tada došljak u Premiership Benitez koji je i danas menadžer kluba s Anfielda. Chelsea je na kraju izbjegao i poraz, a na Liverpoolovu hrabru igru u većem dijelu utakmice ponosni bi bilo i onih 96 nesretnika koji su prije 20 godina stradali na Hillsboroughu i u čiju čast će se u srijedu na Anfieldu služiti sveta misa

Mnogi su nakon 3-1 na Stamfordu očekivali utakmicu bez neizvjesnosti oko sudionika polufinala Lige prvaka, ali je Liverpool bez ozlijeđenog Gerrarda hrabrom igrom u dva navrata bio na pogodak do još jednog čuda. Prvi put je to razdoblje trajalo 23 minute (od 28. do 51.), drugi put osam (od 81. do 89). Bolji početak utakmice, pogreške Čecha i Ivanovića te za engleske kriterije čudan kriterij suđenja (ukupno 43 prekršaja, od toga 29 Liverpoola) Španjolca Medine Cantaleja (čiji rad je s tribine pratio i famozni Collina) donio je Liverpoolu vodstvo od 2-0. Prvo je Fabio Aurelio iz slobodnog udarca, podsjetivši na dane iz Valencije, iskoristio ogroman prazan prostor između prve vratnice i Čecha koji je ostao na sredini terena, a zatim je Ivanović s dvije ruke uhvatio Xabija Alonsa te mu dao priliku da iz jedanaesterca udvostruči vodstvo. U tim trenucima Chelsea je uglavnom glavinjao terenom, vezni red bio je više bezvezni kada je u pitanju kreacija, ali je Liverpool do poluvremena stvorio još samo jednu priliku.

Nastavak je donio zamjenu uloga. Liverpool je više od pola sata bio bezglav, a preokret je uslijedio nakon velike pogreške vratara Reine koji je sam ugurao loptu u mrežu. Pričuva Anelka ubacio je iz kuta, lopta je išla nisko uz gol-crtu, Drogba minimalno promijenio smjer, a golmanu bi bolje bilo da ju je pustio jer nije išla u vrata, niti je ikoga bilo na drugoj vratnici. Taj pogodak potpuno je promijenio sliku na terenu. Lampard više nije napucavao loptu nego podsjetio na dane kada je bio među najboljim veznim igračima na svijetu te s dva pogotka osigrao noć slavlja u zapadom Londonu. Nakon njegovih proigravanja kreirane su prilike ili je dolazilo do slobodnih udaraca u blizini kaznenog prostora. Iz jednog takvog Alex (koji je to radio i u PSV-u) je bombom, zahvaljujući i Carvalhu koji se na vrijeme sagnuo, poderao Reininu mrežu. Petnaestak minuta kasnije ove večeri kapetan Chelsea Lampard oduzeo je loptu Alonsu na 25 metara od Liverpoolovog gola i stigao završiti akciju za vodstvo 3-2.

I kada je većina očekivala miran kraj, a Benitez izvadio blijedog Torresa bez čijeg utjecaja je Liverpool postigao četiri pogotka (jer je Essien ponovno bio brana protoku loptu između njega i ostatka momčadi), „crveni“ su brzopotezno došli na korak do raja. Prvo je Lucasov udarac Essien skrenuo na drugu stranu od Čecha, ali nedovoljno da lopta ode pored vratiju, a zatim je Kuyt bio rpecizan glavom. Liverpoolu je preostalo sedam minuta na računajući nadoknadu da dođe do pogotka za prolaz, ali nije stvario ozbiljnu priliku. Chelsea je ponovno zagospodario terenom, a Lampard izjednačio na konačnih 4-4. U sudačkoj nadoknadi mogao je N`gog donijeti pobjedu Liverpoolu, ali je Essien glavom u padu izbio loptu s gol-crte. Možda bi to bio savršeni, filmski kraj. Prolaz za Chelsea koji je analizirajući svih 180 minuta bolje igrao, a pobjeda Liverpoolu pobjeda večer uoči godišnjice Hillsborougha.

Barcelona odradila uzvrat

Minhenski Bayern nije dočekao Barcelonu u glavnom gradu Bavarske s previše optimizma. Nakon katastrofalnih 4-0 u Kataloniji, njemački prvak se nadao dostojnom oproštaju na prepunoj Allianz Areni. Barça na terenu izgleda fantastično, posljednje vrijeme gotovo nepobjedivo, a i statistike nisu bile na strani FCB-a. Naime, Bayern na domaćem terenu nikada nije nadoknadio više od jednog pogotka razlike, a niti jedna momčad u povijesti Lige prvaka nije preokrenula zaostatak od četiri gola.Štoviše, u preokret na granici znanstvene fantastike više je vjerovao Pep Guardiola nego domaći strateg Jürgen Klinsmann. Trener Blaugrane, koji je čitav susret proveo na tribini zbog isključenja u prvom susretu, najavljivao je da bi visoki poraz iz momčadi Bayerna mogao probuditi prkos i izmamiti ono najbolje iz njih. “Klinsi” i kapetan Van Bommel su se, pak, oprostili od Lige prvaka i prije početka sinoćnjeg susreta.

– Nemoguće je proći Barcelonu. Eventualno ako u München dođu s osam igrača – rekao je nizozemski veznjak.
Nova imena kod domaćeg sastava u odnosu na prvu utakmicu bili su Lahm, Lucio, Sosa i Ottl, dok je Guardiola lakše ozljeđenog Henryja i suspendiranog Marqueza na teren poslao Abidala i Seydoua Keitu, najboljeg pojedinca Barçe. Bayern je u susret krenuo odlučno i agresivno te već u šestoj minuti došao do velike prilike. Sosa je ubacio s desne strane, a Luca Toni, jedini napadač “Rotena” u zapisniku, iz blizine glavom ne zahvaća dobro loptu i promašuje okvir Valdésovih vrata. Nemoguće je predvidjeti kako bi izgledao daljni tijek susreta da je njemački prvak poveo u tako ranoj fazi utakmice, no utakmica bi sasvim sigurno imala koliku-toliku neizvjesnost. Ovako, gosti su pokazali svoju moć i iskustvo postupno preuzevši kontrolu nad situacijom na terenu. Ipak, Bavarci su poveli u 47. minuti. Ze Roberto je sjajno proigrao Riberyja, Francuz je izbjegao zaleđe, prevario Valdésa i poslao loptu iza njegovih leđa. Iako je minhenska momčad tijekom prvog poluvremena pokušavala nametnuti svoju igru, Keita je uz pomoć suigrača prekidao svaki opasan napad. Messi je ovaj put bio milostiv prema Christianu Lellu, dok ga je na drugoj strani uspio neutralizirati Philip Lahm. Barcelona je igrala koliko je bilo potrebno. U obrani organizirano, u napadu ne odveć agresivno, zbog čega je i domaća obrana uspjela zaraditi prolazne ocjene. No, u 73. minuti navijači Bayerna nisu znali trebaju li zapljeskati ili razočarano gledati prema travnjaku. Barcelonini igrači su nanizali pet dodavanja oko i u šesnaestercu domaćih, a prelijepu akciju pogotkom je zaključio Keita. U Bayernu je još jednom odskakao Ribery, pokazavši kako je interes najvećih
 svjetskih klubova potpuno opravdan.   (Kliker.info-Jutarnji list)