Liga prvaka : Drama na Anfieldu pripala ‘Redsima’, Wenger apsolutni gubitnik

09 Aprila
09:14 2008

Nakon  uzvratnih utakmica četvrtfinala Lige prvaka saznali smo imena dvojice putnika među četiri najbolje momčadi ‘starog kontinenta’. Tako će za dvije sedmice u polufinalu najelitnijeg natjecanja u Europi snage odmjeriti Chelsea i Liverpool.Kakva utakmica! Kakva drama na Anfieldu! Liverpool je pogotkom kapetana Gerrarda iz jedanaesterca i mladog Babela u posljednjim minutama utakmice prošao u polufinale Lige prvaka.Rafa Benitez je od prve minute Torresu priključio Croucha (strijelac u subotnjem derbiju), dok je Kuyta povukao na desno krilo. Kolega na Arsenalovoj klupi odlučio se samo za Adebayora u vrhu napada sa gustim rasporedom u veznoj liniji.Otpočetka je krenulo vrlo žustro s presingom obje ekipe po cijelom terenu, ali bez izrazitih šansi. No, sve se promijenilo u 13. minuti kada je momčad Arsenea Wengera kaznila nonšalanciju u obrani ‘Redsa’. Opasnost pred Reinom trajala je gotovo cijelu minutu i u tom razdoblju domaćin nije uspio otkloniti prijetnju. Odlično utrčavanje Diabyja u šesnaesterac uočio je Hleb, koji pravovremenim dodavanjem gura Francuza u sjajnu šansu koju neumoljivo iskorištava za vodstvo Arsenala.Dok je Liverpool proživljavao šok nakon primljena pogotka ‘Topnici’ su mogli povećati prednost preko Adebayora, no Togoanac je bio zamalo prekratak. Prvih pola sata ‘Redsi’ nisu uspjeli izraditi suvisliju akciju i onda u samo 60 sekundi okrenuli vodu na svoj mlin. Prvo je centaršut Aurélija skrenuo Eboué, no Almunia krajnjim naporom odbija u korner. Udarac iz kuta izvodi Gerrard, Hyypia bježi Senderosu i s desetak metara glavom, uz pomoć vratnice, izjednačuje.Pogodak je preporodio domaćina koji su pritiskali, ali promjene rezultata do poluvremena nije bilo.Nakon samo minute igre u drugom dijelu, Crouch je zaprijetio, no Almunia je priseban.U 70. minuti Liverpool postiže tipičan ‘otočki’ pogodak. Reina je poslao dugačku loptu na Croucha, napadač ‘Redsa’ glavom spušta Torresu u šesnaestercu. ‘El Nino’ se lijepo okreće i pogađa dalji kut Almunijina gola.Šest minuta prije kraja Arsenal izjednačuje nakon što je Theo Walcott pretrčao gotovo cijeli teren, prošao petoricu Liverpoolovih igrača i ubacio usamljenom Adebayoru. Togoanac nije imao težak posao i Arsenal je tada bio u polufinalu. No, među četiri najboljih bili su tek 60-tak sekundi jer Toure čini prekršaj za kazneni udarac koji iskorištava Gerrard.Arsenal kreće na sve ili ništa te je ostalo mnogo prostora za Liverpoolove kontre, a to koristi Babel u sudačkoj nadoknadi.

Grant doveo Abramoviča pred ‘vrata raja’

Turski Fenerbahçe ipak nije uspio u povijesn om pothvatu. Chelsea je na Stamford Bridgeu pobijedio 2-0 i izborio plasman u polufinale Lige prvaka.Domaći su nogometaši anulirali prednost Turaka iz prve utakmice (2-1) već u četvrtoj minuti utakmice. Nijemac Michael Ballack s prve je vratnice glavom proslijedio loptu u mrežu nakon ubacivanja Franka Lamparda iskosa s desne strane.Dvije minute kasnije Joe Cole je nakon prodora Salomona Kaloua po lijevoj strani pogodio vratnicu turskog gola.S prvom se brigom trener domaćih Avram Grant suočio u 25. minuti, kada se pri jednom ispucavanju ozlijedio talijanski vratar Carlo Cudicini. Držeći se za koljeno morao je napustiti travnjak, te je umjesto njega na gol stao realno treći vratar kluba, Portugalac Hilario.Kako je utakmica išla kraju, trener istanbulske momčadi Zico sve je više riskirao i Turci su sve više prijetili. U šeszdesetoj je minuti u igru oveo Mateju Kežmana, no Srbin nije donio izjednačujući gol.Konačno, u 87. minuti Ganac Michael Essien probio je po desnoj strani dvojicu turskih obrambenih igrača i vratio povratnu loptu na nogu natrčalog Lamparda za konačnih 2-0. Zbog žutog kartona kojeg je zaradio minutu prije gola, Essien neće moći igrati u prvoj polufinalnoj utakmici protiv Liverpoola, s  kojim sastav sa Stamford Bridgea igra treći polufinale u četiri posljednje sezone.(Kliker.info-JL)