Liga prvaka : Del Piero uništio Real, Giggs spasio United

06 Novembra
06:36 2008

Drugog dana susreta 4. kola Lige prvaka Alex del Piero zavio je Santiago Bernabeuu u crno. Del Piero je ponovno ‘sam’ pobijedio moćni ‘kraljevski klub’ ovoga puta 2-0. Otočki dvoboj završio je bez pobjednika, a  Dinamo u Kijevu nije imao sreće u završnici izgubivši 2-1 u od Porta.Alessandro del Piero, 33-godišnji nogometaš Juventusa, igra u životnoj formi, a u 14 dana je dva puta bio koban po madridski Real. Ovaj put je postigao oba pogotka za 2-0 Juventusa u Madridu. Prije dvije sedmice je Juventus u Torinu bio bolji od Reala s 2-1, a na samom početku tog ogleda Del Piero je matirao Casillasa sjajnim udarcem s 20-ak metara. Ovdje je također sve počelo na vrlo sličan način. U 17. minuti je Guti krivo dodao loptu na sredini terena, Del Piero je povukao loptu prema domaćem šesnaestercu, te je lijevom nogom, s 20-ak metara naciljao donji desni kut. Casillas je bio prekratak i Juventus je poveo 1-0.
Makar je Real bio momčad koja je duže držala loptu u nogama i stvorila više šansi za pogodak, nije bila u tolikoj mjeri nadmoćna da izjednači rezultat. Čak štoviše, kao da se čekao trenutak nakon kojeg će Juventus povisiti rezultat. To se dogodilo u 67. minuti. Tijekom vikenda Del Piero je maestralno presudio Romi pogodivši iz slobodnog udarca sa 25 metara Donijeve rašlje. Na istom mjestu je lopta bila u 67. minuti (28 metara od Casillasa), a vratar Reala je katastrofalno postavio i živi zid i sebe na liniji. Ostavio je cijelu svoju desnu stranu slobodnu, a Del Piero je rutinski izveo udarac kao da je jedanaesterac za 2-0. Real je nastavio stihijski napadati. Bilo je šansi, no Raul, Van Nistelrooy, Drenthe i ostali nisu znali kako doći do pogotka. Del Piero je izašao iz igre u 90. minuti uz gromoglasni pljesak cijelog Santiago Bernabeua. Inače, s ova dva pogotka je došao do brojke od četiri pogotka u četiri utakmice. Porazu Reala najviše se okoristio ruski Zenit iz Sankt Peterburga koji je u Minsku pobijedio BATE Borisov. Pavel Pogrebnjak je bio strijelac vodećeg pogotka za goste, a ruska momčad je morala posljednjih 17 minuta igrati s igračem manje zbog drugog žutog kartona Puygreniera. No, ne samo da su se obranili već je Danny u zadnjim sekundama povisio na 2-0 nakon solo akcije. Hrvatski reprezentativac Ivica Križanac odradio je dobro posao u obrani tijekom svih 90 minuta.
Otočka bitka
Manchester United u Glasgowu je potpuno nadigrao domaći Celtic, ali se na kraju morao zadovoljiti i s jednim bodom..Škoti su poveli u 13. minuti kada je Scott McDonald vrlo lijepim lobom prevario Bena Fostera, koji je u ovom susretu čuvao vrata ”crvenih vragova”. Veliki napori Manchester Uniteda da se domogne pogotka napokon su urodili plodom u 84. minuti. Cristiano Ronaldo šutirao je snažno iz daljine, Artur Boruc uspio je tek odbiti loptu na koju je prvi stigao Ryan Giggs i glavom iz blizine poentirao za konačnih 1-1. Menadžer gostiju Alex Ferguson dvojicu udarnih napadača ubacio je u igru tek u nastavku. Berbatov je ušao u igru u poluvremenu, a Rooney u 71. minuti.
Omjer udaraca u gol dovoljno govori o odnosu snaga na terenu. Gosti su šutirali 26 puta, od čega 8 puta u okvir gola, dok je Celtic od 6 udaraca 3 puta pogodio okvir gola. Manchester United je imao loptu u svom posjedu 65%.
Aalborg i Villarreal u vrlo zanimljivoj utakmici odigrali su bez pobjednika, završilo je 2-2. Gosti su dva puta vodili, ali danski predstavnik uspio je na kraju ipak izvući jedan bod. ”Žuta podmornica” povela je u 41. minuti, kada je Giuseppe Rossi preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora svladao domaćeg vratara Zazu. Domaćin je izjednačio u 54. minuti nakon odlične akcije. Caca je petom proigrao Jeppea Curtha, koji je loptu zakucao pod gredu Diega Lopeza. U 75. minuti, opet se raduju gosti. Llorente je iznenadio domaću obranu parabolom koju je u kaznenom prostoru prihvatio Guille Franco i pogodio za 1-2. Ipak, domaćin je do boda stigao u 81. minuti. I to zahvaljujući fantastičnom pogotku Andersa Duea iz slobodnog udarca, iskosa s desne strane. Manchester United i Villarreal predvode ljestvicu skupine s 8 bodova, dok će se Celtic i Aalborg, i jedni i drugi sa po 2 boda, do kraja boriti za treće mjesto koje vodi u Kup Uefe.
Tvrdi derbi
Nogometaši Fiorentine odigrali su i treći put neodlučeno u četiri utakmice skupine F Lige prvaka. Ovaj put nisu uspjeli pobijediti Bayern na svom Artemio Franchiju (1-1).S takvom statistikom su ostali daleko od prva dva mjesta i sada ih samo teorija može odvesti u osminu finala. Nakon što su odigrali protiv Steaue 0-0 na domaćem terenu, njihovi navijači se nisu mogli veseliti niti nakon ogleda protiv Bavaraca, koji su došli u Italiju bez Luce Tonija, nekadašnjeg golgetera Fiorentine. Za domaćina je sjajno počelo, budući su već u 11. minuti poveli 1-0. Zauri je loptu nabacio, ona je u letu malo dotakla Gilardina, došla na nogu Mutua koji je pogodio za 1-0 što mu je prvi pogodak u skupini Lige prvaka.
Nakon što su tri utakmice odigrali bez tandema Gilardino – Mutu, ovaj je ogled pokazao kako cijela Fiorentina zapravo ovisi o njihovoj igri. Do kraja poluvremena su obojica imala priliku povisiti prednost, no nisu bili precizni.
U nastavku je Bayern bio bolja momčad, te je izjednačio iz prilično sumnjive situacije. Ribery je ubacio u šesnaesterac, gdje se Borowski možda nalazio u zaleđu. No, sudac nije ništa dosudio, a Bayern je izjednačio.
Samo minutu kasnije Klose je mogao donijeti vodstvo gostima, a još bolju šansu je imao Kroos u trećoj minuti sudačke nadokande. U drugom ogledu skupine Lyon je pobijedio rumunjsku Steauu s 2-0. Prvi pogodak pao je u najboljem trenutku za domaćina. Juninho je u 44. minuti izveo slobodan udarac u svom prepoznatljivom stilu (s preko 30 metara), makar treba reći kako je jako loše reagirao gostujući vratar Robinson Zapata budući je lopta letjela po sredini vratiju.
Makar je Lyon mogao i ranije zaključiti priču, sve je bilo gotovo u 89. minuti kada je precizan bio Reveillere za konačnih 2-0 koja su Lyon izjednačili s Bayernom na vrhu ljestvice. Momčad Arsenala zadržala je prvo mjesto na ljestvici u G skupini, iako je odigrala mršavih 0-0 protiv Fenerbahçea. Arsenalu je malo vrijedilo što je u ovoj utakmici imao 63% loptu u svom posjedu, što je imao 17 udaraca na gol, naspram samo 6 pokušaja gostiju. Topnici su igrali bez ozlijeđenog Emmanuela Adebayora (gležanj), a i u ovoj utakmici su  se mučili sa svojom ”kroničnom bolešću” – bili su neefikasni. Veliki posao obavila je momčad Porta u Kijevu protiv Dinama. Gosti su slavili s 2-1 i sada su prestigli Kijevljane na drugom mjestu, iako je rezultat mogao biti sasvim drukčiji. Naime, Ognjen Vukojević, koji je odigrao cijelu utakmicu u domaćoj momčadi, u 88. minuti je pogodio vratnicu kod rezultata 1-1! Nešto kasnije, točnije u drugoj minuti sudačke nadoknade, gosti su osigurali sva tri boda iz odlično izvedenog kontranapada. Lisandro je pobjegao domaćoj obrani i ubacio u kazneni prostor za Lucha, koji je iz blizine pogodio mrežu za veliku pobjedu Porta.
Dinamo je stigao do vodstva u 21. minuti pogotkom Mileskija, dok je izjednačujući pogodak za Porto postigao Rolando u 69. minuti. Treba reći da je Lucho u trećoj minuti sudačke nadoknade dobio drugi žuti, odnosno crveni karton.
Porto je tako u potpunosti uzvratio Dinamu, koji ga je pobijedio na njegovom terenu s 1-0. Goran Sablić proveo je cijelu utakmicu na klupi domaće momčadi.
Arsenal je i dalje vodeći s 8 bodova, Porto je skočio na drugo mjesto sa 6 bodova, Dinamo pao na treće s 5, a Fenerbahçe je posljednji s dva boda.