Liga prvaka : Debakl Šahtara u Londonu, Real nadigrao Milan (Video)

20 Oktobra
03:25 2010

Eduardo da Silva zaradio je pljesak Arsenalovih navijača za pogodak koji je zabio svome donedavnom klubu. Ipak, bio je to gol tek za ublažavanje debakla svoga Šahtara koji je na Emiratesu poražen s 5-1.Topao je doček zaslužio hrvatski reprezentativac na stadionu koji mu je bio dom u prošle tri sezone. Navijači su ustali sa svojih sjedalica u 63. minuti kada je Dudu ulazio u igru umjesto Adriana, bilo je i onih koji su u rukama imali dres hrvatskog Brazilca koji nakon loma noge 2008. u dvoboju protiv Birminghama više nije mogao izboriti svoje mjesto u Arsenalu, pa je ljesto preselio u Donjeck.Ždrijeb je njegov bivši i novi klub smjestio zajedno u skupinu H Lige prvaka i dao Eduardu priliku da se u 3. kolu vrati u London. No, povratak mu neće ostati u lijepom sjećanju jer su “topnici” dominirali terenom i potpuno deklasirali Ukrajince.Alex Song je u 19. minuti iskoristio pogrešku Andrija Pjatova koji je ispustio loptu iz ruku i omogućio Kameruncu laki pogodak. U 42. minuti Song je ubacio s desne strane, Samir Nasri je došao do lopte, oslobodio se kapetana hrvatske reprezentacije Darija Srne i povećao vodstvo.Povratnik nakon ozljede Cesc Fabregas u 60. je minuti realizirao jedanaesterac nakon prekršaja Adriana na Johanu Djourouu, a šest minuta kasnije je za domaće zabio i Jack Wilshere nakon odlične akcije i duplog pasa s Tomašom Rosickim. U 69. minuti je fijasko gostiju još većim učinio Marouane Chamakh, uspješno izbjegavši zaleđe, a poraz gostiju je u 82. minuti minimalno ublažio Eduardo. Natrčao je na Jadsonovu loptu ubačenu s desne strane i lijevom je nogom, s desetak metara udaljenosti, zabio iza leđa bivšeg suigrača Lukasza Fabianskog.Arsenal tako nakon tri kola ima maksimalnih devet bodova i sjajnu gol-razliku 14-2, dok je Šahtar ostao na šest bodova. U prva dva kola nije primio ni pogotka, ali sve je nadoknadio na Emiratesu.

U drugoj utakmici skupine Braga je na svome terenu došla do prvih bodova. Pogocima Lime u 35. i Matheusa u 90. minuti pobijedila je Partizan s 2-0. Beograđani su tako ostali na nuli s minimalnim izgledima za plasman u drugi krug.Jose Mourinho, trener madridskog Reala, i nakon treće runde natjecanja po skupinama u Ligi prvaka bilježi stopostotni učinak.Mourinho je prošle sezone s Interom osvojio Ligu prvaka, a portugalski mag je sjajno započeo i svoju misiju u ”kraljevskom klubu” u elitnom klupskom natjecanju. Real je na stadionu Santiago Bernabeu svladao AC Milan s 2-0. Potpuno zasluženo, a prema prikazanoj igri je moglo biti i uvjerljivije.Pronašao je Mourinho efikasni način kako zaustaviti Zlatana Ibrahimovića, kojeg je vodio u Interu, kao i njegove suigrače. Napao ih je žestoko od prve sekunde, a pitanje pobjednika su Madriđani praktički riješili u razmaku od samo dvije minute.U 13. minuti je mrežu Milanovog vratara Amelije pogodio Cristiano Ronaldo iz slobodnog udarca. Krivicu za gol snose igrači u Milanovom živom zidu jer su se razmaknuli, a Portugalčeva lopta je prošla ”kroz zid”. Zabio je Ronaldo svoj sedmi gol u zadnjih pet utakmica u dresu Reala.Već u sljedećoj, 14. minuti, Real je podebljao vodstvo. Ronaldo je probio lijevu stranu i poslužio Özila, njemački reprezentativac je bez oklijevanja šutirao, a lopta se odbila od Bonere, promijenila smjer i prevarila Ameliju.Real je i nakon vodstva 2-0 bio bolja i aktivnija momčad, kreirao je veći broj opasnih ili opasnijih akcija, ali se rezultat do kraja nije mijenjao. Milan je svakako ostao dužan svojim navijačima, ali i svim ljubiteljima nogometa. Samo jedan udarac u okvir Casillasovog gola dovoljno govori o sterilnosti Milana u ofenzivnom dijelu…Ajax je u Amsterdamu svladao Auxerre s 2-1. Domaćini su poveli u 7. minuti, kada je Demy de Zeeuw zabio spektakularni gol udarcem izvan kaznenog prostora, svoj prvi u Ligi prvaka. Urugvajski napadač i reprezentativac Luis Suarez u 41. minuti je povisio na 2-1, a pogodak za goste postigao je Valter Birsa u 56. minuti iz slobodnog udarca.Prethodno je Ooijer oborio Oliecha zbog čega je zaradio izravni crveni karton, ali gosti nisu uspjeli iskoristiti brojčanu prednost. Štoviše, utakmicu su okončali s dvojicom isključenih igrača, prvo je drugi žuti u 85. minuti dobio Oliech, a u 90. minuti i Mignot.

Real Madrid predvodi ljestvicu s maksimalnih 9 bodova, Milan i Ajax imaju po 4 boda, a Auxerre još uvijek niti jedan…Nogometaši Chelseaja napravili su veliki korak ka plasmanu u drugi krug Lige prvaka. Pobjednički niz u skupini F nastavili su u Moskvi gdje su svladali domaći Spartak s 2-0. Bio je to povratak Chelseaja na “mjesto nesreće”, stadion Lužnjiki na kojem su prije dvije godine izgubili u finalu ovog natjecanja nakon što je Manchester United bio precizniji u izvođenju jedanaesteraca.Večerašnje će gostovanje na Lužnjikiju Londončanima ipak ostati u lijepom sjećanju, a posebno ruskom veznjaku Juriju Žirkovu. Svoj je prvi pogodak u dresu engleskog prvaka postigao u gradu iz kojeg je i stigao na Stamford Bridge. Bivši igrač CSKA-a zabio je nekadašnjem gradskom rivalu pravom “bombom” lijevom nogom s 20-ak metara.Spartak je u drugom poluvremenu zaigrao nešto bolje, ali ne i dovoljno kvalitetno da bi ugrozio pobjedu gostiju koji sada imaju devet bodova iz tri kola. Moskovljani su, pak, primili prve golove u Ligi prvaka ove sezone i ubilježili prvi poraz u skupini. Nicholas Anelka je zatvorio Rusima vrata pobjede. Primio je loptu na lijevoj strani kaznenog prostora, riješio se Sergeja Paršivljuka i mirno matirao Andreja Dikana.Nogometaši Marseillea na svom su Vellodromeu pobijedili slovačku Žilinu s 1-0 u.Francuski prvak tako se dokopao svoje prve pobjede i prvih bodova u elitnom klupskom nogometnom natjecanju, a Žilina je i dalje bez i jednog boda.Jedini pogodak postigao je u 48. minuti Souleymane Diawara nakon kornera koji je izveo Lucho Gonzalez.Marseille je imao 61% posjeda lopte i šest udaraca u okvir suparničkog gola, a Žilina samo jedan, pa se prema statističkim pokazateljima može zaključiti da je pobjeda domaćina sasvim zaslužena.

Nogometaši Bayerna došli su i do šeste uzastopne pobjede (3-2) na svome terenu u Ligi prvaka, ali točnije bi bilo reći da je Cluj zapravo pobijedio sam sebe na Allianz Areni.Rumunjski je prvak u 3. kolu skupine E prvi došao do prednosti kod kvalitetnijeg, ali i brojnim ozljedama oslabljenog suparnika. Roberto de Zerbi je u 28. minuti izveo slobodan udarac s desne strane, a u kaznenom j prostoru najviše skočio kapetan gostiju Ricardo Cadu i glavom zakucao loptu iza leđa Hansa Jörga Butta.No, samo četiri minute kasnije Portugalac se pretvorio u antijunaka nakon što je udarac Tonija Kroosa skrenuo u vlastitu mrežu. Kao da to nije bilo dovoljno, Rumunji su si pet minuta poslije odlučili zabiti još jedan gol. Ubačaj Holgera Badstubera iz kornera, Cristian Panin je prsima preusmjerio u iza leđa svoga vratara Eduarda Stancioiua. U zadnjoj minuti prvoga dijela Cluj je imao veliku priliku zabiti pogodak u pravu mrežu, ali Lacina Traore je, nakon što je izbio sam pred Butta, pogodio stativu.Nevjerojatni pehovi Rumunja nastavili su se i u drugom poluvremenu. U 77. minuti je Stancioiu obranio udarac Kroosa, odbijenu je loptu pokušao očistiti Felice Piccolo, ali učinio je to toliko traljavo da se ona od noge Marija Gomeza odbila u mrežu. Do kraja je Cluj uspio samo smanjiti zgoditkom Emmanuela Culija u 86. minuti.Bayern je na klupi imao samo petoricu igrača, a među ozlijeđenima je i dalje i naš Ivica Olić. Drugi hrvatski reprezentativac u redovima njemačkog prvaka, Danijel Pranjić, odigrao je svih 90 minuta i zaradio žuti karton. Kod gostiju je u 76. minuti umjesto Traorea u igru ušao Saša Bjelanović.Krizu Rome u drugoj je utakmici skupine produbio Basel. Švicarci su slavili u talijanskoj prijestolnici s 3-1 i izjednačili se po bodovima s Romom i Clujom. Alexander Frei je u 12. minuti zabio iz poluvoleja s otprilike 18 metara i najavio potop Rimljana. Domaći su se kratkotrajno vratili devet minuta kasnije nakon što je Marco Borriello izbio sam pred Franca Costanza i lakoćom ga svladao.No, gosti su do poluvremena vratili prednost, Samuel Inkoom je u 44. minuti pobjegao Johnu Arneu Riiseu i zabio iskosa s desne strane šesnaesterca. Priču je u trećoj minuti sudačke nadoknade zaključio Cabral.