Liga prvaka: City deklasirao Basel, remi u Torinu

14 Februara
04:19 2018

Fudbaleri  Manchester Cityja, uvjerljivom pobjedom od 4:0 u Švicarskoj nad domaćim Baselom, najvjerovatnije su osigurali plasman u četvrtfinale Lige evropskih prvaka , a u drugom duelu u utorak navečer Juventus i Tottenham u Torinu remizirali su odigravši 2:2.

Italijanski prvak je fantastično ušao u utakmicu i već nakon devet minuta je vodio 2:0.

Oba gola je postigao Argentinac Gonzalo Higuain – prvog u 2. minuti, nakon sjajne asistencije Miralema Pjanića iz slobodnog udarca, a drugog iz penala u 9. minuti.

Higuain promašio penal

Bio je to veliki šok za goste, no Tottenham je nakon očajnih 20 minuta pohvatao konce igre.

Englezi su u mogli smanjiti u 26. minuti, no Harry Kane je iz neposredne blizine glavom pucao ravno u golmana domaćih Gianluigija Buffona.

Najbolji igrač gostiju iskupio se u 35. minuti, kada je, nakon odlične lopte Dele Allija, zaobišao Buffona i pospremio loptu u mrežu domaćina za 2:1.

Bio je to njegov 33 gol ove sezone u svim takmičenjima, ali i prvi gol koji je Juve primio u posljednjih 17 utakmica u svim takmičenjima.

U samoj završnici prvog dijela Juventus je mogao ponovo povisiti na dva gola prednosti.

Douglas Costa je izborio penal nakon neopreznog starta Sergea Auriera, ali je Higuain pogodio prečku.

Slaba odbrana Švicaraca

Kazna za taj i još nekoliko drugih promašaja italijanskog tima je stigla u 71. minuti, kada je Christian Eriksen sjajno pogodio iz slobodnog udarca sa 20 metara za konačnih 2:2.

U drugom susretu nije bilo neizvjesnosti i City je sve dvojbe oko putnika u četvrtfinale vjerovatno riješio u prvom susretu.

Dva gola za vodeću ekipu engleskog prvenstva postigao je njemački reprezentativac Ilkay Gundogan (14, 53), a po jedan Portugalac Bernardo Silva (18) i Argentinac Sergio Kun Aguero (23).

Gosti su koristili svaku pukotinu u odbrani Basela, koji se pokušao aktivno braniti i prijetiti iz kontranapada.

No, kad bi im i pošlo za rukom organizirati protivudar, u realizaciji nisu imali dovoljno mirnoće, za razliku od gostiju.