Liga prvaka : Bez golova na San Siru, pobjeda desetkovanog Arsenala

25 Februara
06:50 2009

Bez golova odigrale su dvije vodeæe momèadi talijanskog odnosno engleskog prvenstva, Inter i Manchester United, prvi dvoboj osmine finala Lige prvaka na San Siru.Najbolji igraè utakmice bio je Interov golman Julio Cesar. Branio je fenomenalno Brazilac udarce Cristianu Ronaldu u petoj minuti glavom, kao i bombu iz slobodnog udarca u posljednjoj treæini prvog poluvremena. U prvom je poluvremenu zablistao još u 26. minuti kada je skinuo zicer Ryanu Giggsu. U drugom je pak spašavao ‘nulu’ momèadi Josea Mourinha u 89. minuti, kada je sjajnim refleksom pri istrèavanju izvan 16-erca izbio loptu ispred Waynea Rooneyja, te u posljednjim sekundama, kada je Ronaldo uputio još jednu bombu iz slobodnjaka s preko dvadeset metara. Talijani su bili totalno nadigrani u prvih 45 minuta. Bolje su odigrali u drugom dijelu, kada su neutralizirali tehnièki superiorniju igru Engleza. No, pravih prilika svejedno je s talijanske strane bilo malo: najveæu je imao Adriano kada je loše zahvatio jedno krasno prizemno ubacivanje s lijeve strane prebacivši gredu. U 82. je minuti ubacivanje Maicona s desne strane rukom na putu pred gol presreo Patrice Evra. Bio je to oèigledan 11-erac za domaæe. Suci ruku nisu vidjeli. Inter je razoèarao u svakom pogledu. Mourinhova prva violina, Zlatan Ibrahimoviæ, ponovno je zatajio u jednoj velikoj utakmici. Ostaje i dalje živjeti s poraznom èinjenicom da nikad u karijeri nije zabio gol u europskim kupovima nakon Božiæa.

Doni spasio Romu teškog poraza u Londonu                Nogometaši Arsenala pobijedili su Romu 1-0 golom Robina van Persieja u 37. minuti iz 11-erca u prvom dvoboju osmine finala Lige prvaka, igranom na Emirates stadionu.Nizozemac je sam realizirao penal koji je izborio. S leða ga je oborio francuski braniè Rimljana Philippe Mexes. Bio je to Romin šesti uzastopni poraz na engleskom tlu. Ovaj put mogu biti, meðutim, itekako zadovoljni, jer Arsenal je trebao uvjerljivo slaviti. Da su u svom 16-ercu Englezi imali Eduarda da Silvu, vjerojatno bi s uvjerljivijom razlikom išli na uzvrat. Brazilski vratar rimske momèadi Doni obilježio je veèer brazilskih golmana u Ligi prvaka. Dok je Julio Cesar bio iznimno dobar na golu Intera protiv Manchester Uniteda (0-0), a Helton slab braneæi gol Porta u Madridu kod Atletica (2-2), Doni je bio apsolutno fantastièan, nesavladiv iz igre. Osim što im je puno poskidao Brazilac, nogometaši Arsenala svog su trenera Wengera izludjeli promašujuæi èiste prilike. U 50. je minuti Bendtner iz stopostotne prilike prebacio vrata, a isto je samo koji trenutak kasnije ponovio i Samir Nasri. Najbolju je priliku na utakmici propustio Emmanuel Eboue u 66. minuti. Driblao je Riisea i Donija u šesnaestercu, no nakon toga je, kada se oèekivalo da æe poveæati vodstvo, poslao loptu samo u vanjski dio mreže. Najbliže golu Rimljani su u drugom poluvremenu bili u 68. minuti, ali je lopta topovski upuæena Riiseovom ljevicom završila par milimetara pored vratnice Arsenalova gola.

Bez pobjednika na Gerlandu
Na Gerlandu su francuski prvak Lyon i ugledni gost iz Barcelone odigrali bez pobjednika 1-1 (1-0). Nogometaši Barcelone mogu biti zadovoljni ovakvim ishodom, jer æe pred svoje navijaèe istrèati bez rezultatskog minusa, a ove sezone su na Camp Nou i više  nego uspješni. No, poèetak utakmice je bio iznimno težak za Španjolce koji su po mnogim procjenama prvi favoriti ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka (barem u ovom trenutku). Naime, šokirao ih je sjajni Brazilac Juninho svojim nadaleko poznatim udarcem iz slobodnjaka. U 7. minuti, potpuno iskosa s lijeve strane, Juninho je sjajnim udarcem prebacio svu svitu igraèa u šesnaestercu kao i malo istrèalog Victora Valdesa za vodstvo Lyona 1-0. Prilièno napeto je bilo na poèetku utakmice s obje strane, pa su do 30. minute dosta šansi imali i jedni i drugi. Meðutim, na poluvrijeme se ipak otišlo samo s tim pogotkom, a u nastavku je Lyon pokušao umrtviti igru i saèuvati, ipak, znaèajnu prednost od 1-0. Takav je rezultat na semaforu stajao sve do 67. minute, kada je Messi izveo slobodan udarac. Marquez je glavom loptu prebacio na drugu stativu gdje ju je u padu, iz neposredne blizine, u mrežu takoðer glavom ugurao Thierry Henry. Nakon toga je, takoðer iz gužve, Pique mogao dovesti goste u vodstvo, ali je bio neprecizan. Utakmica se, u svom posljednjem dijelu, ipak smirila i uzvrat æe tako momèadi doèekati s neodluèenih 1-1.

Porto uzeo ponuðeno u Madridu
Nogometaši Porta ostvarili su željeno u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka. Odigrali su neodluèeno 2-2 na gostovanju u Madridu kod Atletica.Atletico je pokušao na euforiju, na samom poèetku, stegnuti Porto i doæi do što više gol-prilika, te demoralizirati suparnika. No, makar su uspjeli veæ u 3. minuti postiæi pogodak (Argentinac Maxi Rodriguez) gosti iz Porta se nisu niti malo obezglavili nakon toga. Porto je ovaj prvi ogled odigrao inteligentnije i lukavije, te se toèno moglo osjetiti da portugalski nogometaši ovakve utakmice igraju svake sezone, dok je Atletico ipak rijedak gost u završnici Lige prvaka. Domaæa momèad nikako nije mogla zaustaviti dvostrukog strijelca Lisandra Lopeza, koji je time došao do brojke od sedam pogodaka ove sezone u Ligi prvaka. Atleticu nije pomogla niti poèetnièka pogreška Heltona, vratara Porta, koji je poklonio domaæinu i drugo vodstvo na utakmici (u drugoj minuti sudaèke nadoknade prvog poluvremena). Lopta se nakon laganog udarca Diega Forlana izmigoljila iz naruèja Heltona i završila u gostujuæoj mreži.   (Kliker.info-Jutarnji list)