Liga prvaka : Bayern već među 8 najboljih

26 Februara
05:46 2009

U prvim utakmicama osmine finala Lige prvaka Bayern je ‘petardom’ u gostima kod Sportinga riješio pitanje četvrtfinalista. Liverpool je na Santiago Bernabeu pobijedio Real golom Benayouna u završnici utakmice, Chelsea je istim rezultatom slavio protiv ‘stare dame’, a Villarreal je izvukao 1-1 protiv Panathinaikosa.Bayern je u Lisabonu pobijedio Sporting 5-0 (1-0). Rezultat utakmice nije realan događanjima u Lisabonu jer je Sporting u prvih četrdeset minuta utakmice bio bolja momčad. Maštovito su opsjedali vrata Bavaraca, ali su pokazali i nedostatak konkretnosti u napadu. Nakon što su izdržali početni pritisak domaćina, nogometaši Bayerna su postajali sve opasniji, a da odu na odmor uz prednost dovoljan je bio jedan bljesak Francka Riberyja. Primio je loptu na središtu terena, te se stuštio prema suparničim vratima. Pritom se doslovno probio s loptom između dvojice suparničkih igrača, rukom je zamahnuo suigraču Toniju da mu ne smeta, te zabio za vodstvo Bayerna 1-0. Taj pogodak je očigledno poptuno izbezumio domaće nogometaše koji su se u drugom dijelu predali, te posredstvom toga primili još četiri pogotka. Kod drugog je Oddo nabacio loptu koja je pogodila Klosea i odšetala u mrežu. Potom je Rochemback srušio Lahma u šesnaestercu za jedanaesterac koji je realizirao Ribery, a završnica utakmice je pripala Talijanu Luci Toniju koji je s dva pogotka zaokružio, rezultatski, krajnje uspješnu večer Bavaraca. Pobjeda će zadovoljiti i poslodavce Bayernova trenera Jürgena Klinsmanna, koji trpi kritike nakon tri bundesligaška poraza u četiri utakmice nastavka prvenstva.
Velika pobjeda ‘redsa’
Nogometaši Liverpoola ostaju velemajstori za utakmice Lige prvaka. U prvom ogledu osmine finala engleska je momčad slavila u Madridu protiv Reala 1-0. Santiago Bernabeu je zanijemio u 82. minuti nakon sjajno ubačene lopte Fabija Aurelija koja je odsjela na glavi Izraelca Benayouna. Ovaj ju je topovski poslao pod gredu Ikera Cassilasa, koji je refleksno uspio tek dotaknuti loptu, ali nije spriječio vodstvo ostiju.
Unatoč pobjedi u gostima pred Liverpoolom je još uvijek daleki put do četvrtfinala. Međutim, moramo reći da je Liverpool u posljednja četiri pokušaja uvijek uspio izboriti četvrtfinale, dok Real od 2004. godine nije prošao osminu finala. Iako su ovo naizgled samo statistički podaci, u oba primjera su očigledno prilično važni.
Tijekom utakmice na Santiago Bernabeu Real je bio bolja momčad, no u konačnici im je to malo značilo. Imali su više loptu u svom posjedu, više puta su dolazili blizu gostujućih vratiju, no pravih i izrađenih akcija i nije bilo. Često su se igrači Reala odlučivali na udarce izvan šesnaesterca (Robben, Raul, Higuain…) što im nije donijelo ničega dobroga.

Liverpool je čak imao i opasnije zgode pred Casillasom, pa je u prvom dijelu prvo zaprijetio Torres, a potom je Xabi Alonso umalo iznenadio ponajboljeg svjetskog vratara udarcem sa središta terena. Casillas je tu opasnost jedva spriječio prebacivanjem lopte preko grede. Bilo je ovo deseto gostovanje engleskih klubova u Madridu, te tek druga pobjeda. No, obje su ostvarene u najbližoj prošosti. Prije Liverpoola na ovom stadionu se pobjedom osladio i Arsenal prije tri sezone, također 1-0. Isto tako, Juande Ramos je na poziciji trenera Reala debitirao porazom kod Barcelone (2-0). Nakon toga je nanizao devet prvenstvenih pobjeda uz razliku pogodaka 22-2. No, protiv Liverpoola je serija stala. Spomenimo i to da je Steven Gerrard, kapetan i najbolji igrač Liverpoola, u igru ušao u 88. minuti.
Španjolski Villarreal i grčki Panathinaikos odigrali su na Madrigalu utakmicu bez pobjednika 1-1. Dominirala je domaća momčad cijelo vrijeme dvoboja, pogotovo njihov nadapački tandem Rossi-Llorente. Ipak, gosti su došli u vodstvo krasnim golom kapetana Karagounisa u 59. minuti, koji je s preko dvadeset metara krasnim udarcem pod gredu svladao domaćeg vratara Diega Lopeza. Bio je to pogodak vrlo sličan onome protiv Werdera u Bremenu (3-0 za PAO). I ovaj je put, kao i tada, grčki reprezentativac krasno zahvatio loptu koja je odskakivala od tla. Izjednačenje je došlo samo osam minuta kasnije, i to nakon penala kojeg je odglumio iskusni Robert Pires. Iznimno je precizno kazneni udarac izveo 22-godišnji talijanski napadač domaćih Giuseppe Rossi. Ukupno je Villarreal prema golu hrvatskog vratara Panathinaikosa Marija Galinovića uputio 22 udarca (8 u okvir) spram sedam (4 u okvir) udaraca gostiju. Loptu su u nogama domaći nogometaši imali 60 posto vremena. Mario Galinović odlično je branio svoj gol zabilježivši nekoliko iznimnih obrana. Ante Rukavina utakmicu je odgledao s klupe.
Hiddink opet uknjižio pobjedu od 1-0
ogometaši Chelseaja pobijedili su na Stamford Bridgeu Juventusa s minimalnih 1-0. Jedini pogodak na utakmici bio je djelo Didiera Drogbe u 12. minuti utakmice. Zabio je ‘žabicom’ nakon proigravanja sunarodnjaka Salomona Kaloua. Drugi je to Bjelokošćaninov gol u Ligi prvaka. Prvog je zabio u domaćoj pobjedi protiv Cluja 2-1. Bila je to po svemu izjednačena utakmica, u kojoj je domaća momčad pokazala više strpljenja. Guus Hiddink tako je proslavio drugu pobjedu u drugom nastupu na klupi londonske momčadi. Prošlog je vikenda upisao pobjedu na gostovanju kod Aston Ville identičnim rezultatom. Trener Juventusa Claudio Ranieri prvi je put gostovao na Stamford Bridgeu nakon što mu je 2004. godine Roman Abramovič uručio otkaz na mjesto trenera Chelseaja, dužnosti koju je obnašao četiri sezone. Chelseaju je ovo bila 16. uzastopna domaća utakmica bez poraza u Ligi prvaka, od čega 13. pobjeda. Juventus je izgubio sedmi put u nizu na gostovanjima u Ligi prvaka kad je eliminacijska faza natjecanja u pitanju. (Kliker.info-Jutarnji list)