Liga prvaka : Barcelona osigurala polufinale, Rooney razbio prokletstvo

07 Aprila
05:24 2011

Nogometaši Barcelone pobijedili su Šahtar 5-1 u prvoj četvrtfinalnoj utakmici Lige prvaka. "Clasico" u polufinalu protiv Reala time je postao sasvim izvjestan. U drugom susretu, Manchester United je golom Rooneyja razbio prokletstvo i slavio nakon devet godina na Stamford Bridgeu sa 1:0.Čudo bi se trebalo dogoditi da dva moćna španska predstavnika pri uzvratima kod Tottenhama (4-0 za Real) i Šahtara izgube golemu prednost.Pune tribine Nou Campa vidjele su čudnu, rastrganu i taktički vrlo nekontrolisanu utakmicu s obiju strana, a pogotovo gostujuće. Ekipa Mircee Lucescua pružila je apsolutno nedostojan defenzivni otpor španskom prvaku.Već u drugoj minuti Iniesta je domaćine doveo u vodstvo nakon jednog nespretnog odbijanca od hrvatskog kapitena Šahtara Darija Srne.U sljedećih pola sata Barcelona je i dalje držala loptu u posjedu, ali su Ukrajinci došli u nekoliko sjajnih prigoda ugroziti gol Victora Valdesa. Konkretno to nisu učinili niti jednom.Iniesta je u 33. minuti sjajnom dugom loptom u prostor iza leđa zadnje linije obrane ekipe iz Donjecka izbacio Danija Alvesa, koji je prešao golmana Pjatova i zabio za 2-0.

U desetoj minuti drugog poluvremena Pique je zabio drugi gol u četiri dana, nakon što je u subotu srušio Villarreal na Madrigalu jedinim golom na utakmici. Sjajno se stoper izvukao na jedno prizemno ubacivanje Xavija iz kornera, te uz pomoć gostujućeg stopera Rakickog prevario Pjatova.Na asistenciju Darija Srne iz skraćenog kornera s desne strane Rakicki je u 59. minuti smanjio na 3-1, ali je već u prvome sljedećem napadu Malijac Seydou Keita lijevom nogom pogodio desni gornji kut gostujućeg golmana nakon asistencije Lea Messija.Konačno, u 86. je minuti konačan rezultat postavio Xavi Hernandez nakon sjajne solo-akcije i ubacivanja Danija Alvesa s desne strane.Barcelona je domaćom pobjedom otvorila vrata petog polufinala Lige prvaka u šest posljednjih sezona. Nije joj to uspjelo jedino 2007. godine.Ovo je ekipi Josepa Guardiole bila deveta uzastopna domaća pobjeda u Ligi prvaka. Posljednji su put izgubili na Nou Campu od kazanskog Rubina 20. oktobra 2009. godine.Ove sezone Katalonci su u Ligi prvaka pobijedili u svih pet domaćih utakmica postigavši pritom 17 golova.

Nakon prvih 90 minuta četvrtfinalnog meča Lige prvaka, engleskog derbija Chelseaja i Manchester Uniteda, daleko zadovoljniji mogu biti igrači iz Manchestera. Dobili su prvu utakmicu u gostima s 1-0.Utakmicu je pogotkom u 24. minuti odlučio Wayne Rooney, te je tako razbio prokletstvo svog kluba na ovom gostovanju. Naime, u bliskoj prošlosti Manchester United s pravom može Stamford Bridge nazvati ukletim stadionom. Tamo, naime, nije slavio u zadnjih devet godina. U zadnjih deset utakmica na Stamford Bridgeu (u svim takmičenjima) šest je pobjeda ostvario Chelsea, a četiri meča nisu iznjedrila pobjednika. Zadnje slavlje Fergusonova je ekipa upisala dalekog aprila 2002. godine (3-0).Manchester United je iskoristio jednu od malog broja prilika koje je imao tokom srijede. Uglavnom se Fergusonova ekipa orijentirala na obranu, te je loptu prepustila suparniku koji je, pak, nekreativno gradio napade svih 90 minuta.Ryan Giggs je na lijevoj strani krasno primirio nabačenu loptu, proslijedio je na deset metara od golmana domaćina Čecha, a Rooney je iz prve proslijedio u suprotni ugao.

Treba ponoviti kako je tokom prošlog vikenda Rooney zabio tri pogotka u preokretu Uniteda protiv West Hama (s 0-3 na 4-3), te se dokazao kao igrač u pravoj formi.Inače, ovo je Manchester Unitedu bila čak deseta gostujuća pobjeda u Ligi prvaka u zadnjih dvanaest utakmica.Chelsea je, rekli smo, napadao i stvorio više šansi. U 20. minuti je Drogba pucao iskosa topovski pod prečku, no Van der Saar je uspio loptu izboksati u korner. U samom smiraju prvog dijela Torres je nabačenu loptu samo dotaknuo i proslijedio do stative, a natrčali Lampard je spretno zahvatio, no primljeni gol je spasio Evra izbacivši loptu s gol linije.U nastavku su šanse propuštali Ramires, Lampard i Torres, a ovaj posljednji je uprkos novoj utakmici od 90 minuta opet ostao bez pogotka. I dalje čeka premijerni od dana kada je došao u Chelsea iz Liverpoola.Inače, u nadoknadi je Torres dobio žuti karton zbog simuliranja jedanaesterca, no samo koji trenutak ranije je glavni sudija Alberto Undiano Mallenco pogriješio kada nije svirao prekršaj Evre nad Ramiresom u šesnaestercu.U tom je smislu nastavljena tradicija nedosuđivanja penala za Chelsea zadnjih godina u nokaut-fazi Ligi prvaka i treba priznati kako je vrlo često londonska ekipa imala loše suđenje u europskim utakmicama.

Liga prvaka, četvrtfinale (prva utakmica):

Barcelona – Šahtar 5-1 (Iniesta 2, Alves 33, Pique 55, Keita 60, Xavi 86 / Rakicki 59)
Chelsea – Manchester United 0:1 (Rooney 24)  (Kliker.info-Totalsport)