Liga prvaka : Arsenal uništio Bragu, veliki povratak Ibrahimovića (Video)

16 Septembra
04:55 2010

Odibrani su  susreti Lige prvaka u grupama E i G, a veliki derbi se igrao na madridskom Santiago Bernabeu, gdje je Real dočekao amsterdamski Ajax.Duel Real Madrida i Ajaxa jedan je od velikih evropskih derbija. Kako i ne bi bio, kada su ova dva evropska velikana zajedno osvajali naslov prvaka Evrope čak 13 puta. Real je rekorder sa devet titula, dok su slavni amsterdamski Kopljanici četiri puta podizali pehar namijenjen najboljoj evropskoj ekipi. Real je imao podršku prepunog Santiago Bernabeua, a među navijačima Kraljevskog kluba našao se i osvajač teniskog US Opena, španski teniser Rafael Nadal, inače veliki navijač madridskog kluba.Iako je nastup Argentinca Gonzala Higuaina bio pod znakom pitanja, Jose Mourinho ipak je argentinskog reprezentativca stavio od prve minute, a ovaj mu se odužio golom za vodstvo Reala u 31. minuti susreta. Ipak, ovaj gol je pripisan kasnije Vernonu Aniti, odbrambenom igraču Ajaxa.Ajax je bio lišen usluga svog najboljeg igrača, Urugvajca Luisa Suareza, koji je zbog suspenzije propustio gostovanje Realu, što je umnogome otupilo napad Kopljanika.Rezultat 1:0 stajao je na semaforu do 73. minute, kada je na scenu stupio ponovo Higuain, te svojim drugim golom donio prva tri boda Real Madridu u Ligi prvaka ove sezone.

Milan se na svom san Siru dugo mučio sa Auxerreom, ali su Rossoneri ipak došli do pobjede. Na prvi gol se čekalo do 66. minute, a onda je na scenu stupio Zlatan Ibrahimović. Švedski napadač bosanskih korijena postigao je dva gola u razmaku od samo tri minute, te tako svom novom klubu donio tri boda u elitnom klupskom takmičenju u Evropi.U okviru grupe E, Cluj je ekspresno počeo utakmicu protiv Basela, te su Rumuni već nakon 12 minuta igre imali prednost od dva gola. Prvi pogodak na susretu bio je djelo Rade u 9. minuti, da bi tri minute kasnije na 2:0 povisio Traore. Basel se vratio pred kraj prvog poluvremena, a strijelac je bio Stocker. Kasnije će se ispostaviti da je ovaj rezultat bio i konačan.Rezultat u Minhenu u susretu između Bayerna i Rome sve do 11 minuta prije kraja je glasio 0:0, a onda je u 79. minuti reprezentativac Njemačke Thomas Muller donio prednost Bavarcima. Četiri minute kasnije Miroslav Klose potvrdio je pobjedu Bayerna sa konačnih 2:0.

Najubjedljivije pobjede u utakmicama prvog kola koje su se igrale u srijedu, ostvarile su ekipe iz Londona, Arsenal i Chelsea u grupama F odnosno H. Chelsea je savladao Žilinu Admira Vladavića u gostima 1.4, dok je Arsenal deklasirao Bragu u Londonu 6:0.Debitant u ovom društvu nije imao šanse bez obzira što je na svom terenu ugostio prvaka Engleska.Sve dileme oko pobjednika su riješene nakon samo pola sata igre s obzirom da je Chelsea već u tom trenutku imao tri gola prednosti. Već u 13.minuti je stigao prvi gol gostiju, brzu akciju je završio Michael Essien na dodavanje Nicolasa Anelke. U 22.minuti Florent Malouda je pronašao Nicolasa Anelku koji iskosa preciznim udarcem pogađa za 0:2. Šest minuta kasnije nakon kornera John Terry šutira, a otpadak nakon prečke u gol šalje Anelka.

U nastavku utakmice smo vidjeli po još jedan gol. Ovaj put je Yossi Benayoun gurnuo odličnu loptu naprijed, a Daniel Sturridge se ubacio u pravom trenutku za 0:4. Čast Žiline u prvoj utakmici je spasio Tomas Oravec koji je u 54.minuti iskoristio poklon nakon što je lopta iznenadila Branislava Ivanovića. Naš internacionalac Admir Vladavić je odradio cijelu utakmicu. U drugom susretu ove grupe dogodilo se iznenađenje. Lošu formu Marseillea iskoristio je Spartak iz Moskve. Moskovljani su do tri boda stigli otvarivši minimalnu pobjedu 0:1. Gol odluke je stigao u 81.minuti i navijači Marseilla će ga sasvim sigurno dugo prepričavati. Moskovljani su povukli kontru,lopta je došla do Dmitrija Kombarova koji šutira, César Azpilicueta blokira njegov šut, a lopta prolazi na kraju kroz noge golmana domaćih Stevea Mandandaea.

Potop Brage, Partizan nije izdržao

U grupi H sudeći po prvim utakmicama Arsenal je glavni kandidat za prvo mjesto. Topnici su u prvom susretu uništili Bragu čiji navijači neće po dobrom pamtiti prvu utakmicu u Ligi prvaka. Sve je krenuo od gola Cesca Fabregasa iz penala u 9.minuti, a Arshavim i Chamak postižu po gol u razmaku od svega četiri minute. U drugom dijelu domaći i dalje ”trpaju”. Opet je sve krenulo od Fabregasa, a mladi Meksikanac Vela dodao je još dva komada u 69. i 84.minuti. Partizan se u Donetsku odlučio za zatvoreniju varijantu i Shakhtar je imao problema. Do 72.minute Partizan držao nulu ponajviše zahvaljujući golmanu Stojkoviću koji je na kraju ispao krivac za jedini gol na utakmici. U 72.minuti se loše postavio na slobodan udarac domaćih, a majstor Dario Srna je to znao kazniti. Tek je u finišu Partizan krenuo nešto otvorenije. Prekasno.  (Kliker.info-SportSport)