Liga prvaka : Arsenal preokretom do slavlja, Šahtar sredio Romu u Rimu (Video)

17 Februara
06:12 2011

Nogometaši Arsenala pobijedili su Barcelonu s 2-1 na svom Emiratesu u Londonu, u prvoj utakmici osmine finala Lige prvaka. Barcelona je do 78. minute vodila s 1-0, a na kraju je napustila travnjak poražena! Ludih pet minuta Arsenala razgalilo je domaće navijače i podgrijalo im nadu da bi ”topnici” protiv velikog rivala mogli proći u četvrtfinale.Igrao se od početka zanimljiv i dopadljiv nogomet na Emiratesu. Van Persie je prvi zaprijetio, a Lionel Messi je u 15. minuti promašio odličnu priliku koju obično realizira. Malo iskosa s lijeve strane, pucao je malo kraj vratnice. No, u 26. minuti Messi je podsjetio zašto je već dvije godine zaredom službeno najbolji nogometaš svijeta. U prodoru je navukao Arsenalovu obranu na sebe, a onda je u idealnom trenutku gurnuo loptu prema Davidu Villi, koji je izbio sam ispred Szczesnyja, te je gurnuo loptu ispod njega za 0-1. Bio je to Villin treći gol ove sezone u Ligi prvaka. Odmah nakon toga, Pedro je propustio odličnu šansu za povećanje vodstva Katalonaca, a Van Persie je iz dobre situacije pucao vrlo loše.

Dobar dio nastavka nije ponudio veća uzbuđenja, ali je završnica donijela eksploziju domaćina. Gaël Clichy je u 78. minuti odličnom loptom poslužio Robina van Persieja, koji se sjurio po lijevoj strani, a onda je, sasvim iskosa s lijeve strane, proturio loptu pored Valdesa u njegov bliži kut i zabio za 1-1. Valdes je ostao bez reakcije jer je vjerojatno očekivao centaršut.Pet minuta nakon toga, Arsenal je iz kontre stigao do pobjede. Samir Nasri je, nakon što je primio odličnu loptu od Fabregasa, s desne strane odigrao povratnu loptu za Andreja Aršavina, koji je ušao u igru u 68. minuti. Ruski reprezentativac je uhvatio Valdesa u raskoraku, te je preciznim udarcem s nekih 14 metara osigurao pobjedu domaćina!Bila je to jubilarna, 200. utakmica koju je Arsenal odigrao u europskim natjecanjima. Francuski menadžer ”topnika” Arsene Wenger osmijehom je na kraju jasno pokazao koliko je sretan i zadovoljan. Dodajmo da su se isti ovi klubovi sastali i prošle sezone u nokaut-fazi Lige prvaka. Tada je u Londonu bilo 2-2, a na Nou Campu je Barça slavila s 4-1, uz četiri pogotka Lionela Messija…

Luiz Adriano matira DonijaVelik dio posla prema nastupu u četvrtfinalu Lige prvaka napravili su nogometaši Šahtara svladavši u prvoj utakmici osmine finala Romu. Susret igran na Olimpijskom stadionu završio je 3-2 u korist ukrajinskog prvaka.Šahtar, koji službenu utakmicu nije odigrao oko dva i pol mjeseca, je u susret krenuo sa samo jednim isturenim napadačem, Luizom Adrianom. Automatski je to značio ostanak Eduarda da Silve na klupi za pričuvne igrače , s koje će hrvatski napadač ući u igru u 62. kao zamjena za Douglasa Costu. Istovremeno, kapetan momčadi Darijo Srna nastupio je od prve do posljednje minute.Nakon nekoliko prilika s obje strane ono konkretno, pogodak, prva je napravila Roma. Igrala se 28. minuta utakmice kada je Rodrigo Taddei ubacio loptu u kazneni prostor gostiju gdje ju je glavom prema mreži usmjerio Simone Perrotta pomogavši se i tijelom Razvana Rata.Slavlje na Olimpijskom stadionu utihnulo je minutu potom.

Jadson je okušao udarac iz daljine, a lopta se putem do Romina gola odbila od nekog od domaćih igrača, skrenula s putanje i prevarila nemoćnog vratara Donija . Bio je to tek početak furioznih 12-13 minuta u kojima će golman "vučice" još dva puta biti primoran vaditi loptu iz vlastite mreže.Nakon Jadsona za "mat" se pobrinuo Douglas Costa sjajnim udarcem lijevom nogom izvan kaznenoga prostora. Zbilo se to u 36. minuti, a samo pet potom došao je red i na Luiza Adriana. Zapravo, veći dio posla obavio je John Arne Riise pokliznuvši se uz aut-crtu igrališta na svojoj polovici. Neometan je loptu uzeo Douglas Costa i dodao je sunarodnjaku, pa je ovaj potpisao treći brazilski gol, najlakši od svih, za Šahtar. Na 3-2 smanjio je, golom iz 61. minute, Jeremy Menez.Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao, a sve to znači da dvoboj seli u Donjeck u kojem Šahtarovi nogometaši u ovoj sezoni imaju tri pobjede iz jednako toliko utakmica u Ligi prvaka.Padali su na Donbas Areni Partizan (1-0), Arsenal (2-1) i Braga (2-0), a doda li se tom podatku i onaj da je ukrajinski prvak na savršenih 10-0 i u domaćem prvenstvu, sasvim je jasno da Romu u uzvratu čeka teška misija pokušaja plasmana u četvrtfinale LP-a. Tu su fazu igrači rimske momčadi posljednji puta igrali u sezoni 2007/08. Šahtar, osvajač Kupa UEFA-e iz 2009. godine, nikada nije došao tako daleko. Priliku, i to lijepu, imaju… (Kliker.info-Jutarnji list)