Kodro presudio Bugarima : Pobjeda za samopouzdanje, partija za zaborav (Video)

24 Marta
01:08 2018

Dobra vijest? Pobijedili smo Bugarsku u gostima, u prijateljskom susretu koji je bio prvi ozbiljniji ispit za novog selektora nogometne reprezentacije BiH Roberta Prosinečkog.

Loša? Bila je to ispodprosječna predstava, samo za one jakog želuca, koja se sigurno neće dugo pamtiti. Ipak, znajući koliko je ovaj trijumf bitan za samopouzdanje, ali i da sam meč može pružiti konkretniju sliku mana i prednosti bh. tima, onda definitivno Žuti i njegov stručni štab mogu biti djelomično zadovoljni avanturom u Razgradu.

Prvo poluvrijeme nije serviralo spektakularan nogomet, nešto više prilika imali su domaći, ali s obzirom da smo ga zaključili s vodstvom od 1:0, nemamo pravo na previše zamjerki.

Utakmicu bolje otvaraju Bugari. Prvu pristojniju priliku stvorili su u osmoj minuti, ali šut iskosa Spasa Deleva bio je lagan plijen za našeg golmana Ibrahima Šehića. Četiri minute kasnije, još bolja šansa za Čočeva nakon kornera, ali iz dobre pozicije Bugarin loše šutira glavom, lopta odlazi preko gola.

U 16. minuti opasni Delev pogađa stativu, ali sudija je ranije signalizirao ofsajd.

I onda – bljesak bh. ekipe. Akciju započinje Džeko, zatim nastavlja Duljević koji dobrim pasom lansira Kolašinca, a bek Arsenala potom ubacuje loptu u šesnaesterac za Kodru, koji poentira u petercu za 1:0! Odlično izveden napad nagrađen je realizacijom fudbalera Grasshoppera.

Domaća ekipa potom ponovo stvara nekoliko prilika. Milanov iz blizine šalje loptu pored gola u 24. minuti, a Aleksandrov u 27. i 37. minuti upućuje opasne udarce, ali Šehić je na nivou zadatka oba puta. No, uspijevaju i naši stvoriti šansu, i to odličnu u 41. minuti – Kodro ponovo dobija upotrebljiv pas u kaznenom prostoru, izlazi pred vratara Plamena Ilieva, ali šalje loptu pored „pogrešne“ strane stative. Na zasluženi odmor Zmajevi ipak odlaze sa prednošću od 1:0.

Početak drugog dijela nije donio naročita uzbuđenja. No, nakon tvrde i spore igre u prvih 15-tak minuta nastavka, polušansa se ukazala Bičakčiću u 63. Slobodan udarac je izveo Pjanić, ali defanzivac Hoffenheima ipak nije uspio bolje zahvatiti glavom loptu, koja odlazi pored stative bugarskog gola. Minut kasnije dobra šansa za Despodova, koji tek po ulasku u igru istrčava sam pred Šehića, ali šutira pravo u bh. vratara.

Potom je ritam utakmice ponovo opao i sve do 84. minute nije bilo prilika. Tada je, naime, Miloševićzamalo iskoristio konfuziju bugarske odbrane, ali loptu je ipak uhvatio Iliev na gol liniji. Tri minute kasnije velika šansa za Bugare, koji pogađaju stativu nakon kornera, ali zatim u nastavku akcije Rajnov igra rukom zbog čega dobija drugi žuti karton i putokaz prema svlačionici.

Do samog završetka nije bilo interesantnijih zbivanja. Zmajevi su, što je najvažnije, upisali pobjedu, prvu u mandatu Prosinečkog. Do prijateljskog meča sa Senegalom, za četiri dana, svakako će imati vremena da analiziraju šta trebaju popraviti u vlastitoj igri.

Bugarska – BiH 0:1

Stadion Ludogorets Arena. Gledalaca 6.000. Glavni sudija: Francois Letexier (Francuska). Žuti kartoni: Čorbadžijski, Rajnov (Bugarska). Crveni karton: Rajnov (Bugarska). Strijelci: Kodro u 20. minuti.

BUGARSKA: Iliev, Aleksandrov, Bodurov, Božikov, Čočev (Rajnov), Čorbadžijski (Popov), Delev (Despodov), Kostadinov, Milanov (Slavčev), Popov, Zanev (Nedelev).

BiH: Šehić, Memišević, Kolašinac, Zukanović, Bičakčić, Sarić (Medunjanin), Bešić (Cimirot), Pjanić, Kodro (Milošević), Duljević (Zakarić), Džeko (Prevljak).