Kobni pšenali : Sušićevi zmajevi poraženi i u Njemačkoj (Video)

04 Juna
04:57 2010

Naš tim se dobro nosio sa Nijemcima, u prvom poluvremenu bili smo ravnopravan protivnik, na pauzu otišli i sa golom prednosti, početkom drugog dijela Nijemci su nametnuli svoj ritam, brzo izjednačili ali se naš tim i dalje dobro nosio sa čestim naletima njemačke reprezentacije sve do 20 minuta prije kraja utakmice kada su nas Nijemci slomili golovima postignutim iz jedanaesteraca i na kraju sasvim zasluženo slavili pobjedu.Naša reprezentacija zaprijetila je Nijemcima već u trećoj minuti utakmice, Džeko je sa desne strane pokušao uposliti Ibiševića ali u posljednji trenutak opasnost je otklonio Philip Lahm. Samo dvije minute kasnije, Džeko ponovo u glavnoj ulozi, dijamant je dobro probio po lijevoj strani te iako okružen dvojicom njemačkih braniča šutirao ali pogodio samo vanjski dio mreže.Veliku priliku da dođu u vodstvo, Nijemci su imali u 8. minuti susreta kada Podolski na dodavanje Ozila pogađa prečku našeg gola. To međutim naše reprezentativce nije mnogo poremetilo u igri pa su i dalje prijetili golu Neuera, nova prilika za naš tim došla je u 11. minuti, Pjanić je dobro centrirao, lopta išla ka Džeki ali ju je ispred njega u posljednji trenutak pokupio Bartstuber.Inicijativa našeg tima isplatila se u 14. minuti. Jahić je loptu dodao do Pjanića koji iz prve prebacuje do Džeke, naš napadač loptu prima između dva njemačka igrača, Lahm pokušava izbiti ali samo do Džekinog ramena od koje se lopta odbija i prebacuje natrčalog Manuela Neuera za vodstvo naše reprezentacije na Comerzbank Areni i oduševljenje za oko 20 000 naših navijača.Nakon primljenog gola, Nijemci su zaigrali nešto bolje a veliku priliku da izjednači rezultat, propustio je Ozil u 21. minuti kada je izašao sam pred Kenana Hasagića, pokušao ga zaobići ali ga je sjajno zaustavio Emir Spahić a Kenan Hasagić sigurno uhvatio loptu.

Samo dvije minute kasnije, sjajna akcija njemačke reprezentacije, Podolski je probio po lijevoj stranim pokušao uposliti Ozila u našem šesnaestercu ali se lopta odbila do Khedire koji sa 3-4 metra šutira pored gola.U nastavku smo gledali igru pretežno na sredini terena uz blagu dominaciju domaćina s tim što je naš tim često pokušavao iz kontranapada. U 38. minuti bilježimo novu priliku za Njemačku, Podolski se ponovo sjurio po lijevoj strani gdje je Mravac s njim u prvom poluvremeno teško izlazio na kraj, napadač Kolna prizemnim pasom pokušao je loptu uputiti u naš šesnaesterac ali je pravovremeno reagovao Safet Nadarević i loptu izbio u korner.Nakon inicijative Nijemaca, zaprijetila je ponovo naša reprezentacija, u 41. minuti Salihović je dobro uposlio Pjanića koji se sa 15-tak metara odlučio na šut ali slab da bi prevario golmana njemačke reprezentacije, Manuela Neuera.Nije dugo vremena trebalo Nijemcima da ponovo zaprijete, odigrali su domaći igrači ponovo dobru akciju, Klose je uposlio Khediru na 7-8 metara od gola Kenana Hasagića, igrač Sttutgarta se ipak pod blokadom naše odbrane uspio izboriti za šut ali na našu sreću, lopta je završila pored gola.Treba istaći da je pred sam kraj prvog dijela, igru zbog povrede morao napustiti Adnan Mravac a umjesto njega u igru je ušao Senijad Ibričić pa je došlo i do određenih promjena u postavci  igre naše reprezentacije.Naša reprezentacije je rezultatom 0-1 otišla na odmor a Nijemcima nije trebalo dugo da dođu poravnanja, igrala se 4. minuta nastavka kada je Lahm na 30-tak metara od našeg gola primio loptu, sjurio se prema kaznenom prostoru i sa 15-tak metara sjajnim udarcem zatresao mrežu Kenana Hasagića za poravnanje rezultata

.Samo dvije minute kasnije, mogli su Nijemci i do vodstva, naša odbrana je ispala, Ozil izašao sam pred Hasagića, uspio ga prebaciti ali je njegova lopta odsjela na prečki našeg gola.Od početka drugog poluvremena, Nijemci su preuzeli inicijativu na terenu, naš tim se orijentisao na branjenje svog gola pa Neuer nije imao mnogo problema. U 62. minuti bilježimo jedan kontranapad naše reprezentacije nakon kojeg se Misimović sa 20-tak metara odlučio na šut ali je Neur bio siguranU 68. minuti susreta sa preko 30 metara topovski je šutirao Ozil ali je Hasagić krajnjim naporom sačuvao svoju mrežu. Nijemci do vodstva dolaze u 72. minuti utakmice. Predhodno je Sanel Jahić u našem kaznenom prostoru nepropisno zaustavio Marka Marina, Rizoli bez mnogo oklijevanja pokazao na bijelu tačku a siguran izvođač najstrože kazne bio je Bastian Schweinsteiger.Samo pet minuta kasnije, Njemačka povećava svoje vodstvo, i ovaj put iz najstrože kazne. Spahić je faulirao Mullera na vrhu kaznenog prostora a italijanskom sudiji nije dugo bilo potrebno da ponovo dosudi jedanaesterac a siguran egzekutor po drugi put večeras bio je Schweinsteiger.I u nastavku utakmice, Nijemci su konce igre držali u svojim nogama ne dopustivši našim reprezentativcima da ozbiljnije ugroze njihov gol. Treba istaći da se u drugom poluvremenu ponovo osjetio pad fizičke spreme kod naših igrača, očigledno uzrokovan malim odmorom nakon završenih prevenstva dok su Nijemci već duže vremena u trenažnom procesu u sklopu priprema za Svjetsko prvenstvo.Naša reprezentacija je u dvije prijateljske utakmice upisala dva poraza, moramo istaći da je igra naših reprezentativaca večeras bila na daleko većem nivou nego je to bio slučaj u Švedskoj. Nijemci su pobjedom oprostili od domaćih navijača pred polazak na Svjetsko prvenstvo dok nama preostaje još jedna prijateljska utakmica, u avgustu kada će selektor Sušić probati što je bolje moguće posložiti kockice i pripremiti našu reprezentaciju za kvalfikacije za Evropsko prvenstvo.  (Kliker.info-Sportin)