KK 2009 : Brazilci velikim preokretom do nove titule

28 Juna
23:47 2009

f

Brazil je osvojio Kup konfederacija, čudesnim preokretom i pobjedom nad selekcijom Sjedinjenih Američkih Država. Karioke su gubile sa 0:2, ali su uspjele postići tri gola i na kraju slaviti. Brazil je pokazao zašto je Brazil! Najtrofejnija svjetska fudbalska nacija svih vremena bila je nadomak poraza od selekcije SAD, ali se večeras na kraju susreta igranom na stadionu u Johanesburgu ipak zaplesala Samba. Međutim, SAD su pokazale da su fudbalska nacija u usponu i sasvim je sigurno da ćemo na Svjetskom prvenstvu naredne godine u Južnoj Africi gledati ovu reprezentaciju u  jako dobrom svjetlu.

Koliko su Amerikanci opasni, mogli su vidjeti i Brazilci. Nakon samo deset minuta igre semafor je pokazivao 1:0 u korist SAD, a strijelac je bio Dempsey. Dodatni šok za Kaku, Robinha, Maicona i društvo priredio je 17 minuta kasnije Landon Donovan koji je SAD doveo na velikih 2:0 i tada se činilo kako je na pomolu veliko iznenađenje. Na poluvrijeme se otišlo pri 2:0 za Amerikance, a u drugom poluvremenu plesala se Samba. Nagovještaj preokreta desio se već u prvoj minuti drugog dijela, kada je na 1:2 smanjio Sevillin Luis Fabiano. Isti je igrač izjednačio na 2:2 u 74. minuti, a taj je gol dodatno uzdrmao Amerikance, jer sigurno nije lako prokockati dva gola prednosti. Pobjedonosni gol za Karioke bio je djelo Bayernovog stopera Lucia, šest minuta prije kraja susreta i slavlje Žutih moglo je da počne. Za igrača susreta, i pored činjenice da je Fabiano postigao dva gola, proglašen je novi igrač madridskog Reala Kaka. Kliker.info-SportSport.)