KK 2009: Amerikanci u finalu, Španija u šoku

25 Juna
04:16 2009

Odavno u fudbalu nije zabiljeležena ovakva pobjeda Davida nad Golijatom.Reprezentacija SAD plasirala se u finale FIFA Kupa konfederacija u Južnoj Africi, pošto je u srijedunanijela senzacionalan poraz evropskom prvaku Španiji – 2:0 (1:0)!Golove za "jenkije" postigli su Džozi Altidor u 27. i Klint Dempsi u 74. minutu. Oni će se u nedjelju u Johanesburgu sastati sa boljim iz drugog polufinala (Brazil – Južna Afrika), dok će Španci morati da se zadovolje utakmicom za treće mjesto u Rustenburgu.Izabranici Visentea del Boskea na ovom turniru su uradili taman dovoljno da postave svjetski rekord po broju uzastopnih pobeda (15), ali su "samo" izjednačili drugi rekord – Brazilovih 35 mečeva bez poraza, ostvaren sredinom 90-ih godina prethodnog vijeka.Ko bi rekao da "crvena furija" neće odigrati makar neriješeno protiv Amera, koji su se dokopali polufinala pobjedom nad Egiptom (3:0) u posljednjem kolu grupne faze, poslije ubjedljivih poraza od Italije i Brazila?Nema šta, nad popom (Italijanima) se našao pop…Kako su pali Španci? Jednostavno. Nisu mogli da pronađu put do gola kroz 11 američkih fudbalera.

To ne znači da su se Amerikanci sve vrijeme grčevito branili, ali znači da su njihova fizička pripremljenost i korpulencija na ovoj utakmici bili krupan zalogaj za "sitne i dinamitne" Del Boskeove pulene.SAD su imale i period nadmoći, između petog i desetog minuta, kada su zamalo neprecizni ili spori bili Altidor, Dejvis i Dempsi.Jalovu inicijativu španskog tima kaznio je Altidor, kada je prihvatio loptu, dobro se zagradio i uputio prizeman udarac, kojeg je Iker Kasiljas skrenuo do stative i dalje u mrežu – 1:0.Jedinu pravu šansu Španci su imali u 45. minutu, Fernando Tores je sa pet metara, pod pritiskom čuvara, pogodio stativu.Prvih 15 minuta drugog dijela donijeli su njihovu potpunu dominaciju, ali su defanzivci SAD najčešće bili tu da izblokiraju šut u poslednjem trenutku, ili je golman Evertona Tim Hauard činio čuda među stativama.Odluka je pala u 74. minutu, kada je Lendon Donovan uputio očajan centaršut sa desnog krila. Ipak, lopta je udarila Pikea u petu, pored uspavanog Serhija Ramosa došla do Dempsija, koji je iz neposredne blizine ćušnuo iza gol-crte… 2:0 i senzacija je već mogla da se "opipa"!Šampion Evrope do kraja nije uspio ni da zaprijeti preokretom, a Amerikanci su ostali dosljedni sebi, pošto su poslednjih sedam minuta odigrali bez isključenog Bredlija. Oni su samo protiv Egipta završili utakmicu u kompletnom sastavu! (Kliker.info-Mondo)