Katastrofa na startu : Loša igra i Sušićeva taktika koštali Zmajeve protiv Kipra

09 Septembra
23:11 2014

kipar12Reprezentacije Bosne i Hercegovine doživjela je neočekivan poraz na startu kvalifikacija za odlazak na Evropsko prvenstvo 2016. godine u Francuskoj.Naše Zmajeve je u Zenici savladao Kipar a konačan rezultat bio je 1:2.Susret je počeo minutom šutnje u čast pet poginulih rudara u jami Raspotočje, a treba istaći da je nekoliko njihovih kolega na poziv Nogometnog saveza prisustvovalo ovom meču. Također publika na stadionu Bilino polje prvih pet minuta nije navijala u njihovu čast.

Već od prvog sudijskog zvižduka naši Zmajevi su agresivno krenuli prema golu Kipra. U prvoj minuti Avdija Vršajević sjajno centrira, Edin Džeko šutira glavom ali lopta odlazi pored gola.U šestoj minuti Zmajevi dolaze u vodstvo. Slična akcija kao i u prvoj minuti. Vršajević sjajno ubacije a Vedad Ibišević sjajnim udarcem matira golmana Kipra za erupciju oduševljenja na Bilinom polju.Nakon vodstva, naši momci su nastavili sa dominacijom, a novu priliku imao je kapiten Džeko. Dijamant se sjajno izborio za jednu loptu i šutirao iz prve a lopta odlazi za malo preko gola.

Mirelem Pjanić je u 15. minuti imao dobru priliku, a nakon toga je i Sušić odigrao dupli pas sa Prcićem koji je uposlio Džeku u kaznenom prostoru, ali naš kapiten šutira pored gola.Prvu dobru priliku Kiprani su imali u 29. minuti preko Aloneftisa ali je Begović bio na mjestu. Nakon toga naši Zmajevi su imali dvije dobre prilike. Prvo je ubacio Vršajević a lopta odlazi u korner. Poslije toga pokušava i Bičakčić ali promjene rezutata nije bilo.Kada su svi očekivali odlazak na odmor, hladan tuš za navijače na Bilinom polju. Naša odbrana je bila loše postavljena, Aloneftis je ubacio, a Christofi odlično reagovao ispred Begovića i pogodio mrežu za 1:1. To je bio i rezultat prvog poluvremena.

U drugom poluvremnu iako se očekivalo da naši momci krenu agresivno to su uradili gosti. Pet minuta su imali apsolutnu dominaciju a naš tim je izgledao bezidejno.U 52. minuti Pjanić je izveo korner a Džeko loše šutira glavom. Na drugoj strani pokušava i Christofi ali je Asmir Begović bio na mjestu.U 62. minuti Safet Sušić je u igru ubacio Hajrovića i Medunjanina, a vezni igrač Deportiva iz La Corune unio je živost u našu igru ali bez opasnosti po gol Kipra.I onda u 73. minuti novi šok na Bilinom polju. Sjajnu kontru su izveli Kiprani, lopta dolazi do Christofija koji sa 16 metara majstorskim udarcem pogađa mrežu Begovića za vodstvo Kipra od 1:2.

Naši momci su pokušali stići do izjednačenja, a dobar udarac Džeke glavom u 75. minuti odlazi pored gola Kipra. Nakon toga Edin Džeko šalje sjajnu loptu na desnu stranu prema usamljenom Vršajeviću koji očajno reaguje i sjajna prilika za naš tim je propala.U 81. minuti sjajna solo akcija Muhameda Bešića koji dodaje do Ibiševića. Strijelac jedinog gola za naš tim Ibišević odlično petom vraća loptu Bešić koju lažnjakom izbacuje dva igrača Kipra iz igre, šutira sjajno, golman je bio savladan ali je lopta umjesto gola pogodila prečku.

U 89. minuti sudija iz Ukrajine je dosudio penal za našu reprezentaciju nakon prekršaja nad Edinom Džekom. Loptu je namjestio danas očajni Miralem Pjanić i loše šutirao  tako da je golman Kipra odbranio njegov udarac.
Do kraja susreta naši momci nisu uspjeli da stignu do izjednačenja, pa su u svlačionicu ispraćeni uz zvižduke sa tribina, dok su gostujući igrači slavili na sredini terena.

Bosna i Hercegovina-Kipar 1:2

Stadion: Bilino polje, Gledalaca: 12.000, Sudija: Yevhen Aranovskiy (Ukrajina) ; Strijelci: Ibišević 5’ (BiH), Christofi 45’, 73’ (Kipar); Žuti kartoni:Prcić, Džeko (BiH); Efrem, Laban (Kipar)

Bosna i Hercegovina: Begović, Vršajević, Bičakčić, Šunjić, Lulić, Bešić, Pjanić, Sušić (od 62. Medunjanin), Prcić (od 62. Hajrović), Ibišević i Džeko (C).