Jadranski derbi : Mandžukić donio vrijedan bod Hrvatskoj (VIDEO)

14 Juna
18:00 2012

Selekcije Italije i Hrvatske podijelile su bodove u utakmici 2. kola Grupe C na Evropskom prvenstvu, odigravši 1:1, tako da izabranici Slavena Bilića nisu uspjeli već u ovoj fazi takmičenja osigurati četvrtfinale. Prvo poluvrijeme u potpunosti je pripalo fudbalerima Cesarea Prandellija. Prvu šansu imali su u trećoj minuti. Marchisio je uputio loptu na lijevo krilo za Giaccherinija, koji je prosljeđuje u sredinu kaznenog prostora gdje iz okreta Balotelli puca malo pored desne stative. Već u 11. minuti Cassano je s desnog krila pronašao Balotellija, čiji šut su blokirali odbrambeni igrači Hrvatske. Na odbijenu loptu Marchisio silovito šutira, a lopta odlazi nekoliko centimetara pored gola. Prvi put je Hrvatska nešto konkretnije pokušala napraviti u 15. minuti. Strinić odlično po lijevoj strani prolazi Maggija i ubacuje loptu u šesnaesterac Italijana, međutim, Mandžukić je bio kratak u skoku.

Minut kasnije Balotelli je opet okušao svoj udarac sa 18 metara, ali brani Pletikosa. Novu šansu za azurre imao je Cassano u 33. minuti, međutim, lopta je otišla pored gola. U 37. minuti Marchisio se našao sam pred Pletikosom, ali hrvatski čuvar mreže majstorski reaguje i u dva navrata spašava svoj gol. U nastavku, Rakitić je srušio Balotellija na desnom rubu šesnaesterca. Loptu je namjestio Pirlo i majstorski iz slobodnjaka pogodio za vodstvo azzurra u 39. minuti. U nastavku utakmice Hrvati su ušli mnogo agresivnije. U 47. minuti Modrić se našao u prilici, ali njegov slab šut bez problema hvata Buffon. Dva minuta kasnije ponovo je Modrić u akciji, a njegov udarac sa 18 metara završava iznad gola Italijana. Vrlo brzo su se azzuri stabilizirali i preuzeli inicijativu. U 61. minuti ponovo je u centru pažnje Balotelli koji je silovito šutirao sa 20-ak metara malo iznad gola. Nakon niza neuspjelih pokušaja, Hrvati su uspjeli izjednačiti u 72. minuti. Strinić je sa lijeve strane uputio centaršut u šesnaestarac Italijana, a Mandžukić je bio precizan i postigao treći pogodak na EP. Do kraja utakmice imali su Italijani šansu za novo vodstvo preko Montoliva u 76. minuti, a Pletikosa je ponovo bio na visini zadatka. Do kraja susreta bilo je nekoliko prilika na obje strane, međutim, rezultat je ostao nepromijenjen.U posljednjem kolu grupne faze Hrvate očekuje utakmica sa Špancima, dok će Italijani snage odmjeriti sa Ircima.(Kliker.info-Oslobođenje)