Ćirini ratnici ipak poraženi od Turske u Istanbulu

11 Oktobra
17:32 2008

Naša fudbalska reprezentacija večeras je poražena u Istanbulu od Turske (1:2) u trećem kolu kvalifikacija za SP. Poveli smo sa 1:0, imali prednost na poluvremenu, a onda u prvom dijelu drugog poluvremena odigrali katastrofalno i izgubili veliku priliku da nparavimo ogroman korrak na Munijalu koji će se igrati u Južnoafričkoj Republici 2010. godine.Turci su dominirali na sredini terena, a kuriozitet meča je i naš mladi Edin Džeko. Napadač Wolfsburga nakon što je zabio njima, to je učinio i nama, a kod drugog gola Turaka ostavio je igrača na kojeg je trebao paziti kod centaršuta, pa se njegov večerašnji nastup može nazvati “od junaka do tragičara”, Ipak, poraz je ovo sa kojim nismo izgubili šanse za plasman na SP i u slučaju pobijede nad Armenijom u srijedu u Zenici opet smo u igri.   Naši su dobro otvorili utakmicu. Nisu podlegli pritisku, kontrolisali su igru, a i zaprijetili golu Demirela već u 5. minutu. Salihović je došao do lopte iskosa sa lijeve strane u šesnaestercu domaćih, no oklijevao je i nije uspio šutirati. Prvu šansu Turci su imali u 12. minutu. Nakon kornera Cetin je bio najviši pored tada uspavane naše odbrane, ali srećom njegov udarac otišao je pored desne stative gola Kenana Hasagića. Duel Spahića i Salihovića sa Kazim KaizmomTri minuta kasnije Muratović griješi, lopta dolazi do Sariogua, a ovaj iz prve topovski puca. Ipak, lopta završaa iznad prečke, na opštu tugu Turaka, a našu radost. Premijerno mi smo šutirali ka Demirelu minut kasnije. Tačnije Misimović je oprobao nišanske sprave sa čak 27 metera od njihovog gola čija je mreža ostala netaknuta. U 21. Minutu ništa značajno na terenu, ali na tribinama da! Naših oko 2.000 navijača napravilo je bakljadu. Lijep dekor na stadionu, ali zbog toga naš Savez će biti kažnjen od strane Disciplinske komisije FIFA. U blagoj terenskoj inicijativi Turske, BiH je izvela napad sa lijeve strane. Sudija Voktor Kassai dosudio je prekršaj, a onda…

0:1 Džeko (27).

Misimović je centrirao desnom nogom, u skoku fantastični Džeko bio brži i viši od golmana Demirela koji je zaplivao u prazno. Džeko je šutirao glavom i loptu poslao u ebranjeni gol za veliko slavlje naših navijača na Inonu stadionu i miliona Bosanaca i Hercegovaca u domovini i inostranstvu.Dva minuta kasnije 100 postotna prilika za nas. Berberović se ubacio iz drugog plana po desnom boku odigrao povratnu loptu ka Ibričiću, ali je ovaj oklijevao i Cetin je otklonio opasnost za Turke. Potom inicijativu preuzimaju “crveni”. Mevlut Cetin je šutirao, a Hasagić bio siguran u 40. Minutu. Čeiti minuta kasnije isti igrač napravio nam je probleme. Bio je usamljen, ali glavom loptu poslao pored gola. U sudijskom vremenu prvog poluvremena Turci su opsjedali naš gol. Berrberović je srećom sa gl linije loptu izbio u polje, a u nastavku akcije Turci su tražili penal zbog navodnog igranja rukom kapitena Spahića, na što im je Kassai odmahnuo rukom. Poslije prvih 45. minuta na semaforu je pisalo sjajnih 0:1!
U nastavku Turci prijete već u 46. minutu, a potom i totalno opsjedaju naš gol. Pukli smo u 51. minutu.

1:1 Džeko (autogol – 51).

Turci su postigli gol, gotovo na identičan način kako su ga i primili. Centrirao je Sarioglu, a Džeo loptu zakačio glavom. Hasagić je loše procijenio let lopte, zaplivao u prazno, a onda završila u našem golu za delirij na Inonuu. Samo što su izjedančili Turci i dalje jurišaju ka našem golu. Imali su 100 pototnu priliku. U petercu u gužvi sa noge Damjanović skida loptu Mevlut Cetinu, a ona dolazi do Sarioglua, koji snažno šutira, a Hasagić u padu nogom izbija loptu sa gool crte. U 63. Minutu Terim na teren šalje Halila Altintopa, a Blažević Ibiševića. Pogodio je ovaj prvi. Tri minuta kasnije nakon što je Altinop unio dodatnu živost u njihovu igri, oni i vode.
2:1 Erdinc (66).
Turci izvode slobodan udarac. Dubinskom lptom Sarioglu pronali Cetina na vrhu našeg peterca kojeg je zaboravio Džeko. On je glavom vratio loptu ka Altintopu i Erdincu, a Hasagić je na kratko rukom odbio, no na nju natrčava Erdinc koji udara glavom i zakucava u naš gol. Opet delirij na Inonuu.Halil Altintop dva puta je prijetio prvo Hasagiću koji je sjajno odrbaio, pa zbog povrede morao izači sa terena. Zamijenio ga je Brašnić koji je ukrotio udarac pomenutog igrača u 77. minutu.

Turska – BiH 2:1
0:1 Džeko (27), 1:1 Džeko (autogol – 51), 2:1 Mevlut Erdinc (66).
ISTANBUL / Turska – Stadion "Inonu". Gledalaca: 32.000. Žuti kartoni: Kazim Kazim (Turska), Radeljić, Pjanić (BiH).
Turska: Volkan, Sabri, Servet, İbrahim Kas, Hakan Balta, Kazım, Aureli, Ayhan  (od 64. Halil Altintop), Arda, Mevlut Erdinc (od 80. Yusuf), Batuhan (od 39. Nuri). Selektor: Fatih Terim.

Bosna i Hercegovina:
Hasagić (od 75. Brašnić), Damjanović, Spahić, Radeljić, Salihović, Rahimić, Berberović, Misimović, Muratović (od 81. Pjanić), İbričić (od 64. Ibišević), Džeko. Selektor: Miroslav Ćiro Blažević.
Sudija: Viktor Kassai (Mađarska)
U posljednjeg deset minuta igre naši su krenuli odlučno ka golu Turaka, ali nažalost inicijativa nije urodila plodom. U 83. Minutu Ibišević je iskosa sa desne strane ušao u kazneni prostor i sa pet šest metara katastrofalno šutirao. Šansu za remi prokockao je i Salihović, pa smo se morali pomiriti za porazom.