Infarkt finiš u Tbilisiju : Mirzino jato izborilo učešće na EP u Sloveniji

05 Septembra
18:09 2012

Košarkaši Bosne i Hercegovine, gostovali su večeras u Areni sportova u Tbilijsu, gdje su igrali novi meč kvalifikacija za odlazak na Eurobaset 2013, koji se igra u Sloveniji. Naši momci su jako rezonski otvorili meč.Dobro smo se branili, bili smo efikasni u napadu, ali problem su nam predstavljani brojni ofanzivni skokovi koji su uzrok tome što se u prvoj četvrtini nismo uspjeli odlijepiti rezultatski.Ipak, metoda Ace Petrovića, u kojoj je dosta rotirao početnu petorku, urodila je plodom. Teletović je bio totalno odjsečen, ali Zac Wright i Ante Mašić su nadomijesitli njegovo čuvanje, te su dosta problema pravili Gruziji, pred oko 9000 gledalaca u dvorani. Pachulia i Sanikize su bili prosto nezaustavljivi u redovima domaćih, ali mi smo imali Wrighta i Mašića, koji su pravili dar-mar odbrani domaćih. Poluvrijeme je okončano predošću domaćih od 43:40, ali najviše zahvaljujući seriji 8:0 u posljednjih 40 sekundi druge četvrtine. U nastavku, dosta bolja i spektakularnija košarka. Kikanović je dominirao reketom u napadu, a priključio mu se i Teletović koji je vezao odbranu i napad.

Dosta lepršava košarka u trećoj četvrtini bila je zaista praznik za oči, a rezultat je bio konstantno u egalu. Onda kada bi ”zagustilo”, djelovao je nepogrješivi Zack Wright, koji je do sredine treće četvrtine imao preko 20 upisanih poena u našem timu, a Mašić je također bio van svih statistika, jer su mu trojke ulazile ”kao kap”, a kada je najviše trebalo, Đedović i Teletović su mu pridružilil.Ruku na srce, nakon fenomenalne posljednje četvrtine u Skenderiji protiv Holandije, ovo je bila jedna genijalna izvedba naših košarkaša, koji su poraženi jedno u skakačkom smislu. Treći period okončan je rezultatom 74:72, a ponovo su Gruzijci napravili seriju od 4:0, koja im je dala prednost uoči posljednjih 10 minuta. Wright je sjeo na klupu, a Avdibegović je ušao umjesto njega. Potez koji je značio jako hrabru igru igrača Bosne ASA-e, koji je pogodio trojku i otvoren šut, te nadomjestio odmor novopečenog Bosanca.Pet minuta prije kraja meča, Trojkom Teletovića i unutrašnjim košem Kikanovića imali smo pet razlike, i psihološku prednost na našoj strani.Đedović, Wright, Kikanović i Teletović su na četiri minute do kraja imali po četiri faula. Čekala nas je još jedna infarkt završnica.

Teletovićevo iskustvo je bilo presudno. Dva puta su ga Gruzijci faulirali na liniji za tri poena, a naš košarkaš je pogodio pet od sedam. Kikanović je završio meč sa 16 poena, odigrao je bez promašaja,ali je isljučen zbog pet faulova. Šta god da domaći uradili, imali smo odgovor na to. Moramo spomenuti jako, jako diskutabilno suđenje glavne trojke na meču, koja je sigurno dva puta po četvrtini ”dala vjetar u leđa” Gruzijcima.No, Ante Mašića to nije interesovalo kada je dvije minute do kraja pogodio trojku za 97:91. Ipak, Sinanoviću je dosuđena nepostojeća peta lična greška, ali je zaradio i tehničku grešku na 1:40 do kraja susreta, i četiri razlike za naš tim. Ipak, pogođena tri od četiri bacanja i napad, meč je prešao na stranu Gruzije, ali je Ante Mašić na drugoj strani pogodio oba bacanja. 100:99, za domaće a minuta je bila do kraja.Pogodio je Đedović, i dobio slobodna bacanja, imali smo 100:102, ali je Gruzija u narednom napadu pogodila tricu, 103:102. Mirza Teletović je potom preko dvojice igrača pogodio trojku i dao nam dva razlike, i 21 sekundu do kraja. Malo je reći, infarkt završnica, drama … koje su otišle na našu stranu. Odbranili smo posljednji napad, a Mirza je sve završio sa linije za slobodna bacanja, za 103:107.Na koncu je ipak Mirza Teletović bio naš najefikasniji košarkaš, sa 25 poena, Wright je ubacio 23, Mašić 21, Kikanović 16, a Đedović 15. Kod poražene ekipe, najbolji je bio Markioshvili sa 23 poena, dok je Pachulioa ubacio 21.  (Kliker.info-SC)