Hrvati prejaki za »Zmajeve«

23 Januara
22:47 2015

ZmajeviKatar3Rukometna reprezentacija nije uspjela da se od Svjetskog prvenstva u Kataru oprosti pobjedom jer je u posljednjem nastupu poražena od Hrvatske sa 28:21 (8:17).Razočaravajući poraz od Tunisa koji im je šanse za prolazak u osminu finala sveo na domen teorije ostavio je traga i na meču 5. kola Grupe B, pa izabranici selektora Dragana Markovića nisu mogli da pariraju timu Slavka Goluže.

BiH je u drugu fazu mogla da prođe jedino ako pobijedi Hrvatsku, a Iran iznenadi Tunis. Ipak, Tunišani nisu dopustili iznenađenje, bilo je 30:23, što je značilo da je prvo istorijsko rukometno SP za “zmajeve” završeno.”Kockasti” su od prve minute bili u vođstvu, a kako su minute prolazile prednost se povećavala, pa je tri minute prije kraja prvog poluvremena bilo 10 razlike (17:7), a do odlaska BiH je postigla jedan gol. U nastavku je BiH, predvođena Muhamedom Toromanovićem i Josipom Perićem, smanjila zaostatak, ali Hrvati, koji su igrali sa drugom postavom, igrali su onoliko koliko treba za sigurnu pobjedu. Kod pobjednika najefikasniji je bio Igor Karačić sa sedam golova, a na drugoj strani se istakao Toromanović, sa takođe sedam golova, te Perić sa pet.

Hrvatska će u osmini finala igrati protiv Brazila.

Reprezentacija Španije se u drugu fazu plasirala bez ijednog poraza i prolaz u četvrtfinale će tražiti protiv Tunisa. Španci su peti trijumf, kojim su najavili ozbiljne ambicije za najviši plasman, ostvarili protiv Slovenije 30:26. Katar je u petak porazio Bjelorusiju, u četvrtfinalu igra protiv Austrije, dok će Slovenija na megdan Makedoniji.Dan ranije je kompletirano četvrto kolo SP u Kataru i u grupama C i D, a reprezentacije Danske, Francuske i Češke ostvarile su pobjede. Francuzi su bez većih problema pobijedili Alžir sa 32:26 i napredovali u osminu finala, dok je Alžir bez boda i nastupiće u Prezident kupu.

U istoj grupi Češka je deklasirala selekciju Islanda sa 36:25, a borbu za četvrto mjesto između te dvije selekcije odlučiće posljednje kolo. Bila je to senzacija Čeha ne toliko zbog pobjede nad Islandom, koliko zbog načina na koji su to ostvarili. Dosad očajna Češka, koja je izgubila sve utakmice, doslovno je pregazila Island. Česi sada imaju dva, a Islanđani tri osvojena boda. Švedska je remizirala s Egiptom rezultatom 25:25.

U susretima Grupe D Danci su pobijedili selekciju Rusije sa 31:28 i osigurali plasman u osminu finala takmičenja, a Nijemci su pobijedili Argentinu sa 28:23. Poljaci su u istoj grupi slavili protiv Saudijske Arabije sa 32:13.Njemačka i Poljska takođe su osigurale plasman u osminu finala, dok će se za posljednje mjesto koje vodi u osminu finala boriti Argentina i Rusija.

Danska je savladala Rusiju i dovela je u situaciju da ako misli proći u osminu finala mora pobijediti Argentinu u posljednjem kolu. Rusi su počeli dobro, imali gol-dva prednosti na samom početku, ali najviše zbog toga jer Landin na golu nije mogao ništa da odbrani. Međutim, kada je požeo da zaustavlja šuteve protivnika, bio je to nagovještaj lošeg kraja za Rusiju. Pri rezultatu 8:8, Danci su napravili seriju 8:0 i stekli ogromnu prednost, a Rusi su 13 minuta bez postignutog gola srušili negativni rekord ovog turnira. U nastavku su Danci spustili gas i Rusi su na kraju došli do poraza.

U subotu su na programu mečevi 5. kola u grupama C i D, a u nedjelju već kreću utakmice osmine finala po sistemu prvoplasirani jedne grupe sa četvrtoplasiranim iz druge grupe i tako redom, a ukrštaju se grupe A i B, te C i D.