Historijski uspjeh : Zrinjski u produžecima slomio Utrecht i prošao u 3. kolo kvalifikacija Evropske lige (Video)

02 Augusta
04:52 2019

Fudbaleri mostarskog Zrinjskog plasirali su se u 3. kolo kvalifikacija Evropske lige, nakon što su u Mostaru poslije produžetaka savladali Utrecht rezultatom 2:1. Nakon regularnog dijela utakmice, baš kao i u prvom susretu u Holandiji bilo je 1:1.

Prvo poluvrijeme proteklo je u terenskoj nadmoći Holanđana, ali Zrinjski je odlično stajao na terenu i gotovo potpuno je neutralizovao napade Utrechta.

Prvu ozbiljniju šansu Utrecht je imao tek u 18. minuti. Kerk se namjestio na šut sa 15 metara, ali je Brkić sjajno intervenisao. Na drugoj strani bilježimo solidan udarac Hadžića iz velike udaljetnosti, ali Jensen je bio priseban.

U 32. minuti holandski tim je izveo brz napad, ali udarac Černog nije bio veća opasnost po gol bh. viceprvaka. I onda, u 43. minuti Šovšić je fenomenalno proigrao Čirjaka, koji je bio sam na 15 metara, ali je iz odlične pozicije šutirao pored gola.

Kazna je vrlo brzo uslijedila. U posljednjoj minuti prvog poluvremena dosuđen je sumnjiv prekršaj za Utrecht sa vrha šesnaesterca. Gustafson je uzeo loptu i šutirao po sredini, ali Brkić je vrlo slabo reagovao i lopta je završila u mreži za 0:1. Bio je to šok za Mostarce, koji su i pored dobre igre u prvom dijelu, u nastavku morali juriti rezultat.

Aktuelni vicešampion u BiH je u nastavku igrao dosta ofanzivnije, te je u najmanju ruku bio potpuno ravnopravan favorizovanim Holanđanima.

Utrecht je u dva navrata opasno prijetio u 54. minuti. Prvo je Černy izblokiran u dobroj poziciji, a u nastavku akcije Maher je šutirao pored gola. Dvije minute kasnije Mandić je oboren u šesnaestercu gostiju, ali nije bilo penala za Zrinjski i pored protesta domaće publike.

Govedarica je u 59. minuti dobro šutirao iskosa sa 16 metara, ali Jensen je odlično odbranio. Konačno, moastrski tim je potpuno zasluženo izjednačio u 66. minuti. Bila je to sjajna akcija po desnoj stani. Mandić je ostavio loptu za Kadušića koji je centirao, a u maniru rasnih strijelaca Hadžić je postigao izvanredan gol udarcem iz prve za 1:1 i erupciju oduševljenja Pod Bijelim brijegom.

Do kraja regularnog dijela utakmice nije bilo pravih šansi, iako su obje ekipe imale nekoliko solidnih napada. Ostalo je 1:1, a s obzirom da je i prvi meč tako završio, ušlo se u produžetke.

Iz prvog produžetka vrijedilo je izdvojiti šansu za goste u 96. minuti. Gustafson je fenomenalno izveo slobodan udarac sa 25 metara, ali Brkić je panterskom intervencijom izvadio loptu ispod prečke i iskupio se za primljeni gol. Tičinović je na drugoj strani u padu glavom šutirao, ali bez problema za Jensena.

U drugom produžetku ništa nije slutilo da će pasti gol, jer su obje ekipe izgledale prilično umorno, a onda u 112. minuti nakon jednog pasa Šovšića, slabo je reagovala odbrana gostiju na čelu sa golmanom Jensenom. Prvo je lopta nakon intervencije jednog odbrambenog igrača Utrechta pogodila preečku, nakon čega je Jensen kratko uhvatio, ali ispala mu je iz ruku ravno na nogu Mandića, koji je iz blizine poslao u mrežu za 2:1.

Do kraja Utrecht nije imao snage da dođe do poravnanja, pa je Zrinjski slavio sa 2:1, ostvarivši najveću evropsku pobjedu u historiji. Mostarski klub je prošao u 3. kolo kvalifikacija Evropske lige gdje će igrati protiv švedskog Malmoa.

Stadion: Pod Bijelim brijegom. Gledalaca: 6000. Sudija: Antti Munukka (Finska). Žuti kartoni: Jakovljević, Čurjurić (Zrinjski); Maher, Troupee (Utrecht).

Zrinjski: Brkić, Kadušić, Jakovljević, Barbarić, Rugašević; Čirjak (od 58. Čurjurić), Rustemović (od 78. Pezer), Šovšić, Mandić, Govedarica (od 87. Tičinović), Hadžić.

Utrecht: Jensen, Klaiber (od 87. Troupee), Bergstrom, Janssen, Guwara, Maher, Gustafson, Van de Streek, Cerny (od 68. Abass), Lonwijk (od 80. Van Overeem), Kerk (od 106. Emanuelson).