Francuska u šoku : Portugal i bez Ronalda do titule prvaka Evrope! (Video)

11 Jula
00:23 2016

portugal001Reprezentacija Portugala novi je prvak Starog kontinenta nakon što je u finalu Evropskog prvenstva pobijedila sa 1:0 reprezentaciju Francuske golom Edera u drugom produžetku.

Džaba Francuzima što su u posljednjih 10 mečeva, do večerašnjeg finala, bili bolji od Portugalaca, džaba što su gosti bili oslabljeni za neigranje najboljeg igrača Cristiana Ronalda, džaba što su imali najboljeg strijelac turnira – večeras je bilo suđeno da trofej osvoji reprezentacija koja je u sedam mečeva pobijedila svega jedan u regularnih 90 minuta. Francuzi jesu bili bolji, ali je prevagu napravio stari lisac, selektor Fernando Santos koji je svojom taktikom i pogođenim izmjenama donio prvi međunarodni trofej Portugalu.

Utakmica na stadionu Stade de France počela je kako se i očekivalo – visokim presingom domaćina koji je dominirao u šansama i posjedu. Portugalci su svoju priliku čekali iz kontra napada.

U 10. minutu najbolja šansa prvog poluvremena. Strijelac šest pogodaka na EP-u, Antoine Griezmann šutirao je glavom sa nekih 10 metara od gola, ali je njegov pokušaj, koji je išao pod rašlje, paradom odbranio Rui Patricio.

U 25. minutu šok za sve navijače Portugala. Ronaldo je pokazao prema klupi da ne može nastaviti i sa suzama u očima iznesen je sa terena.Umjesto njega u igru je ušao iskusni Ricardo Quaresma.

Povreda najboljeg igrača kao da je ohrabrila tim Fernanda Santosa koji sve više igra na francuskoj polovini. Ipak, novu dobru šansu ponovo imaju “Galski pijetlovi”, tačnije Moussa Sissoko, koji u 34. minutu testira čuvara mreže Portugala. Particio ponovo dobro brani.

Do kraja poluvremena igra se dinamično, ali bez konkretnih prilika.

Nastavak susreta je u početku više ličio na partiju šaha nego na nogometnu utakmicu. Francuzi i dalje imaju incijativu, ali bez prevelikog rizika. Portugalci sa druge strane su igrali kao da im je taktika izvući neriješeno i onda na penalima okušati sreću.

U 58. minutu selektor Didier Deschamps mijenja Payeta umjesto kojeg ulazi Kingsley Coman. Upravo novi igrač je u 66. minutu bio ključan u najboljoj šansi drugog poluvremena kada je ubacio jednu loptu sa lijeve strane, a Griezmann je promašio cijeli gol sa nekih pet metara.

Kako se bližio kraj regularnih 90 minuta Francuzi su sve više stezali obruč oko portugalskog gola. Coman se pokazao kao pravi potez jer je bio najbolji igrač na terenu. Portugalcima je pravio probleme sa svih strana.

79. minut je donio prvi šut “evropskih Brazilaca” u okvir gola domaćina. Nani je ubacivao/šutao sa desne strane, a golman Hugo Lloris je vrhovima prstiju odbranio loptu koja se odbila do Quaresme. Međutim, njegov pokušaj da makazicama zabije gol osujetio je francuski čuvar mreže.

Sissoko, koji će zbog svojih igara nakon turnira najvjerovatnije napustit Newcastle, topovskim šutom gađao je sa 25 metara gol gostiju. Patricio je samo uspio da odbije loptu u stranu.

Kakva šansa u 90. minutu za Andre-Pierra Gignaca koji sa tri-četiri metra pogađa stativu. Napadač je “poslao po ćevape” Pepea, ali nije bio do kraja skoncentrisan.

Regularni dio meča završen je sa 0:0.

Prvi produžetak nije ponudio posebnu dramu, dok je u drugom Eder sjajnim šutem sa dvadesetak metara savladao Huga Llorisa u 109. minuti i doveo Portugal u vodstvo. Zanimljivo Eder je postigao gol protiv reprezentacije zemlje u kojoj je ove sezone zarađivao hljeb igrajući za Lille.