Evropsko prvenstvo ponovo propuštamo : Sjeverna Irska nakon penala bolja od Zmajeva

09 Oktobra
01:42 2020

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u polufinalnoj utakmici baraža za odlazak na Evropsko prvenstvo odigranoj na Grbavici protiv selekcije Sjeverne Irske poražena je nakon penala rezultatom 3:4 . U regularnom dijelu meča i nakon produžetaka bilo je 1:1.

Zmajevi su u uvodnih desetak minuta izvršili veliki pritisak na gol gostiju, a dobru igru su krunisali u 14. minuti. Cipetić je sjajno prošao po desnoj strani i odigrao je povratnu loptu na desetak metara gdje je bio Krunić, a vezista Milana je plasiranim udarcem pogodio mrežu za 1:0.

Samo dvije minute kasnije Irici su mogli do izjednačenja. Nakon ubačaja sa desne strane Magennis je visoko skočio i šutirao glavom iz blizine, ali Šehić je panterski reagovao i spasio čist gol.

Sjeverna Irska je potom zaigrala malo otvorenije i sve češće su bili pred našim golom, ali u 24. minuti moglo je biti 2:0.

Pjanić je sjajno šutirao sa 25 metara, ali lopta je prohujala pored stative. Irski golman je samo pogledom ispratio ovaj udarac.

Još jednu lijepu akciju naše reprezentacije vidjeli smo u 34. minuti. Džeko je majstorski primio loptu na grudi i odložio je za Krunića koji je iz dobre siitacije šutirao ravno u Peacock-Farrella.

U samom finišu prvog dijela gosti su imali veliku šansu da poravnaju. U 45. minuti nakon novog centaršuta opta je došla do Davisa koji je bio gotovo sam na petercu, ali njegov udarac je izblokiran u posljednji čas i lopta je otišla u korner.

Nakon jedne dubinske lopte slabo je reagovao Cipetić, a zatim i Saničanin nakon čega je lopta došla do McGinna koji je iz blizine pogodio za 1:1.

Početak drugog poluvremena apsolutno je pripao Ircima koji su nas primorali na defanzivu. Sve jače su pritiskali, a u 53. minuti su izjednačili.

Nakon jedne dubinske lopte slabo je reagovao Cipetić, a zatim i Saničanin, nakon čega je lopta došla do McGinna koji je iz blizine pogodio za 1:1.

Nova velika prilika za Irce viđena je u 56. minuti. McGinn je poslije centaršuta sa lijeve strane u padu glavom šutirao, ali pored gola. Već u narednoj akciji Zmajeva Krunić je imao sjajnu šansu. Prošao je kroz odbranu Iraca, ali sjajno je odbranio Peacock-Farrell.

Gosti su potom izveli brzu kontru i zamalo su stigli do potpunog preokreta. Nakon povratne lopte izblokiran je udarac Davisasa desetak metara, a potom i Lewisa.

Igralo se potpuno otvoreno na obje strane, a Pjanić je u 62. minuti sjajno izveo slobodan udarac, ali prečka je spasila Sjevernu Irsku.

Brza i lijepa akcija našeg tima viđena je u 64. minuti. Džeko je proigrao Hadžiahmetovića koji je rezantno šutirao sa vrha kaznenog prostora, ali Peacock-Farrell je odlično odbranio.

U 67. minuti lijepo su kombinovali Džeko i Krunić, a udarac našeg veznjaka završio je u rukama golmana Iraca. Šanse pred golom Sjeverne Irske nastavile su da se redaju. U 69. minuti Pjanić je fenomenalno pronašao Džeku koji je šutirao iz prve, ali zamalo preko gola.

Do kraja regularnih 90 minuta nije bilo šansi, pa se ušlo u produžetke.

Prvu šansu u produžetku imala je Sjeverna Irska. Jones je odlično šutirao sa 20-ak metara, ali Šehić je još bolje odbranio. Na drugoj strani uzvratio je Višća. Gojak ga je lijepo uposlio, fudbaler Basaksehira je šutirao iskosa, ali dobro je reagovao Peacock-Farrell.

U drugom produžetku nije bilo šansi, pa su odlučivali jedanaesterci.

Pjanić je bio siguran u prvoj seriji, ali uzvratio je Dallas. Na početlu druge serije Peacock-Farrel je odbranio udarac Hajradinovića, a Lafferty je bio siguran za 1:2. Višća je samo pogodio prečku u trećoj seriji, ali je i Saville šutirao visoko preko gola i zadržali smo nadu. Hotić je uspio realizovati penal u četvrtoj seriji, ali nažalost i Washington je bio siguran. Džeko je izjednačio na 3:3, ali su Irci imali penal za pobjedu. Boyce je preuzeo odgovornost i odveo svoju reprezntaciju u finale.

Bosna i Hercegovina – Sjeverna Irska 1:1 / 3:4 penali (Krunić 14’ / McGinn 53’)

Stadion: Grbavica. Gledalaca: 1.800. Sudija: Antonio Mateu Lahoz (Španija). Žuti kartoni: Hadžiahmetović, Kolašinac, Pjanić (BiH); Davis (Sjeverna Irska).

Bosna i Hercegovina: Šehić, Cipetić, Ahmedhodžić, Saničanin, Kolašinac (od 118. Hajradinović), Pjanić, Hadžiahmetović (od 83. Gojak), Cimirot (od 106. Cimirot), Krunić (od 88. Hotić), Višća, Džeko. Selektor: Dušan Bajević.

Sjeverna Irska: Peacock-Farrell, J. Evans, Cathcart, McNair (od 90. Thompson / od 120. Boyce), Lewis, Seville, S. Davis, C. Evans (od 73. Whyte), Dallas, Magennis (od 90. Lafferty), McGinn (od 82. Jones / od 120. Washington). Selektor: Ian Baraclough.