Evropski derbi SP : Njemački stroj ponizio Engleze (VIDEO)

27 Juna
16:10 2010

U velikom derbiju Njemačka je ubjedljivo bila bolja od Engleske sa 4:1 . Gordi Albion je potučen do nogu, mlada reprezentacija Njemačke im je očitala pravu nogometnu lekciju, a za oporavak će Englezima trebati mnogo vremena.U prvom poluvremenu je Njemačka odigrala odlično, povela sa 2:0, onda se Engleska vratila u igru golom Upsona. Ključni momenat utakmice zbio se u 38. minuti. Ono što se Nijemcima desilo 1966. godine kada je sovjetski sudija priznao gol Englezima kada lopta nije prešla gol liniju, danas se vratilo Englezima. Lampard je postigao pogodak, lopta je prešla gol liniju, ali ga sudija Larronda i njegov pomoćnik Espinoza nisu priznali. Elf je od početka meča nametnuo svoj ritam igre. Već u 5. minuti utakmice Njemačka je preko Mesuta Oezila mogla doći do vodstva, ali je David James odlično reagovao i spasio siguran pogodak. Njemačka je u prvih dvadeset minuta imala više loptu u svojim nogama, više je bila na polovici Engleza. Engleska je bila vrlo loša, a potvrda toga je stigla u 20. minuti kada je Miroslav Klose pedesetim golom u reprezentativnom dresu pogodio za 1:0. Pet minuta kasnije Engleska je preko Garetha Barryja uputila prvi udarac ka golu Manuela Neura, ali je golman Elfa bio na mjestu. U 30. minuti je Oezil imao odličnu šansu, ali James brani. Dvije minute kasnije Njemačka je, ipak, udvostručila svoju prednost. Mueller i Oezil su duplim pasom izbacili englesku odbranu, a Podolski na asistenciju Muellera postiže četrdeseti pogodak za reprezentaciju i povisuje na 2:0. Englezima je trebalo pet minuta da se oporave od šoka i smnaje rezultat. Nakon prvog kornera na utakmici Gerrard je odlično uposlio Upsona koji korsiti istrčavanje Neuera u prazno i glavom pogađa za 2:1. Minutu kasnije Engleska je postigla pogodak. Frank Lampard je postigao sjajan pogodak, ali sudija ga nije priznao jer nije vidio da je lopta prešla gol liniju. Ostalo je 2:1.

Minutu kasnije Lukas Podolski se odlično oslobodio svojih čuvara i šutirao sa dvadeset metara, ali je lopta završila malo pored lijeve stative Jamesova gola. Na poluvrijeme se otišlo vodstvo Njemačke sa 2:1. Bilo je to najbolje prvo poluvrijeme na SP-u, posebno zadnjih petnaest minuta. Početak drugog dijela utakmice pripao je Englezima koji su uputili nekoliko šuteva ka golu Manuela Neuera. U 51. minuti je Frank Lampard sjajno šutirao sa dvadeset metara, ali je lopta pogodila prečku. Gerrard je dva puta pokušao iz daljine, ali oba puta pored gola, dok je u 57. minuti Defoe izašao sam ispred Neuera, ali je golman Schalkea u posljednji trenutak intervenisao. Njemačka je prvi udarac u nastavku uputila u 60. minuti kada je u izglednoj prilici bio Mueller, ali je lopta otišla pored gola. Dvije minute kasnije je šutirao Schweinsteiger, ali je lopta ponovo završila zamalo pored gola. U 67. minuti su Nijemci zabili treći pogodak. Mueller, Podolski i Schweinsteiger su istrčali sjajnu kontru koju je u gol pretvorio Mueller, danas najbolji igrač Elfa. Minutu kasnije je Mueller mogao postići drugi pogodak, ali je slabo zahvatio loptu i ona je završila pored gola. Ono što je tada propustio, Thomas Mueller je ispravio u 70. minuti. Ponovo je Elf izveo sjajnu kontru, Mesut Oezil je uposlio Muellera koji pogađa 4:1. Minutu kasnije Low je izveo Muellera i Klosea, a u igru je ubacio Trochowskog i Gomeza. Očito je imao namjeru da odmori Muellera i Klosea za četvrtfinale. Engleska je imala priliku da smanji rezultat u 80. minuti kada je Steven Gerrard ušao u kazneni prostor i šutirao, ali je Manuel Neuer odlično odbranio i izbacio loptu u korner. Posljednjih deset minuta utakmice Engleska nije ni pokušavala doći do pogotka, dok je Njemačka mirno privodila meč kraju. Jedino vrijedno spomena je bio je šut Gerrarda iz daljine, ali pravo u ruke Neuera. Njemačka je odigrala savršenu utakmicu u kojoj je pokazala da je spremna za najviše stvari, a Thomas Mueller je danas doživio potvrdu najviše klase. Njemačka je nakon Gerda dobila novog velikog Muellera. Englezima slijedi veliki remont. Fabio Capello nije ispunio očekivanja i slijede mu teški dani u kojima će se engleski mediji iživljavati nad njim.    (Kliker.info-SportSport)