Evropa liga : Tri gola u epskom preokretu, Sevilla slavi novi pehar (Video)

18 Maja
23:00 2016

Gameiro1Obično se za utakmice u velikim finalima kaže da su bile loše jer je važnost dvoboja učinila svoje, ali nikakve potrebe za alibijima u vidu sličnih frazetina – večeras nije bilo. Sevilla je ponovo osvojila Evropa ligu u fantastičnoj utakmici i nakon epskog preokreta u pobjedi od 3:1 nad Liverpoolom u Bazelu.

Redsi su u meč ušli kao blagi favoriti uprkos sjajnoj tradiciji Andalužana u ovom takmičenju. Uvijek je teško odbraniti naslov, a kada to napravite dvaput kao što je uradil Sevilla, onda je pobjeda još vrijednija, slađa…

Englezi su bolje otvorili meč pogotkom prepoređenog Daniela Sturidgea u 35. minuti. Bio je to lijep pogodak koji je podsjetio na zlatno doba karijere brzonogog napadača. U obostrano opreznoj igri uz pogodak Liverpoola, meč su u prvom periodu obilježile loše odluke sudije Jonasa Erikssona. Utisak je da su dvije odluke poremetile balans kompletnog meča jer da je u barem jednom od dva sporna momenta, pokazao na bijelu tačku, ko zna kakav bi konačan rezultat meča bio.

Premda se u nastavku nakon vodstva Redsa očekivala taktička dominacija Jurgena Kloppa, uslijedio je šamar historijskih razmjera i nevjerovatan preokret španskog predstavnika i apsolutnog vladara Evropa lige. Već u prvom minutu nastavka, Kevin Gameiro pogodio je za poravnanje da bi Coke s dva lijepa gola kreirao potpuni preokret i osigurao pobjedu svom timu.

Englezi su na treći pogodak Seville imali šta reći, sumnjiva pozicija odvela je Kloppa praktično na megdan pomoćnom sudiji, ali odluka je ostalo ista – 3:1 za Sevillu. Tako je ostalo i do kraja meča, velika, sjajna pobjeda Španaca u jednom od najboljih finala evropskih takmičenja posljednjih godina.

Bio je ovo peti trofej za Sevillu u Evropa ligi, treći zaredom. Zanimljivo, u cijeloj historiji kluba samo su jednom bili prvaci svoje države. Liverpool je tako ostao i bez Lige prvaka u narednoj sezoni. Sevilla nije, Unai Emery zna kako se igraju finala ovog takmičenja, a nastupi u grupnim fazama Lige prvaka njegovom timu dolazi kao neka vrsta kvalifikacija za omiljenu Ligu Evrope. Ko zna, možda će tako biti i naredne sezone.