Eurobasket 2009 : Velika pobjeda nad Izaelom u proključalom Mejdanu

06 Septembra
21:33 2008

U proključalom Mejdanu, Bosna i Hercegovina savladala je Izrael i vratila se u igru za plasman na Eurobasket 2009."Ovo je velika pobjeda, prije svega Tuzle.", rekao je selektor Bajramović na press konferenciji nakon susreta, još uvijek vidno pod utiskom spektakularne atmosfere koju su navijači stvorili u Mejdanu.Dvorana u Tuzli bila je ispunjena do poslijednjeg mjesta već nekih sat vremena prije sudijskog podbacivanja. Zbog rekordnog interesa, još u popodnevnim satima objavljeno je da su sve ulaznice rasprodane, a treg pred Mejdanom bio je preplavljen navijačima, bh. patriotima i ljubiteljima košarke već u 17 sati. "Hajmo Bosno, Bosno… čulo se iz svakog kafića pored kojeg smo prošli i bilo je jasno da u velerašnjem susretu Izrealci neće igrati samo protiv 12 igrača u žutim dresovima, već protiv cijele BiH.A sam susret počeo je odlično za naše reprezentativce. Nakon samo pet minuta igre, trojkom Opačka stigli smo na +10 (17:7), a nešto kasnije i Teletović pogađa iza linije 6,25 i stižemo na velikih 22:8.Međutim, ni Izraelci nisu u Tuzlu stigli sa bijelom zastavom. Do kraja četvrtine uspjeli su napraviti seriju 7:0 i vratiti se u igru. Iapk, prvo poluvrijeme potpuno je pripalo našoj selekciji, dok je goste u igri držao Casspi.
Pozitivan rezultat na kraju treće četvrtine donio pobjedu
Susret je riješen u trećoj četvrtini u kojoj su naši igrači pali u ponor i iz njega se vrati jači i siloviti nego ranije. NA isteku 30. minute grizli su i jedni i drugi kao da se radi o poslijednjim sekundama jer je bilo jasno da će onaj koji sa sa pozitivnim rezultatom uđe u završnu četvrtinu imati veliku psihološku prednost.Ništa početkom drugog poluvermena nije polazilo za rukom našim igračima. Grešku za greškom koristili su Izraelci i topili prednost naših, da bi nakon šest minuta igre i prvi put prešli u vodstvo (47:48). Ipak, nošeni snažnom pjesmom sa tribina, uspjeli su se bh. košarkaši vratiti u igru i yadržati prisebnost u najtežim trenucima te u poslijednjih 10 menuta ući sa prednošću od

1 poena (58:57).A onda su domaći iskrcali svu silu i napuni koš plavih. Nisu se ni snašli Izraelci, a trpali su večeras sjajni Opačak, Teletović, Bajramović, Milošević, Đedović i Jazvin. Tek nakon tri minute, preko Eliyaua izraelci upisuju prve poene, ali bilo je prekasno jer su naši momci imali deset poena prednosti (70:60) i bili u silovitom naletu. Do kraja, gosti su zaprijetili još u 39. minuti kada stižu na 75:71, ali nije se moglo više večeras protiv prepunog Mejdana.Nemoguće je pisati o večerašnjoj utakmici, a ne spomenuti fantastičnu atmosferu kojom je publika u Tuzli dala krila našim košarkašima. Bez izuzetka, svi kao jedan, pjevali su navijači punih 40 minuta i dali primjer svima kako se bodri nacionalna reprezentacija. Pod dojmom, bio je i Ivan Opačak nakon susreta:     "Velika hvala navijačima. Ovako nešto odavno nisam doživio. Ovo je njihova pobjeda, jedanako kao i naša. Žao mi je ako smo prerano u euforiji izašli iz dvorane i nismo uspjeli da se pozdravimo sa navijačima.", rekao je Opačak. "Moram priynati da nakon katastrofalne igre u Češkoj dva dana nisam spavao razmišljajući kako izađem pred domaću publiku. Ali način na koji smo dočekani zaista nam je dao snagu da odigramo na najvišem nivou. Igrali smo punim srcem i mislim da smo ovaj put zasluženo pobijedili." .

Bosna i Hercegovina – Izrael 77:71
Bosna i Hercegovina: Gordić 3, Opačak 13, Milošević 5, Ikonić 6, Nešović, Bremer 8, Jazvin 9, Kikanović 7, Taletović 7, Bavčić, Dedović 6, Bajramović 13.
Izrael: Roth, Eliyahu 10, Limonad 5, Watson 4, Casspi 6, Halperin 7, Pnin 2, Tapiro 6, Naor 5, Kozikaro 2, Green 11, Tamir