Engleska s lakoćom deklasirala Iran i najavila pohod na titulu prvaka svijeta

21 Novembra
18:12 2022

Na otvaranju grupe B Svjetskog prvenstva u Kataru, Engleska je uvjerljivo slavila sa 6:2 protiv reprezentacije Irana.

Početak meča obilježila je teška povreda golmana Irana Alireza Beiranvand koji je nakon sudara sa svojim saigrače ostao leži na travnjaku i nije mogao nastaviti susret.

Engleska je došla u vodstvo golom u 35. minuti. Strijelac je 19-godišnji Bellingham. Jedan od najvećih svjetskih talenata, igrač Borussije Dortmund, pogodio je glavom nakon ubačaja Shawa s lijeve strane.

U 43. Engleska je povisila na 2:0, ponovo je gol pao nakon kornera. Maguire je bolje skočio od svojeg čuvara, nakon čega se lopta odbila do Sake. Ofanzivac Arsenala fantastično je pogodio od prečku.

Do kraja poluvreman pao je još jedan gol u mreži Irana. Kane je primio loptu, lakoćom se riješio svojeg čuvara i ubacio na prvu stativu. Ondje je čekao Sterling, koji je zakucao loptu u mrežu Irana.

Saka je ponovno strijelac u 62. minuti, a asistirao mu je Sterling. Krilni igrač Engleske vagao je suparnike u šesnaestercu sve dok se nije namjestio na jaču, lijevu nogu i pogodio za 4:0.

Samo tri minuta poslije i Iran je uspio stići do gola. Dugo je trajala akcija Irana na desnoj strani. Činilo se da će propasti, no onda je Gholizadeh podvalio loptu iza obrane Engleske. Na nju je natrčao najbolji igrač Irana, Taremi, i snažno puknuo te pogodio od prečke za smanjenje zaostatka.

U 71. minuti meča Rashford je postavio je 5:1.Lažnim udarcem prevario je stopera Irana, poslao ga u prazno, pa lagano gurnuo loptu u mrežu.

Wilson je dobio dubinsku loptu i izašao jedan na jedan s iranskim golmanom. Mogao je pucati, ali je nesebično asistirao Grealishu. Igrač Manchester Cityja gurnuo je loptu u praznu mrežu, za 6:1.

U desetoj minuti sudijske nadoknade dosuđen je kazneni udarac za Iran, a siguran sa bijele tačke bio je Taremi, što je ujedno i njegov drugi gol na utakmici.

Svjetsko prvenstvo, grupa B, prvo kolo:

Engleska – Iran 6:2 (Bellingham 35’, Saka 43’, 62’, Sterling 45+1’, Rashford 71’, Grealish 90'/ Taremi 65’,90+9’)