Druga pobjeda košarkaških Zmajeva: U grotlu Mejdana pao Island (Video)

18 Augusta
06:42 2014

mirzaT1Košarkaška reprezentacija BiH ostvarila je drugu pobjedu u grupi A kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.U punom tuzlanskom Mejdanu pred oko 6.000 gledalaca, košarkaški Zmajevi su razbili Island rezultatom 72:62 (22:10, 12:17, 22:6, 16:29) i došli na prag plasmana na Eurobasket 2015.Znalo se i prije početka utakmice da su naši košarkaški zmajevi veliki favoriti u ovom duelu, ali nas je sve pomalo zabrinula pobjeda Islanda nad Velikom Britanijom na startu kvalifikacija.

Odlično otvaranje

To je očito natjeralo na dodatni oprez selektora Duška Ivanovića i naše košarkaše, koji su od prve minute ušli agresivno u duel sa Islandom, a konačni rezultat takve igre bio je pobjeda BiH.Prva četvrtina je pripala našim košarkašima koji su je dobili sa 22:10 najviše zahvaljujući raspoloženom Teletoviću. U drugom periodu problemi. Opuštanje bh. košarkaša iskorsitili su najbolje Vilhjalmsson i Gunnarsson koji su pravili velike probleme šutevima za tri poena, pa je druga četvrtina je pripala gostima (17:12), pa se na odmor otišlo s vodstvom BiH 34:27.U trećem periodu kao da su izabranici Duška Ivanovića odlučili da demoliraju Islanđane. Super raspoloženi Stipanović i Teletović, donijeli su svojim koševima prevagu na parketu koja je rezultirala osvajanjem trećeg perioda s čak 22:6.

Umalo preokret

A onda veliki problemi u posljednjoj četvrtini, u kojoj su gosti uspjeli napraviti seriju od čak 14:0, pa su gosti prišli na 56:47!Ipak, u posljednje dvije minute zmajevi su na krilima Teletovića, Gordića i Šutala, uspjeli da održe rezultatsku prednost i upišu pobjedu 72:62 za prvo mjesto u grupi A.

Mirza Teletović predvodio je bh. reprezentaciju i u ovoj utakmici, s “double-double” učinkom od 29 poena i 12 skokova. Jedanaest poena postigao je Šutalo, a Stipanović osam poena uz devet skokova. U reprezentaciji Islanda najefikasniji su bili Gunnarsson s 18 i Vilhjálmsson sa 14 poena.Naredni meč reprezentacija BiH igra 24. augusta kada dočekuje selekciju Velike Britanije.