Češka – Bosna i Hercegovina 2:1

07 Oktobra
03:56 2006

Česi mogu biti zadovoljni rezultatom ostvarenim u Jablonecu jer ispostavilo se da su bili favoriti samo na papiru, a uz malo više sreće i prisebnosti naši reprezentativci su se mogli neporaženi vratiti iz Češke. Ipak cilj je ostvaren, postignut je zgoditak u gostima i prikazana igra i zrelost mogu garantirati da će stadion Asim Ferhatović Hase u utorak biti pun.
U Jablonecu smo imali priliku gledati dva potpuno različita poluvremena. Prvo iz kojeg možemo samo izdvojiti vodeći pogodak domaćina i drugo, mnogo zanimljivije, ispunjeno sa mnoštvo dobrih prilika s obje strane.
Domaća momčad je već u samom startu utakmice pokušala napraviti pritisak i doći u rano vodstvo što im nije polazilo za rukom. Vodeći zgoditak postigli su nakon loše reakcije našeg vratara Baotića koji je udarac sa tridesetak metara, koji se doduše odbio od travnjak par metara prije njega, odbio do češkog igrača koji je proslijeđuje do slobodnog Kolara koji je šalje u praznu mrežu. Dio Baotićeve krivice mogu preuzeti i obrambeni igrači koji su ostavili dvojicu čeških napadača usamljenim. S rezultatom 1:0 za domaće se otišlo i na odmor.
Već nakon desetak minuta igre u drugom poluvremenu Sead Salihović izvrsnim slobodnim udarcem po zemlji smješta loptu u donji lijevi golmanov kut i tako poravnava rezultat na 1:1. Već dvije minute nakon toga Ibričić nakon kraće solo akcije s vrha šesnaesterca upućuje loš udarac koji završava daleko od gola iako je možda bilo i boljih rješenja.
Naši igrači izvrsno kontroliraju igru tako da se među češke reprezentativce uvlači nervoza tako da sve češće posežu za oštrim prekrašajima. Ipak slijedeće dvije prilike pripadaju njima, obje nakon udaraca glavom koji su nam u ovom susretu zadali najviše glavobolje.
U 66. minuti nakon ubačaja s desne strane dva BH igrača ostaju za korak prekratki i ne uspijevaju smjestiti loptu u mrežu češkog vratara.
U 71. minuti Česi dolaze u vodstvo nakon jedne sumnjive akcije. Na centaršut s desne strane Baotić loše reagira, biva ometan od češkog igrača, lopta se odbija do Latke kojem nije bilo teško smjestiti loptu u nebranjenu mrežu.
Pet minuta kasnije na sceni je opet Salihović. Slična situacija kao kod prvog gola, samo s osjetno veće udaljenosti Salihović umalo da ponovno prevari češkog vratara koji vrhovima prstiju sprječava da lopta ne završi u golu.
Naši pokušavaju doći do izjednačenja, u napadu se Džeki pridružio i Ibišević, a takva igra je ostavljala Česima dosta prostora za brze protuudare, a jedan takav završio je na prečki Baotićevog gola, glavom je pokušao Papadopoulos.
Dvije minute prije isteka regularnog vremena u istoj akciji dvije-tri fantastične prilike ne iskorištavaju naši reprezentativci i utakmica završava pobjedom Čeha od 2:1.
Nakon svega što smo vidjeli u ovoj utakmici ostaje blagi žal zbog poraza, ali i optimizam jer je naša selekcija pokazala kako se može bez problema nositi sa najjačim europskim momčadima. Ovakva igra plod je kolektiva, ali partiju kakvu su pružili Ibričić, Salihović, Pandža…potvrda su blistave budućnosti BH nogometa.
Zbog žutih kartona zarađenih na današnjoj utakmici u uzvratu neće moći nastupiti Ibričić i Maksumić što predstavlja veliki hendikep za nas.
Za kraj treba spomenuti kako su BH reprezentativci na stadionu u Jablonecu imali podršku značajnog broja navijača koji se zaputili čak do Češke kako bi bodrili svoju momčad.