Bundes Liga : Džeko dsvostruki strijelac, Salihović tragičar

21 Februara
21:08 2009

Kakav dan u njemačkom fudbalu! Edin Džeko je nastavio sa odličnim izdanjima, a tragičar 21. kola Bundeslige je Sejad Salihović. Zvjezdan Misimović i Ivan Radeljić su ponovo bili standrdno dobri. No krenimo redom… Hertha je u Wolfsburg doputovala kao lider Bundeslige, a malo je nedostajalo i da se učvrsti na ovoj poziciji. Međutim, najveći krivac za poraz tima iz Berlina je naš Edin Džeko. Gosti su poveli u 62. minuti golom Ciceroa, ali je u posljednjih 20 minuta na scenu stutio naš gorostas. Prvo je u 71. minuti na asistenciju Gentnera izjednačio na 1:1, a šest minuta prije kraja utakmice postigao je i svoj deseti bundesligaški pogodak za pobjedu popularnih „vukova" rezultatom 2:1. I Zvjezdan Misimović je odigrao zapaženu rolu, a iz igre je izašao u 78. minuti, kada ga je zamijenio Hasebe.

I dok Džeko ima razloga za slavlje, Salihović ću dugo pamtiti ovu subotu. U posljednjim sekundama meča protiv Stuttgarta naš reprezentativac pri rezultatu 3:3 nije iskoristio jedanaesterac, zapucavši loptu preko gola, pa se njegov Hoffenheim sa ovog teškog gostovanja vratio „samo" sa bodom. Ipak, uprkos remiju, a zahvaljujući Džeki koji je potopio Herthu, Salihovićeva ekipa preuzela je lidersku poziciju sa istim brojem bodova kao Hertha, ali uz bolju gol razliku. Treba napomenuti da je sva tri gola za Hoffenheim postigao Demba Ba, a strijelci za Stuttgart bili su Gomes (dva gola) i Cacau. I Ivan Radeljić je sa Energie Cottbusom ostvario veoma važnu pobjedu. Njegov tim na domaćem terenu savladao je Werder iz Bremena sa 2:1, a pobjednosni gol postigli su u posljednjim trenucima susreta. Strijelac je bio Makedonac, Rangelov, a akciju je započeo naš Radeljić. Veliko iznenađenje priredio je Koln na gostovanju u Munchenu. Popularni „jarčevi" savladali su Bayern sa 2:1, priredivši Bavarcima novi šok, ovaj put pred domaćim navijačima.