hamburger-icon

Kliker.info

Bivši čelnici Herceg -Bosne nisu baš oduševljeni : Carmel Agius novi žalbeni sudac u slučaju Prlić i drugi

Bivši čelnici Herceg -Bosne nisu baš oduševljeni : Carmel Agius novi žalbeni sudac u slučaju Prlić i drugi

24 Novembra
08:06 2015

THE HAGUE, NETHERLANDS - APRIL 6: Bosnian Croats (back row L-R) Berislav Pusic (standing), Valentin Coric,  General Milivoj Petkovic, General Slobodan Praljak and front row (L-R) Bruno Stojic and former Foreign Minister of Bosnia Herzegovina Jadranko Prlic make their initial appearance April 6, 2004 at the War Crimes Tribunal in The Hague, Netherlands. The group of six Bosnian-Croats, who surrendered themselves, have been indicted for war crimes against Bosnian Muslims in the 1990's. (Photo by Michel Porro/Getty Images)

Na Haškom krivičnom  sudu za bivšu Jugoslaviju (ICTY) održala se statusna konferencija o stanju u žalbenom postupku u slučaju protiv bivših čelnika tzv. Herceg Bosne, poznatom kao Prlić i drugi.

Glavna promjena u žalbenom postupku dogodila se zbog promjene predsjednika Haškog suda tako da je žalbeni slučaj, kao i vođenje te međunarodne institucije Ujedinjenih naroda (UN) preuzeo malteški sudac Carmel Agius.

„Sviđalo se to vama ili ne. Sebe sam odredio za predžalbenog suca. U tom svojstvu danas predsjedavam ovom statusnom konferencijom.“, obavijestio je strane u postupku Agius.

Podsjetimo, u prvostepenom  presudi bivši premijer tzv. Herceg Bosne Jadranko Prlić, bivši ministar obrane Bruno Stojić, generali Hrvatskog vijeća obrane Slobodan Praljak i Milivoj Petković, bivši zapovjednik vojne policije Valentin Ćorić i predstojnik odjela za zatočeneBerislav Pušić osuđeni su na ukupno 111 godina zatvora zbog ratnih zločina počinjenih tokom hrvatsko-bošnjačkog sukoba u Bosni i Hercegovini 1993. i 1994. godine.

Na statusnoj konferenciji su prisustvovala  samo četvorica, od ukupno šestorice osuđenika u prvom stupnju – Prlić, Praljak, Stojić i Ćorić. Petković se odrekao prava da nazoči statusnoj konferenciji, a Pušić je na privremenoj slobodi zbog zdravstvenog stanja.

Agiusu slučaj Prlić i drugi prioritet

Slučaj Prlića i drugih jedan je od najdužih procesa na Haškom sudu, budući da je suđenje počelo 2006.godine, a okrivljujuće prvostepene  presude su izrečene tek 7 godine kasnije – 2013. Šestorici optuženih izrečene su tada kazne zatvora u rasponu od 10 do 25 godina, na koje su se sve strane u postupku žalile.

Osuđeni su kao članovi udruženog zločinačkog poduhvata (UZP) čiji je cilj bio da se etnički očiste Bošnjaci iz onih dijelova BiH koji su proglašeni tzv.Herceg-Bosnom.

Tužilaštvo  je u žalbi zatražilo strože kazne, a timovi obrana oslobađanje za njihove klijente.

Izbor Agiusa za predsjednika suda, kao i njegovo preuzimanje slučaja za kojeg je naveo da će mu biti prioritetan „kako bi se sve odvijalo prema planu“, sigurno nije ulilo dodatnu nadu osuđenicima u prvom stupnju – budući da je žalbenim postupkom prije upravljao bivši predsjednik suda Theodor Meron.

Naime Meron je postao poznat po svojim kontroverznim oslobađajućim drugostepenim  presudama, nakon prvostepenih  osuđujućih (Ante Gotovina i Mladen Markač, Momčilo Perišić), kao i uvođenju pojma „konkretne usmjerenosti na činjenje kaznenog djela“ pomoću kojeg su oslobođeni u prvom stepenu  i bivši šefovi srbijanske tajne policije (SDB)Jovica Stanišić i Franko Simatović.

Taj pojam su suci u nekim drugim haškim slučajevima (poput Šainović i drugi) nazvali – izmišljotinom u međunarodnom pravu.Na statusnoj konferenciji je objavljeno kako su i replike na žalbe strana u postupku postale javne. Žalbena rasprava se očekuje iduće godine, a još nije zakazan vremenski okvir.

(Kliker.info-RSE)

Podijeli

Komentari

Još nema komentara

Komentariši

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku