BiH – Latvija 4 :1 : Na putu ka Brazilu zmajevi pregazili i Latviju!(Video)

11 Septembra
20:10 2012

U „paklu“ lijepog Bilinog polja fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine zabilježila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo „Brazil 2014“.Pala je Latvija! Izabranici selektora Safeta Sušića slavili su sa 4:1 u još jednom briljantnom izdanju. Bravo! Bravo! Bravo!Latvijci su hrabro i otvoreno ušli u meč. Igrao se peti minut – hladan tuš! Laizans je izveo korner, najviši u skoku bio je Ivanovs, koji je pokušao šutirati ka našem golu, a Gorkss je na drugoj stativi postavio nogu, te proslijedio loptu u nebranji dio mreže Begovićevog gola – 0:1. Poslije primljenom gola naši su bespoštedno jurnuli ka golu gostiju sa Baltika. Njihov „bunker“ izdržao je svega sedam minuta. U 11. minutu Spahić je uputio sjajnu dugu loptu na Džeku, kojeg u kaznenom prostoru obara Krjauklis, pa je sudija Aytekin pokazao na penal. Misimović je sa bijele tačke šutirao u lijevi ugao, dok je njihov golman Vanins „zaplivao“ u kontra stranu za oduševljenje u zeničkom grotlu – 1:1.

I nakon gola nastavili smo furiozno napadati. Salihović u 19. minutu iz „slobodnjaka“ puca u naručje Vaninsa. Minut kasnije Džeko iz okreta šutira preko gola, dok smo zaprijetili i nepunih 60 sekundi kasnije, kada je Mujdža uputio razantan centaršut. Ipak, niko od naših loptu nije „skrenuo“ u gol. Do kraja prvog poluvremena igralo se na polovini terena koji pripada našim protivnicima. Rijetko, veoma gosti su imali priliku preći centar. Zaprijetili su jednom iz svog najjačeg oružja, skok igre, ali imali smo sreće. Šansu da povedemo imali smo u 43. minutu. Velemajstor Džeko iz gužve u petercu šutira, ali Vanins brani nemoguće. Međutim, radovali smo se minut kasnije. Opet je u glavnoj ulozi bio Džeko. Odigrao je povratnu loptu do Pjanića. Nakon majstorije na malom prostoru lijevom nogom igrač Rome pogodio je prvi ugao gola Latvije – 2:1. Konačno, oko 13.000 Bosanaca i Hercegovaca odahnulo je na stadionu. Imali smo željeni rezultat, te se na odmor otišlo sa osmijehom na licima igrača i navijača.

I na startu drugog poluvremena ista priča. Napadamo, kako i dolikuje snažnim timovima, što i definitivno itekako jesmo. Salihović iz slobodnog udarca šutitra pored gola. Nedugo zatim Misimović centrira iz kornera, Ibišević glavom loptu šalje preko gola. Latvijci koji nisu znali „šta ih je snašlo“ na terenu po treći put loptu iz svoje mreže vade u 54. minutu. Dragulj Pjanić presjeca pas, prolazi jednog njihovog igrača, te odigrava „povratnu“. Na loptu je u punom trku natrčao fantastični Misimović i udarcem „iz prve“ zakucao je loptu iza leđa Vaninsa – 3:1. Četiri minuta kasnije moglo je biti i 4:1, no Ibišević je šutirao pokraj gola. Sa druge strane, Begović nas je spasio u 59. minutu, kada se poput pantere izvio i izblokirao udarac glavom Rudnevsa. Da se zna koje gazda na terenu naši su pokazali u 67. minutu. Iz akcije iz fudbalskih udžbenika Džeko je petom uposlio Ibiševića. On izlazi oči u oči pred Vaninsa koji i ovaj spašava Latviju.

Džeko je bio neriješiva enigma za „crvene“ i u 69. minutu. Uposlio je Vršajevića, ovaj isto učinio ka Pjaniću. Ali? I najboljima se dešava da promaše loptu u gotovo pa mat poziciji za Latvijce. Svjedoci nove bravure na travnjaku bili smo u 72. minutu. Ibišević se „lažnjacima“ našalio sa dvojicom defanzivaca Latvije. Šutirao je kako treba, ali opet je Vanins odbranio. Sreća i kvalitetan golman glavni su krivci što i Latviju nismo častili sa osam „komada“. Džeko u 76. minutu izlazi pred Vaninsa vara ga. No, tada prečka je bila saveznik Latvije. Zaprijetili smo i u 87. Minutu. Misimović je sa vrha šesnaesterca šutirao iz slobodnog udarca. Lopta se od živog zida odbila, što je bio lak plijen za Vaninsa. U sudijskoj nadoknadi Džeko je sjajno izigrao odbranu gostiju, te je pogotkom postavio konačan rezultat 4:1.

Bosna i Hercegovina – Latvija 4:1
Strijelci: 0:1 Gorkšs (5), 1:1 Misimović (12 – penal), 2:1 Pjanić (44), 3:1 Misimović (54) 4:1 Džeko (90). Stadion „Bilino polje“ u Zenici. Gledalaca: 13.000. Sudija: Deniz Aytekin (Njemačka). Žuti kartoni: Krjauklis, Rudnevs (Latvija),
BOSNA I HERCEGOVINA: Begović, Spahić, Vranješ, Mujdža, Salihović (od 90. Šunjić), Lulić (od 30. Vršajević), Zahirović, Pjanić, Misimović, Ibišević (od 86. Medunjanin, Džeko. Selektor: Safet Sušić.
LATVIJA: Vanins, Klava, Gorkšs, Krjauklis, Laizans, Ivanovs, Rugins, Cauna, Višnakovs (od 61. Kamess), Lukjanovs (od 80. Zjuzins), Rudnevs (od 61. Verspakovskis). Selektor: Aleksanrds Starkovs. (Kliker.info-SC)