BiH : Iran 2-3 : Ćirini zmajevu u završnici od gotovog napravili veresiju (VIDEO)

12 Augusta
20:51 2009

Sarajevo, Stadion Asim Ferhatović Hase, Gledatelja: 10.000

Strijelci: 1:0 (53.) Džeko, 2:0 (65.) Džeko, 2:1 (79.) Shojaei, 2:2 (86.) Borhani, 2:3 (90.) Tejmurijan.

BOSNA I HERCEGOVINA: Supić (od 63. Supić), Mravac, Spahić (od 77. Radeljić), Nadarević, Jahić, Bajramović (od 73. Pandža), Pjanić (od 69. Damjanović), Salihović, Džeko, Ibričić, Ibišević
IRAN: Rahmati, Agili, Talebi, Hoseini, Nekunam, Dabari, Kazemi, Heydari, Borhani, Tejmurijan, Kalatbari

Pred solidno popunjenim Koševom naša reprezentacija i u petom međusobnom ogledu s Iranom nije uspjela doći do pobjede. Sve je dobro izgledalo do posljednjih petnaestak minuta kada je Blažević napravio nekoliko izmjene, a novi igrači se nisu najbolje snašli na terenu, što su Iranci znalački iskoristili i preokrenuli rezultat u svoju korist.Već u prvoj minuti naša reprezentacija prijeti preko Džeke. Udarac napadača Wolfsburga odlazi iznad vratnice. Igrala se 6. minuta kada su Iranci prvi put zaprijetili. Ubačaj Heydarija čisti Spahić i tako zaustavlja napad Iranaca. Odmah u sljedećem napadu Salihović dobro šutira prema gostujućem vrataru, ali ovaj loptu odbija u korner.U 11. minuti se Džeko našao sam oči u oči s iranskom vratarom, ali je šutirao direktno u njega. Igrala se svojevrsna uspavanka sve do 22. minute kada se u izglednoj prilici našao Ibišević, koji se okliznuo u presudnom momentu.

U posljednjih desetak minuta prvog djela naši reprezentativci su krenuli ofenzivnije prema gostujućem golu. Priliku za promjenu rezultata su imali Nadarević i Ibišević, ali je ostalo 0:0. U finišu prvog djela su obje reprezentacije imale po jednu polu priliku, do promjene rezultata nije došlo. U posljednjoj minuti prvog poluvremena smo vidjeli i manji izgred, odnosno koškanje igrača, a žute kartone su zaradili Spahić i Madanchi.Početak drugog djela je također obilježilo dosta nervoze, pa su tako zbog nesportskog ponašanja žute kartone zaslužili Džeko i Heydari.Na pravu priliku se čekalo do 51. minute kada je Bajramović dobro ubacio, a Džeko je za malo zakasnio i propustio loptu ubaciti u mrežu. Samo minutu kasnije Džeko ispravlja grešku i zabija za 1:0.Sjajno ubacivanje Miralema Pjanića, Edin Džeko je glavom pospremio iza nemoćnog golmana Irana.

Prvu izmjenu Blažević je morao prinudno napraviti jer je zbog jednog grubog starta ozlijeđen Nemanja Supić. Ovacijama ispraćenog Supića zamijenio je Nurković.Edin Džeko se u 65. minuti našao u iznenadnoj prilici nakon ubacivanja Pjanića i majstorski zabio za 2:0. Priliku za povećanjem imao je Ibišević, koji se nije najbolje snašao u protivničkom kaznenom prostoru, te je lopta završila u gol autu. Publika na stadionu Asim Ferhatović Hase je u nekoliko navrata skandirala Savez napolje, te su istakli poruku Dođe Iran Savez mIran.U 79. minuti Iran smanjuje vodstvo. Nurković je najprije zaustavio udarac napadača Irana, ali je na odbijenu loptu natrčao Shojaei i pospremio je u mrežu.Sigurno vodstvo naše reprezentacije istopilo se u 87. minuti kada se nakon ubacivanja iz slobodnjaka najbolje snalazi Borhnani i u svom prvom kontaktu s loptom pogađa za 2:2.Neobjašnjiv pad u igri naše reprezentacije koštao nas je i trećeg gola kojeg je u prvoj minuti sudačke nadoknade postigao Tejmurijan.Tako naša reprezentacija niti iz petog pokušaja nije uspjela pobijediti Iran. Na svu sreću radilo se o prijateljskoj utakmici, pa nas pad u zadnjih desetak minuta nije mnogo košta. Ova će utakmica Blaževiću sasvim sigurno otkriti dosta slabosti u momčadi, te se nadamo da će naš selektor do odlaska u Armeniju posložiti stvari na svoje mjesto.