Australian Open: Nadalu prvi Grand Slam sezone

01 Februara
16:12 2009

Prvi teniser svijeta Rafael Nadal pobjednik je Otvorenog prvenstva Australije, pošto je danas u finalu savladao Švajcarca Rodžera Federera rezultatom 7:5, 3:6, 7:6 (7:3), 3:6, 6:2.Ovom pobjedom, Nadal je spriječio Federera da osvoji 14. gren slem titulu i izjednači rekord Pita Samparasa i učvrstio se na prvom mjestu ATP liste. Petom uzastopnom pobjedom protiv Federera, Nadal je stigao do svoje šeste gren slem titule u karijeri i prvi je Španac koji je osvojio Otvoreno prvenstvo Australije. Prvi teniser svijeta prethodno je pobjeđivao u Rolan Garosu i Vimbldonu i da bi kompletirao trofeje sa četiri najveća svjetska turnira nedostaje mu trijumf na US Openu.U današnji meč Federer je ušao kao blagi favorit, prije svega zbog činjenice da je imao jedan dan odmora više i da je Nadal u polufinalu protiv Fernanda Verdaska igrao duže od pet sati.Španac je zbog toga danas bio primoran da nekoliko puta potraži pomoć fizioterapeuta, ali nije zahtijevao ljekarski tajm aut. Izdržao je sve napore i još jednom pokazao da je ne samo po znanju, već i po fizičkoj spremi, bez premca na svijetu.Meč je trajao skoro četiri i po sata i kako se bližio kraju, Nadal je pojačavao tempo. U petom setu imao je mnogo više snage od Federera, što se najbolje vidjelo u četvrtom, odlučujućem gemu petog seta, kada je zahvaljujući razornim udarcima uspio da napravi brejk.Bio je to šok od kojeg se Švajcarac nije oporavio i na kraju je nemoćno gledao kako Nadal osvaja poen za poenom i više nego zasluženo stiže do još jedne velike pobjede. (Kliker.info-Tanjug)