Australia Open : Federer po četvrti put slavio u MEelbourneu!

31 Januara
15:07 2010
Švicarac Roger Federer pobjednik je teniskog Grand slam turnira Australian Open u Melbourneu. Najbolji teniser svijeta u finalu prvog Grand slama sezone pobijedio je Britanca Andyja Murraya sa 6:3, 6:4, 7:6 (13/11). Švicarcu je ovo bila 16. Grand slam titula u karijeri, a četvrta u Melbourneu. Prvi set pripao je Federeru poslije 43 minuta igre. Prelomni trenutak dogodio se u osmom gemu u kome je Federer napravio i drugi brejk za prednost od 5:3, nakon čega je rutinski došao do prvog seta.
U drugom setu Murray je uspijevao u par navrata da se vraća u igru, ali je Federer sigurnom igrom došao do 6:4. Najneizvjesnije je bilo u trećem setu, u kome je pobjednik odlučen u "tie-breaku". Murray je pet puta propušta priliku da osvoji set, a Federer je iskoristio treću meč loptu i četvrti put došao do titule u Melbourneu. "U protekle dvije sedmice igrao sam možda i najbolje u karijeri. Ovo je za mene posebna Grand slam titula jer sam je osvojio kao otac, prvi put u karijeri", izjavio je 28-godišnji Federer. Švicarac je peti teniser koji je Australian Open osvojio četiri ili više puta. Prije njega to su učinili Roy Emerson (šest), Andre Agassi, Jack Crawford i Ken Rosewall (četiri). (Kliker.info-Fena)