hamburger-icon

Kliker.info

Anna Crosslin : “Bosanci su nešto najbolje što se dogodilo St. Louisu”

Anna Crosslin : “Bosanci su nešto najbolje što se dogodilo St. Louisu”

11 Decembra
06:40 2015

AnaC22Anna Crosslin, predsjednica Međunarodnog instituta u St. Louisu, kazala je da su Bosanci i Hercegovci nešto najbolje što se moglo dogoditi ovom američkom gradu.Crosslin je ovo izjavila u kontekstu doprinosa bh. građana razvoju St. Louisa, pogotovo nekih dijelova ovog grada koji su bili potpuno pusti. Međunarodni institut u St. Louisu, najveća neprofitna organizacija koja pomaže izbjeglicama, trenutno radi na integraciji sirijskih izbjeglica u ovom gradu.

Tokom posljednjih 40 godina, St. Louis je prošao kroz značajnu depopulaciju. Naime, na popisu stanovništva koji je urađen 1950. godine, u St. Louisu je živjelo 856.796 građana što ga je svrstavalo u jedan od najnaseljenijih u Sjedinjenim Američkim Državama. Do 1995. godine, ta brojka je prepolovljena i broj stanovnika je iznosio 396.685.

Nakon ovakvog drastičnog pada broja stanovnika neki dijelovi grada ostali su pusti i nerazvijeni, pa čak i zatvoreni. Bila je to ničija zemlja u kojoj je kriminal cvjetao.

Južni dio grada posebno je bio pogođen, a neka su mjesta u ovom dijelu bilo preporučena za izbjegavanje. A onda su došli Bosanci i Hercegovci. Desetine hiljada njih, uglavnom muslimana, koji su se smjestili u ovaj dio grada, danas poznat kao “Mala Bosna”.

Prema izvještaju iz 2012. godine, koji govori o ekonomskom utjecaju imigranata na razvoj St. Louisa, upravo su bh. građani revitalizirali cijeli jedan okrug tako što se se useljavali u skoro napuštene dijelove grada, otvarali privatne poslove, uređivali kuće…

Bosanci su otvorili male obrte, uključujući mnoge uspješne pekare, mesnice, kafiće, kompanije za izgradnju kuća, osiguravajuća društva i špediterske usluge. Bili su ključni izvor visokokvalifikovanog produkcijskog rada.

Kako navodi autori članka “Ovo je grad koji je primio desetine hiljda muslimanskih izbjeglica. Evo šta se poslije dogodilo”  Daniel Rivero, ukoliko prođete Malom Bosnom, nikada ne biste mogli pretpostaviti da je ovo nekada bio dio koji je propadao. Danas je pun etničkih raznolikosti, ekonomski uspješan dio regije.

U tom izvještaju o ekonomskom utjecaju autor Jack Strauss navodi da je imigracija itekako bila od velikog značaja za postindustrijske gradove kao što je St. Louis.

Prije 20 godina, kada je organizacija na čijem se čelu nalazi Crosslin, pomogla da 9.000 bh. građana pronađe utočište u ovom gradu, bilo je itekako otpora od lokalnog stanovništva. Bojali su se kakav će utjecaj imati izbjeglice na sveukupni život u St. Louisu.

“Ali, dvije decenije kasnije, taj osjećaj je nestao. Sada će se svi složiti da je dolazak hiljada Bosanaca jedna od najboljih stvari koje su se mogle desiti gradu”, kaže Crosslin.

Prema nezvaničnim podacima, u St. Louisu živi preko 70.000 bh. građana ili osoba koje vode porijeklom iz naše zemlje.

(Kliker.info-N1)

Podijeli

Jedan komentar

Napiši komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena.
Obavezna polja su označena *

Idi na alatnu traku